O nas
Kontakt

Parlament UE oskarża Baku o „czystki etniczne” w Górskim Karabachu

Laura Kowalczyk

Parlament UE oskarża Baku o „czystki etniczne” w Górskim Karabachu

Parlament Europejski zatwierdził rezolucję, stwierdzając, że „uważa, że ​​obecna sytuacja oznacza czystki etniczne i zdecydowanie potępia groźby i przemoc popełniane przez wojska azerbejdżańskie”.

Unijni prawodawcy oskarżyli w czwartek Azerbejdżan o przeprowadzenie „czystek etnicznych” na Ormianach w spornym regionie Górskiego Karabachu i wezwali państwa członkowskie UE do nałożenia sankcji na Baku.

Azerbejdżan odrzucił te twierdzenia i oświadczył, że chce, aby Ormianie pozostali.

Baku zobowiązało się do poszanowania praw etnicznych Ormian, jednak większość ludności uciekła po tym, jak w zeszłym miesiącu Azerbejdżan w błyskawicznej ofensywie przejął region.

Parlament wezwał 27 państw członkowskich UE do „przyjęcia ukierunkowanych sankcji wobec poszczególnych osób w rządzie Azerbejdżanu” w związku z napaścią i rzekomymi naruszeniami praw człowieka w Górskim Karabachu.

Wezwali także blok „do zmniejszenia zależności UE od eksportu gazu z Azerbejdżanu” i zażądali od Brukseli rewizji stosunków z tym krajem.

Rezolucję zatwierdziło 491 prawodawców do dziewięciu, ale UE nie musi na nią reagować.

Europejscy dyplomaci oświadczyli, że nie rozważa się nałożenia sankcji na Azerbejdżan, a działania zostaną prawdopodobnie podjęte dopiero w przypadku pogorszenia się sytuacji.

UE zwiększyła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała w zeszłym roku umowę z Baku, która przewiduje ponad dwukrotny import gazu do 2027 r.

Tymczasem Państwowa Służba Bezpieczeństwa Azerbejdżanu udostępniła w czwartek materiał filmowy przedstawiający aresztowanie Arayika Harutyunyana, byłego przywódcy regionu Karabachu.

Władze Azerbejdżanu aresztowały we wtorek trzech innych wysokich rangą osobistości separatystów po odzyskaniu kontroli nad zamieszkałym przez Ormian regionem separatystów, podała wiodąca azerbejdżańska agencja informacyjna.

Górski Karabach to śródlądowy górzysty obszar na Południowym Kaukazie.

Do tej kwestii zgłosiły się Azerbejdżan i Armenia po upadku Imperium Rosyjskiego w 1917 r. i od tego czasu pozostaje przedmiotem napięcia.