O nas
Kontakt

Papież wzywa Europę do przyjęcia imigrantów i potępia eutanazję

Laura Kowalczyk

Papież wzywa Europę do przyjęcia imigrantów i potępia eutanazję

Ponad 60 000 ludzi zgromadziło się na stadionie welodromowym w Marsylii we Francji, aby słuchać mszy odprawianej przez papieża.

Na spotkanie z papieżem przybyło wielu wiernych z różnych regionów Francji, który ostatni raz odwiedził ten kraj prawie dziesięć lat temu.

Wizyta papieża w tym mieście na południu Francji, która w sobotę przyciągnęła około 150 000 życzliwych osób, nastąpiła w momencie, gdy skrajnie prawicowy rząd Włoch zareagował na nową falę przybywających migrantów, grożąc zorganizowaniem blokady morskiej Tunezji i zaostrzeniem repatriacje. Ze swojej strony rząd francuski wzmocnił patrole na południowej granicy, aby powstrzymać migrantów we Włoszech przed przekraczaniem granicy.

Migranci i ich zwolennicy mieszkający w Marsylii, która ma długą tradycję wielokulturowej gościnności, stwierdzili, że wezwanie Franciszka do miłości i dróg do obywatelstwa dało im nadzieję, że przynajmniej ktoś w Europie okazał współczucie ich trudnej sytuacji.

W swoich uwagach Franciszek powtórzył także swój sprzeciw wobec eutanazji, którą od dawna potępiał jako przejaw „kultury odrzucenia”, która traktuje osoby starsze i niedołężne jako coś zbędnego. Uznając eutanazję za „zło społeczne”, skrytykował zwolenników wspomaganego samobójstwa jako stwarzających „fałszywe pozory rzekomo godnej i „słodkiej” śmierci, która jest bardziej „słona” niż woda morska”.

Problem jest aktualny we Francji, gdzie w nadchodzących tygodniach Macron ma przedstawić projekt ustawy legalizujący opcje wycofania produktu z eksploatacji we Francji. Francuskie media podały, że opóźnił przedstawienie tego rozwiązania do czasu wizyty papieża, aby nie zakłócać drażliwego tematu.

Nie ujawniono żadnych szczegółów propozycji rządu, ale rozważa się kilka opcji, w tym legalizację wspomaganego samobójstwa i eutanazji dorosłych pacjentów z nieuleczalnymi schorzeniami na rygorystycznych warunkach gwarantujących ich dobrowolną i świadomą zgodę.

Prezydencja francuska stwierdziła, że ​​Francis i Macron omawiali tę kwestię podczas dwustronnego spotkania, ale nie wdawali się w szczegóły.