Ambitny projekt UE, mający na celu przekształcenie ponad 100 europejskich gmin w miasta klimatyczne o zerowej emisji netto do końca dekady, będzie zależał od szybkiej mobilizacji inwestycji publicznych i prywatnych.
Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczył 2 mld euro na pożyczki dla ponad 100 miast, które przystąpiły do misji UE mającej na celu osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r., a Komisja Europejska powołała służbę doradztwa finansowego, ponieważ stają się jasne, jak ogromne są koszty tego przedsięwzięcia.
Komisja von der Leyen zainaugurowała projekt „Neutralne dla klimatu i inteligentne miasta” w kwietniu 2022 r., wybierając 100 miast w UE i 12 w krajach stowarzyszonych z programem finansowania badań naukowych Horyzont Europa spośród łącznie 377 miast, które wyraziły zainteresowanie.
Nowe Climate City Capital Hub zostało ogłoszone na dwudniowej konferencji, która rozpoczęła się w Velencii 25 czerwca. „Jego szczególny nacisk zostanie położony na zaangażowanie kapitału prywatnego” – powiedziała Komisja, a będzie ono wspierane przez odrębną misję UE zajmującą się adaptacją do zmian klimatu – coraz bardziej dotkliwym problemem w wielu obszarach miejskich.
Usługi finansowania i doradztwa EBI będą dostępne dla 33 miast, którym przyznano dotychczas „EU Cities Mission Label”. Władze wykonawcze UE analizują obecnie projekty Climate City Contracts (CCC) kolejnych 23 uczestników, które określają zobowiązania miasta, plany działań na rzecz klimatu i plany inwestycyjne.
Nowy instrument o wartości 2 mld euro ma być przeznaczony na inwestycje w energię, energooszczędne budynki, systemy ciepłownicze, energię odnawialną, zrównoważoną mobilność, odnowę i regenerację miast, infrastrukturę wodną i społeczną.
Bankers without Boundaries (BwB), przedsiębiorstwo społeczne kierowane przez byłych bankierów inwestycyjnych, jest głównym partnerem w projekcie UE, oferującym finansowanie i wsparcie inwestycyjne uczestniczącym miastom. W dzisiejszym oświadczeniu wskazało na „lukę w finansowaniu w wysokości 650 EUR”, którą trzeba będzie zniwelować, aby 112 miast osiągnęło zerową emisję netto do 2030 r., dwadzieścia lat przed terminem neutralności klimatycznej dla całej UE.
„Oprócz strumieni finansów publicznych, usługi Capital Hub – czy to poprzez dostosowane doradztwo w zakresie rozwoju projektu, czy identyfikację potencjalnych inwestorów – będą miały kluczowe znaczenie dla przekształcenia ambicji zerowej emisji netto w rzeczywistość i uczynienia naszych miast zdrowszymi i bardziej tętniącymi życiem dla ich obywateli” – powiedział dyrektor generalny BwB Rupesh Madlani.
Wśród 33 miast, które otrzymały już unijne „odznaczenie misji”, znajdują się tak zróżnicowane miasta, jak Mannheim w Niemczech, Madryt, Kluż-Napoka w Rumunii, Pecz w południowych Węgrzech, Lappeenranta i cztery inne fińskie gminy, a także Izmir w Turcji.
Według Komisji średni budżet na działania klimatyczne w planach osiągnięcia zerowych emisji netto wynosi 3,6 mld euro.