O nas
Kontakt

Paski klimatyczne: Ciemnoczerwona linia dodana po pobiciu rekordów temperatury w 2023 roku

Laura Kowalczyk

A deep red colour has been added to the climate stripes after 2023 smashed temperature records.

„Myślę, że potrzebuję nowego koloru”: twórca pasków klimatycznych reaguje na rekordowe temperatury w 2023 roku.

W 2023 r. temperatury były tak wysokie, że do ukazania ich na obrazie pasów klimatycznych potrzebny byłby nowy kolor.

Seria pionowych kolorowych pasków stanowi wizualną reprezentację postępującego nagrzewania się naszej planety.

Został stworzony przez klimatologa, profesora Eda Hawkinsa z Uniwersytetu w Reading w Wielkiej Brytanii, w 2018 roku.

Uderzający obraz, przechodzący od błękitu do głębokiej czerwieni, ukazuje ekstremalne ocieplenie spowodowane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka w ostatnich latach.

Ponieważ globalne temperatury osiągnęły najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w zeszłym roku, do skali dodano linię w kolorze najciemniejszej czerwieni.

Profesor Hawkins twierdzi jednak, że po oficjalnym potwierdzeniu temperatur w 2023 r. może być potrzebny nowy kolor, który będzie odzwierciedlał wzrost.

Co oznaczają paski klimatyczne?

Wykres obejmuje okres od roku 1850 – kiedy zaczęto rejestrować temperaturę – do roku 2023. Opiera się na miliardach danych naukowych na temat naszego klimatu.

Każdy pasek oznacza średnią temperaturę w danym roku w porównaniu do średniej temperatury w okresie 1971-2000.

„Kolory pasków klimatycznych opierają się na skali zaprojektowanej tak, aby pokazać, które lata są cieplejsze, a które chłodniejsze od średniej” – wyjaśnia profesor Hawkins.

Niebieskie odcienie wskazują lata chłodniejsze niż przeciętne, podczas gdy czerwone oznaczają lata cieplejsze niż przeciętne.

Skala szybko staje się czerwona w kierunku prawej strony zdjęcia, pokazując gwałtowny wzrost globalnego ocieplenia w ostatnich dziesięcioleciach.

„2023 był poza końcem skali”

W tym tygodniu brytyjskie Biuro Meteorologiczne potwierdziło, że rok 2023 jest najcieplejszym rokiem w historii Walii i Irlandii Północnej oraz drugim najcieplejszym w historii całej Wielkiej Brytanii, tuż za rokiem 2022.

Europejska służba ds. zmian klimatycznych Copernicus wskazała już w grudniu, że rok 2023 będzie najgorętszym odnotowanym rokiem w historii ludzkości. Oczekuje się, że niektóre oficjalne dane, po ich opublikowaniu, wykażą, że w 2023 r. temperatura była o ponad 1,5°C wyższa od rekordów sprzed epoki przemysłowej.

„Rok 2023 był poza końcem skali” – mówi profesor Hawkins.

„Zawsze musiało to nastąpić w pewnym momencie, biorąc pod uwagę ciągły wzrost emisji gazów cieplarnianych na świecie… Jednak margines pobicia rekordu w 2023 r. wciąż był zaskoczeniem” – dodaje.

Ale to jest czas na działanie, a nie rozpacz.

Rok 2024 musi być rokiem, w którym zamienimy rozmowy w szybsze działania.

Profesor Ed Hawkins

„Rok 2024 musi być rokiem, w którym zamienimy rozmowy w szybsze działania” – nalega profesor Hawkins.

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​mamy już wiele potrzebnych rozwiązań” – dodaje. „Potrzebujemy teraz odważnych, transformacyjnych zmian we wszystkich częściach społeczeństwa, aby klimat naszej planety stał się bezpieczniejszy dla obecnych i przyszłych pokoleń”.

Na showyourstripes.info możesz zobaczyć paski dla ponad 200 krajów, miast, regionów i oceanów.