Węgry są jedynym z 31 istniejących członków NATO, który nie ratyfikował wniosku Szwecji.
Według wysokiego szczebla członka rządzącej partii Fidesz, głosowanie w węgierskim parlamencie nad ratyfikacją kandydatury tego kraju do NATO może nastąpić już w przyszły poniedziałek. Położyłoby to kres ponad 18-miesięcznym opóźnieniom ze strony nacjonalistycznego rządu, które frustrowały sojuszników Węgier.
We wtorkowym piśmie do marszałka parlamentu lider grupy parlamentarnej Fidesz Máté Kocsis wezwał do przełożenia głosowania na dzień otwarcia sesji wiosennej, która rozpoczyna się na początku przyszłego tygodnia.
Kocsis napisał, że Fidesz, który wielokrotnie blokował głosowanie w tej sprawie, zdecydowałby się poprzeć kandydaturę Szwecji do transatlantyckiego sojuszu wojskowego.
Ponieważ Turcja porzuciła swój długo utrzymujący się sprzeciw, Węgry są jedynym z 31 istniejących członków NATO, który nie ratyfikował wniosku Szwecji.
Węgierski rząd znajduje się pod rosnącą presją, aby podjąć działania po ponad rocznym opóźnieniu z tą decyzją, gdyż przyjęcie nowego państwa do sojuszu wojskowego wymaga jednomyślnej zgody.
W niedzielę ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów odwiedziła Węgry i oświadczyła, że przedstawi w Kongresie wspólną rezolucję potępiającą rzekome odstępstwa od demokracji w kraju i wzywającą premiera Viktora Orbána do jak najszybszego zatwierdzenia przystąpienia Szwecji.
Senator Chris Murphy, Demokrata z Connecticut, powiedział w niedzielę w Budapeszcie, że członkowie węgierskiego rządu i Fideszu odmówili spotkania z delegacją – co nazwał „dziwnym i niepokojącym” – ale stwierdził, że ciężar spoczywa na długoletnim przywódcy nalegać na głosowanie.
„Jesteśmy tu na tyle mądrzy, jeśli chodzi o politykę, aby wiedzieć, że jeśli premier Orbán tego chce, parlament może działać dalej” – powiedział.
Orbán stanął w obliczu izolacji za blokowanie kluczowych decyzji swoich międzynarodowych sojuszników, w tym za blokowanie finansowania UE dla pozbawionej gotówki Ukrainy. Jednak w sobotnim orędziu o stanie narodu w Budapeszcie Orbán zasugerował, że węgierski legislatura może wkrótce ustąpić.
„To dobra wiadomość, że nasz spór ze Szwecją dobiega końca” – powiedział. „Zbliżamy się do ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO na początku wiosennej sesji parlamentarnej”.
Szwedzki minister obrony Pål Jonson powiedział w Sztokholmie, że wiadomość o głosowaniu „jest oczywiście bardzo mile widziana”.