Patrząc w przyszłość na rok 2024, euro stoi w obliczu złożonego krajobrazu naznaczonego zmianami politycznymi i wyzwaniami gospodarczymi. Do kluczowych wydarzeń należą wybory legislacyjne i prezydenckie w kilku krajach strefy euro, natomiast wyzwania obejmują konflikty globalne, zacieśnienie polityki fiskalnej i obawy inflacyjne.
Po dwóch kolejnych latach deprecjacji euro w 2023 r. odbiło, odnotowując 3% wzrost w stosunku do dolara. Wraz z wkroczeniem wspólnej waluty w rok 2024 staje przed nią krajobraz pełen wydarzeń gospodarczych i politycznych, a także wyzwań, które mogą ukształtować jej trajektorię w nadchodzących miesiącach.
Wybory polityczne i zmieniająca się dynamika
Rok 2024 obfituje w ważne wydarzenia polityczne w strefie euro. Austria, Belgia, Chorwacja, Litwa, Portugalia i Słowacja przygotowują się do ważnych wyborów parlamentarnych lub prezydenckich.
Oczy wszystkich zwrócone są jednak na zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 6–9 czerwca 2024 r. Odnowienie składu 705 członków Parlamentu Europejskiego ma doprowadzić do zmian na najwyższych szczeblach Komisji Europejskiej i Radę Europejską. , z możliwością wprowadzenia nowych inicjatyw politycznych mających wpływ na euro.
Wyzwania na przyszłość: od konfliktów globalnych po zacieśnienie fiskalne
Droga do strefy euro usiana jest pułapkami wynikającymi z trwających konfliktów międzynarodowych, zwłaszcza na Ukrainie i w Strefie Gazy. Wewnętrznie blok musi także stawić czoła trudnościom gospodarczym, zwłaszcza związanym z budżetem UE i koniecznością zielonej transformacji.
Oczekuje się zaostrzenia polityki fiskalnej państw członkowskich w 2024 r. Komisja Europejska spodziewa się ograniczenia środków wsparcia energetycznego, co będzie miało istotny wpływ na politykę fiskalną.
Kwestia „hamulca zadłużenia” Niemiec będzie kluczowa, zwłaszcza po tym, jak w listopadzie 2023 r. niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z prawem znaczną część rządowego planu finansowania programów klimatyczno-energetycznych, co doprowadziło do deficytu finansów publicznych kraju na poziomie 60 mld euro .
Ta debata dzieli ekonomistów. Według niedawnego sondażu Ifo i FAZ niektórzy opowiadają się za reformą lub zniesieniem hamulca zadłużenia w celu lepszego ułatwienia ekologicznych inwestycji, podczas gdy prawie połowa opowiada się za jego utrzymaniem w celu zagwarantowania stabilności budżetowej.
Perspektywy gospodarcze i polityczne: spowolnienie inflacji i niższe stopy na horyzoncie
Na froncie gospodarczym, po silnym ożywieniu po pandemii, którego głównym czynnikiem jest sektor usług, dynamika wzrostu uległa spowolnieniu ze względu na wzrost kosztów utrzymania, słaby popyt zewnętrzny i skutki zacieśnienia polityki pieniężnej. Oczekuje się, że inflacja będzie w dalszym ciągu spadać, chociaż wycofywanie może spowolnić łagodzenie presji cenowej.
Jeśli chodzi o politykę pieniężną, Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił w grudniu podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie, sygnalizując potencjalne zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Jednak w przeciwieństwie do prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, prezes EBC Christine Lagarde podkreśliła potrzebę zachowania czujności, argumentując, że teraz nie jest czas na „opuszczanie czujności” w sprawie stóp procentowych.
Rynek oczekuje około siedmiu obniżek stóp procentowych ze strony EBC w 2024 r. o 25 punktów bazowych.
Projekcje eurodolarowe: różne perspektywy dużych banków
Grupa ING jest optymistycznie nastawiona do euro, spodziewając się jego wzrostu do 1,15 wobec dolara w związku ze spowolnieniem w amerykańskiej gospodarce prowadzącym do obniżki stóp procentowych Fed. Przyznaje jednak, że słaby wzrost w strefie euro może skłonić EBC do obniżek stóp procentowych wraz z Fed, ograniczając w ten sposób aprecjację euro.
Bank of America również prognozuje, że EUR/USD osiągnie poziom 1,15 do końca 2024 r. Pomimo oczekiwań słabego wzrostu w strefie euro, oczekuje się, że para walutowa umocni się w wyniku obniżek stóp procentowych w Fed. Ocenia, że kurs euro do dolara jest zaniżony o około 15%.
Z drugiej strony amerykański bank inwestycyjny Citigroup spodziewa się utrzymującego się osłabienia gospodarczego w Europie, wynikającego ze spowolnienia konsumpcji i zmniejszonych bodźców fiskalnych. Podtrzymuje prognozę na poziomie 1,02 dla pary EUR/USD na najbliższe 6-12 miesięcy.