O nas
Kontakt

Parlament Europejski będzie w przyszłym tygodniu debatował nad umową o amnestii Hiszpanii w związku z obawami dotyczącymi praworządności

Laura Kowalczyk

Parlament Europejski będzie w przyszłym tygodniu debatował nad umową o amnestii Hiszpanii w związku z obawami dotyczącymi praworządności

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski przeprowadzi debatę na temat kontrowersyjnego porozumienia w sprawie amnestii zawartego między hiszpańskimi socjalistami a katalońskimi separatystami, na mocy którego Pedro Sánchez został premierem.

O debatę zwróciła się największa grupa w parlamencie – centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPL) – w związku z obawami dotyczącymi tego, co określa jako „początek końca praworządności” w Hiszpanii.

We wspólnym oświadczeniu przewodniczący EPL Manfred Weber i przewodnicząca hiszpańskiej delegacji Dolors Montserrat stwierdzili, że „pakt amnestii stwarza ryzyko naruszenia podziału władzy i podważenia niezależności sądów”, powtarzając obawy wyrażone w ostatnich dniach przez hiszpańską Krajową Radę Sądownictwa .

EPL prawdopodobnie zapewni poparcie innych ugrupowań prawicowych i centrowych, zanim debata będzie mogła zostać formalnie włączona do porządku obrad przyszłotygodniowego posiedzenia plenarnego.

Porozumienie hiszpańskich socjalistów, ogłoszone w Brukseli w ubiegły czwartek po tygodniach intensywnych negocjacji, przewiduje, że katalońska separatystyczna partia Junts per Catalunya (JxCat) odda siedem głosów za rządem pod przewodnictwem Sáncheza w zamian za przyszłą amnestię dla katalońskich polityków i działacze, którzy brali udział w nieudanej próbie odłączenia się od Hiszpanii w 2017 r.

Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony partii opozycji, które oskarżają Sáncheza o podważanie praworządności poprzez rozgrzeszanie za przestępstwa, w tym defraudację i niewłaściwe administrowanie dla celów politycznych.

Dziesiątki tysięcy demonstrantów wyszło w weekend na ulice Hiszpanii w ramach protestu.

Projekt ustawy o amnestii został złożony w hiszpańskim parlamencie przez Partię Socjalistyczną (PSOE) w poniedziałek przed głosowaniem w sprawie inwestytury Sáncheza, zaplanowanym na środę i czwartek w tym tygodniu (15 i 16 listopada).

Projekt ustawy udostępniony w poniedziałek przez hiszpański sklep eldiario.es sugeruje, że kontrowersyjna koncepcja „działań niezgodnych z prawem”, zawarta w porozumieniu politycznym z JxCat w ramach dużej koncesji na rzecz Puigdemonta, nie pojawi się w tekście prawnym ustawy o amnestii .

Dwudziestu prawicowych i centrowych hiszpańskich posłów do Parlamentu Europejskiego (posłów) również napisało w poniedziałek do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym potępia porozumienie za podważanie zasady równości wobec prawa i wzywa instytucje UE do „monitorowania i śledzić” sytuację w Hiszpanii.

„Unia Europejska powinna strzec swoich podstawowych zasad i wartości oraz podjąć kroki w celu ochrony praworządności” – zgodnie z traktatami Unii, czytamy także w piśmie.

Europosłowie twierdzą, że w wyniku amnestii zniesione zostaną postępowania sądowe i sankcje wobec 3 tys. osób, m.in. za przestępstwa związane z korupcją i terroryzmem.

„Lawfare” pod lupą

Debata w Parlamencie Europejskim, na wniosek EPP, prawdopodobnie skupi się na klauzuli porozumienia politycznego, która odnosi się do „działań niezgodnych z prawem” – strategicznym wykorzystaniu prawa jako instrumentu do atakowania przeciwników politycznych – zawartej na wniosek lidera JxCat Carlesa Puigdemonta, który uciekł na wygnanie do Belgii po nieudanym referendum w 2017 r.

Zgodnie z umową powołane zostaną komisje parlamentarne, których zadaniem będzie zbadanie, czy którykolwiek z wyroków skazujących wydanych w związku z próbą secesji w 2017 r. można uznać za próbę „łamania prawa”.

Jednak ujawnione w poniedziałek przez hiszpańskie media projekty ustawy o amnestii sugerują, że termin ten nie pojawi się w tekście prawnym, jak wcześniej potwierdził Jaume Asens, negocjator w imieniu koalicyjnego partnera socjalistów Sumara.

Włączenie „lawfare” do porozumienia politycznego spotkało się jednak z krytyką ze strony analityków i ekspertów w dziedzinie prawa, którzy twierdzą, że umożliwiłoby to poddawanie orzeczeń sądowych interpretacji politycznej, co znacznie podważałoby niezależność sądownictwa.

„Jak twierdzą stowarzyszenia sędziów i prokuratorów, jest to po prostu poważne zagrożenie dla niezależności sądów w Hiszpanii” – stwierdziła grupa EPL w programie X.

„Widzieliśmy to już wcześniej w Polsce i oczekujemy, że Komisja Europejska natychmiast wyjaśni, że na przykład przepisy dotyczące opłat za przejazd są całkowicie nie do przyjęcia” – stwierdziła również grupa.

W swoim piśmie do von der Leyen 20 posłów do Parlamentu Europejskiego stwierdziło, że wszystkie hiszpańskie stowarzyszenia sędziowskie, „od najbardziej postępowych po najbardziej konserwatywne”, odrzuciły we wspólnym oświadczeniu odniesienie do legalności.

Komisja Europejska wstrzymuje się od komentarza w sprawie porozumienia do czasu udostępnienia prawnego tekstu projektu ustawy o amnestii.

A list wysłany w zeszłym tygodniu przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do hiszpańskich ministrów z prośbą o „bardziej szczegółowe informacje, zwłaszcza dotyczące zakresu osobowego, materialnego i czasowego projektowanej ustawy”.

W odpowiedzi minister sprawujący prezydencję hiszpańską Félix Bolaños powiedział, że projekt ustawy o amnestii jest propozycją grup parlamentarnych i że obecny tymczasowy status rządu uniemożliwia mu przedłożenie ustaw parlamentowi.

Jednak w związku z inwestyturą zaplanowaną na ten tydzień i zarejestrowaniem projektu ustawy w poniedziałek, instytucje UE znajdą się pod coraz większą presją, aby zająć stanowisko w sprawie umowy.

Blok zajmował w przeszłości zdecydowane stanowisko w sprawie ustaw uznawanych za podważające praworządność i niezawisłość sądownictwa w takich krajach jak Polska.

„Liczymy, że instytucje europejskie jako przestrzeń demokracji i wolności powstrzymają ten pakt, który łamie praworządność i równość obywateli w Hiszpanii, tak jak to miało miejsce wcześniej w innych krajach” – stwierdziła EPP.