O nas
Kontakt

Październikowa fala upałów spodziewana w niektórych częściach Europy po rekordowym we wrześniu w poszczególnych krajach

Laura Kowalczyk

Październikowa fala upałów spodziewana w niektórych częściach Europy po rekordowym we wrześniu w poszczególnych krajach

We Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu zanotowano najgorętszy w historii wrzesień.

W krajach Europy wrzesień był najgorętszy w historii, a wyjątkowo ciepła pogoda utrzyma się do października.

W Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w zeszłym miesiącu odnotowano rekordowo wysokie temperatury, o 3,6°C wyższe od norm sezonowych.

Unijna usługa Copernicus ds. zmian klimatycznych (C3s) oczekuje, że rok 2023 będzie najgorętszym rokiem, jakiego ludzkość kiedykolwiek doświadczyła.

Jak gorąco było w Europie we wrześniu?

Francuski serwis pogodowy Meteo-France odnotował średnio 21,5°C, co oznacza najcieplejszy wrzesień od rozpoczęcia pomiarów w 1900 r. To o ponad 3,6°C więcej niż norma z lat 1991–2020 i więcej niż średnia z lipca i sierpnia tego roku wynosząca 21,1°C.

Po raz pierwszy w kraju wydano ostrzeżenia o wrześniowej fali upałów, a środkowo-zachodni departament Vienne odnotował na początku miesiąca 38,8°C – najwyższą w historii wrześniową temperaturę w kraju.

Niemcy odnotowały we wrześniu średnią temperaturę 17,2°C, czyli prawie 4°C powyżej średniej z lat 1961-1990.

„Niezwykłe temperatury odnotowane w tegorocznym, rekordowym wrześniu w Niemczech to kolejny dowód na to, że znajdujemy się w samym środku zmian klimatycznych” – powiedział Tobias Fuchs, szef działu klimatu i środowiska w Niemieckiej Służbie Meteorologicznej (DWD).

W Polsce temperatury były o 3,6°C wyższe od średniej i były najgorętsze we wrześniu, odkąd ponad sto lat temu zaczęto prowadzić rejestry.

W Wielkiej Brytanii średnia temperatura maksymalna wyniosła 22°C, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rekordem wynoszącym 20,9°C ustanowionym w 1895 r.

Czy wysokie temperatury utrzymają się w październiku?

Oczekuje się, że wysokie temperatury utrzymają się w tym miesiącu w niektórych częściach Europy. W weekend Wielką Brytanię doświadczyła fala upałów – w niedzielę w Londynie odnotowano najwyższą temperaturę w październiku od pięciu lat.

W zeszłym tygodniu nad Europą Zachodnią utworzyła się kopuła cieplna, a temperatury wzrosły do ​​37°C w Portugalii i Hiszpanii oraz 35°C w południowo-zachodniej Francji.

Hiszpańska agencja pogodowa AEMET twierdzi, że temperatury wzrosną o 10°C powyżej normy dla tej pory roku, co spowoduje zwiększone ryzyko pożaru w niektórych miejscach.

W kilku miejscach w Chorwacji w weekend zanotowano rekordowe październikowe temperatury, a według prognoz fala upałów będzie się utrzymywać w tym tygodniu.

Gazy cieplarniane zatrzymujące ciepło i zjawisko pogodowe El Niño doprowadziły do ​​tego, że temperatury osiągnęły w tym roku rekordowy poziom – według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) tendencja ta będzie się utrzymywać przez następne pięć lat.

Zjawisko to może jednak przynieść także chłodniejszą pogodę. W Wielkiej Brytanii temperatury w tym tygodniu spadną, a z północy napłyną deszcze.

Ulewne deszcze w Szkocji i północnej Anglii spowodowały w weekend poważne powodzie, a we wtorek w niektórych częściach zachodniej Szkocji obowiązuje żółte ostrzeżenie pogodowe.

Eksperci pogodowi ostrzegają, że w grudniu El Niño może również sprowadzić do Wielkiej Brytanii gwałtowny spadek temperatur i obfite opady śniegu.

Podczas szczytu COP28, który odbędzie się w przyszłym miesiącu, światowi przywódcy będą debatować, jak ograniczyć zmiany klimatyczne i trzymać się celów Porozumienia paryskiego. Kluczowym tematem będzie stopniowe wycofywanie paliw kopalnych w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych powodujących ogrzewanie planety.