Podpisano porozumienie w sprawie wspólnej linii obrony, które ma zablokować rosyjską agresję w regionie.
Państwa bałtyckie podpisały porozumienie o utworzeniu wspólnej linii obrony w celu wzmocnienia wschodniej granicy NATO zarówno z Rosją, jak i Białorusią.
Łotwa, Litwa i Estonia były kiedyś częścią Związku Radzieckiego, ale obecnie są częścią UE i NATO oraz są sojusznikami Ukrainy, gdzie Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym 2022 r.
Ministrowie obrony obu krajów podpisali dokument w stolicy Łotwy, Rydze. Cała trójka wierzy, że budowa „instalacji obronnych przeciwdziałających mobilności” znacząco wzmocni ich granice, a także odstraszy i zablokuje wszelką potencjalną agresję militarną.
„W świetle ustępującej agresji Rosji na Ukrainę. Kontynuacja naszej współpracy jest bardzo ważna. Solidarność państw bałtyckich musi być silniejsza niż kiedykolwiek” – powiedział Arvydas Anusauskas, minister obrony Litwy.
Jego łotewski odpowiednik Andris Spruds również ogłosił projekt:
Analitycy z Amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych zwrócili uwagę, że prezydent Rosji Władimir Putin w ostatnim czasie nasilił inicjatywy Kremla, które mogą wywołać w przyszłości eskalację przeciwko państwom bałtyckim.
„Wojna Rosji na Ukrainie pokazała, że oprócz sprzętu, amunicji i siły roboczej, aby bronić Estonii od pierwszego metra, potrzebne są także fizyczne instalacje obronne na granicy” – powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur.
Zaznaczył, że celem instalacji obronnych jest zapobieganie konfliktowi zbrojnemu w regionie.
„Podejmujemy te wysiłki, aby obywatele Estonii mogli czuć się bezpiecznie, ale w przypadku pojawienia się najmniejszego zagrożenia bylibyśmy szybciej gotowi na różne wydarzenia” – dodał Pevkur.
Estońskie bunkry wzdłuż granicy z Rosją
W ramach „Bałtyckiej Linii Obronnej” Estonia zbuduje setki bunkrów na granicy z Rosją.
Uznając, że żadna linia obrony nie jest nieprzenikniona, szef Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego Tarmo Kundla powiedział, że ukraińskie doświadczenia pokazały, że w sytuacji wojny konieczne jest budowanie schronów z betonu i instalowanie ich na wczesnym etapie, zamiast tworzyć je z ziemi i bali .
Koncepcja instalacji obronnych opiera się na decyzjach podjętych na Szczycie NATO w Madrycie, w którym podkreślono, że sojusznicy muszą być gotowi do obrony terytorium i opracować nowe regionalne plany obronne.
Budowa będzie prowadzona we współpracy ze społecznościami lokalnymi i za zgodą właścicieli gruntów. Wstępnie cenę estońskiego obiektu obronnego szacuje się na 60 mln euro.
Pierwszy bunkier zostanie ukończony w pierwszej połowie tego roku, a publiczność będzie mogła go zobaczyć w drugiej połowie roku.