Ceremonia odbyła się w warunkach wzmożonego bezpieczeństwa po zamachu na jego bliskiego sojusznika, populistycznego premiera Roberta Fico, miesiąc temu.
Pellegrini w swoim przemówieniu na nadzwyczajnej sesji parlamentu w Bratysławie wezwał do jedności narodowej. Został szóstym prezydentem Słowacji od czasu uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku.
„Jesteśmy jednym narodem, jednym społeczeństwem, jedną Słowacją” – powiedział.
6 kwietnia Pellegrini (48 l.) pokonał prozachodniego zawodowego dyplomatę Ivana Korcoka w drugiej turze wyborów prezydenckich. Jego zwycięstwo umocniło władzę Fico, dając jemu i jego sojusznikom kontrolę nad głównymi strategicznymi pozycjami.
Zastąpił Zuzanę Čaputovą, pierwszą w kraju kobietę-głowę państwa i zagorzałą zwolenniczkę sąsiedniej Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją. Nie ubiegała się o drugą kadencję na tym w dużej mierze ceremonialnym stanowisku.
Fico nie pojawił się na ceremonii, ponieważ wciąż dochodzi do siebie po postrzeleniu w brzuch podczas witania fanów 15 maja w miejscowości Handlova. Napastnik został aresztowany.
Lewicowa partia Smer (Kierunek) Ficy zwyciężyła w wyborach do organów legislacyjnych 30 września, opowiadając się za programem prorosyjskim i antyamerykańskim.
Opowiadając się za silną rolą państwa, Pellegrini poprowadził lewicową partię Hlas (The Voice) na trzecie miejsce w sondażach i dołączył do koalicji rządzącej z Fico i ultranacjonalistyczną Słowacką Partią Narodową.
Krytycy obawiają się, że Słowacja Fico porzuci prozachodnią ścieżkę i pójdzie w kierunku Węgier pod rządami populistycznego premiera Viktora Orbána.
Rajdy na Słowacji
Tysiące ludzi wyszło niedawno na ulice Słowacji, aby protestować przeciwko prorosyjskiej i innej polityce Ficy, w tym jego planom zmiany kodeksu karnego i przejęcia kontroli nad mediami państwowymi.
Pellegerini, który po wyborach został przewodniczącym parlamentu, nigdy nie kwestionował polityki Fico.
Był byłym zastępcą Ficy w Smerze, kiedy został premierem w 2018 r., po tym, jak Fico został zmuszony do rezygnacji w następstwie dużych antyrządowych protestów po zabójstwie dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej.
Pellegrini tymczasowo oddzielił się od Fico po porażce Smeru w poprzednich, wypełnionych skandalami wyborach w 2020 r., ale ich ponowne spotkanie umożliwiło utworzenie rządu Fico.
Prezydent tego liczącego 5,4 mln mieszkańców kraju po wyborach do organów legislacyjnych wybiera Premiera, składa przysięgę nowemu rządowi i powołuje sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Mogą także zawetować ustawy, chociaż Parlament może odrzucić to weto zwykłą większością głosów i zaskarżyć je przed Trybunałem Konstytucyjnym. Głowa państwa ma także prawo ułaskawić skazanego.
Większość władzy wykonawczej sprawuje rząd, na którego czele stoi Premier.