O nas
Kontakt

Papież Franciszek: Ukraina powinna mieć odwagę niesienia „białej flagi”

Laura Kowalczyk

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy smiles during a joint news conference with Turkish President Recep Tayyip Erdogan in Istanbul, Turkey, Friday, March 8, 2024.

W wywiadzie dla szwajcarskiej stacji RSI papież Franciszek powiedział, że w obliczu porażki Ukraina powinna rozważyć zasiadanie przy stole z Rosją w celu przeprowadzenia rozmów pokojowych i wynegocjowania zakończenia wojny.

Papież Franciszek powiedział w wywiadzie, że Ukraina w obliczu możliwej porażki powinna mieć odwagę negocjować zakończenie wojny z Rosją i nie wstydzić się zasiadać przy jednym stole, aby prowadzić rozmowy pokojowe.

Papież wystosował swój apel podczas wywiadu nagranego w zeszłym miesiącu dla szwajcarskiej stacji RSI, który został częściowo opublikowany w sobotę.

„Myślę, że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje” – powiedział Franciszek, dodając, że rozmowy powinny odbywać się przy pomocy mocarstw międzynarodowych.

Ukraina stanowczo nie angażuje się bezpośrednio w rozmowy pokojowe z Rosją, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wielokrotnie powtarzał, że inicjatywa w negocjacjach pokojowych musi należeć do kraju, który został zaatakowany.

Rosja nabiera tempa na polu bitwy wojny już trzeci rok, a Ukrainie kończą się amunicje. Tymczasem część sojuszników Ukrainy na Zachodzie delikatnie podnosi perspektywę wysłania wojsk.

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział w sobotę, że Franciszek podchwycił określenie „biała flaga”, którego użył prowadzący wywiad. Wydał oświadczenie wyjaśniające po tym, jak wypowiedzi papieża dotyczące „białej flagi” wywołały krytykę, jakoby w konflikcie opowiadał się on po stronie Rosji.

Przez całą wojnę Franciszek starał się zachować tradycyjną neutralność dyplomatyczną Watykanu, ale często towarzyszyło temu wyraźne współczucie dla rosyjskich przesłanek inwazji na Ukrainę, jak na przykład wtedy, gdy zauważył, że NATO „szczekało do drzwi Rosji” swoją ekspansją na wschód .

Francis powiedział w wywiadzie dla RSI, że „słowo negocjować to odważne słowo”.

„Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować” – powiedział. „Negocjacje nigdy nie oznaczają poddania się”.

Papież przypomniał także, że niektóre kraje zaproponowały, że będą pełnić rolę mediatorów w konflikcie.

„Dziś na przykład podczas wojny na Ukrainie jest wielu, którzy chcą pośredniczyć” – powiedział. „Turcja zaoferowała się w tej sprawie. I inni. Nie wstydź się negocjować, zanim sytuacja się pogorszy.”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan – którego kraj członkowski NATO starał się zrównoważyć swoje bliskie stosunki zarówno z Ukrainą, jak i Rosją – podczas piątkowej wizyty Zełenskiego zaproponował organizację szczytu pokojowego między obydwoma krajami.