„Zbiorowe działanie może mieć bezpośredni wpływ na społeczeństwo” – pokazuje badanie dotyczące strajków klimatycznych.
Nowe badania wykazały, że prawie jedna trzecia Szwajcarów zmieniła swoje codzienne nawyki w wyniku strajków klimatycznych Grety Thunberg „Piątki dla przyszłości”.
W zeszłym miesiącu światowy ruch młodzieżowy, w ramach którego uczniowie strajkują, żądając działań w sprawie zmian klimatycznych, obchodził swoje piąte urodziny.
Obecnie w badaniu przeprowadzonym przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie (EPFL) zbadano szerszy wpływ tych strajków na wybory środowiskowe ludzi.
Około 30 procent ankietowanych mieszkańców Szwajcarii stwierdziło, że w następstwie protestów zmieniło swoje nawyki związane z transportem, zakupami i recyklingiem.
Czym są piątki dla przyszłości?
Greta Thunberg rozpoczęła swój „szkolny strajk na rzecz klimatu” latem 2018 r., opuszczając szkołę, aby zażądać działań politycznych w sprawie kryzysu klimatycznego.
W następnym roku przekształcił się w globalny ruch obejmujący około 4 miliony uczniów w 150 krajach.
W czerwcu Greta ukończyła szkołę, co oznaczało koniec jej dni protestu w szkole. Jednak dziedzictwo młodego aktywisty jest wciąż żywe – w każdy piątek na całym świecie zaplanowano setki strajków.
Jak strajki szkolne Grety wpłynęły na obywateli Szwajcarii?
Aby zbadać szerszy wpływ szkolnych strajków klimatycznych, badacze EPFL przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców Szwajcarii w następstwie protestów w październiku i listopadzie 2019 r.
Ponad 1200 osób w wieku od 18 do 74 lat, które nie brały udziału w strajkach, odpowiedziało na pytania dotyczące swoich nawyków środowiskowych przed protestami i po nich.
Wyniki opublikowane w tym tygodniu pokazują, że większość uczestników pozytywnie oceniła zarówno Gretę, jak i Fridays for Future. A dla 30 procent z nich przełożyło się to na konkretne działania.
„Nasze ustalenia wykazały, że ludzie stali się bardziej świadomi tego, jak ich zachowanie wpływa na środowisko i że na poziomie indywidualnym zachodzą znaczące zmiany” – mówi Livia Fritz, badaczka i główna autorka badania.
Jak mieszkańcy Szwajcarii zmienili swoje nawyki po szkolnych strajkach klimatycznych?
Respondenci stwierdzili, że największych zmian dokonali w trzech obszarach: transporcie, zwyczajach zakupowych i recyklingu.
Zmiany w nawykach transportowych polegały na szukaniu alternatyw dla dojeżdżania do pracy samochodem, takich jak spacer czy jazda na rowerze, oraz na unikaniu latania samolotem poprzez wybieranie miejsc wakacyjnych położonych bliżej domu.
Uczestnicy badania zgłosili również poszukiwanie lokalnych, ekologicznych produktów, spożywanie większej liczby posiłków wegetariańskich i podejmowanie większych wysiłków na rzecz ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych po protestach klimatycznych.
„Nasze badanie wykazało, że tego rodzaju zaangażowanie obywatelskie poprzez zbiorowe działania może mieć bezpośredni wpływ na społeczeństwo, co potwierdza, że takie działanie jest uzasadnione” – mówi Livia.
„Zaobserwowaliśmy również, że zmiany dokonane na poziomie indywidualnym mogą prowadzić do szerszych zmian społecznych, pod warunkiem, że będą jednocześnie wspierane działaniami politycznymi”.