O nas
Kontakt

Pięć faktów, które musisz wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Kobiet

Laura Kowalczyk

The campaign theme for International Women

Co roku 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ale co wiesz o IWD? Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na pięć ważnych pytań…

Co roku 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest w celu upamiętnienia i uhonorowania osiągnięć kobiet, podniesienia świadomości na temat dysproporcji między płciami i dyskryminacji, a także promowania globalnego wsparcia dla kobiet.

Ale co wiesz o IWD? Jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na pięć ważnych pytań…

Od kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet?

Clara Zetkin ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1910 roku
Clara Zetkin ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1910 roku

28 lutego 1909 r. działająca wówczas Socjalistyczna Partia Ameryki obchodziła pierwszy Narodowy Dzień Kobiet dla upamiętnienia 15 000 kobiet, które protestowały w Nowym Jorku przeciwko trudnym warunkom pracy i niższym zarobkom.

W 1910 roku Clara Zetkin, obrończyni praw kobiet i przewodnicząca niemieckiego Biura Kobiet Partii Socjaldemokratycznej, zaproponowała ideę ogólnoświatowego Międzynarodowego Dnia Kobiet.

19 marca 1911 r. odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet, w którym wzięło udział ponad milion osób z Austrii, Danii, Niemiec i Szwajcarii.

Dopiero w 1975 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała i zaczęła obchodzić Międzynarodowy Dzień Kobiet (IWD). Od tego czasu ONZ jest głównym sponsorem tego corocznego wydarzenia, zachęcając kolejne kraje do uznania „aktów odwagi i determinacji zwykłych kobiet, które odegrały wybitną rolę w historii swoich krajów i społeczności”.

A dla tych, którzy zastanawiają się i czują się pominięci (pogódźcie się z tym), obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który obchodzony jest 19 listopada w ponad 80 krajach na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii. Jest on oznaczony dopiero od lat 90. XX wieku i nie jest uznawany przez ONZ.

Jaki jest symbol i kolor Międzynarodowego Dnia Kobiet?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca
Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca

Symbolem Międzynarodowego Dnia Kobiet jest symbol płci żeńskiej. Zwykle towarzyszą mu kolory fioletowy, zielony i biały.

Według strony internetowej Międzynarodowego Dnia Kobiet fiolet oznacza godność i sprawiedliwość, zielony nadzieję, a biały czystość. „Kolory pochodzą od Związku Społeczno-Politycznego Kobiet (WSPU) w Wielkiej Brytanii w 1908 roku”.

Czy to święto?

"Wspólnie twórzmy bardziej włączający świat dla kobiet."
„Wspólnie stwórzmy bardziej włączający świat dla kobiet”.

Cel dnia różni się w zależności od kraju. W niektórych jest to dzień protestu, w innych jest to sposób na promowanie równości płci. W niektórych krajach Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest jako święto narodowe.

IWD jest uznawane za oficjalne święto narodowe w Armenii, Białorusi, Kambodży, Kubie, Gruzji, Laosie, Mongolii, Czarnogórze, Rosji, Ugandzie, Ukrainie i Wietnamie.

W niektórych krajach, takich jak Albania, Macedonia, Serbia i Uzbekistan, Dzień Kobiet połączono z Dniem Matki, co ma na celu podkreślenie znaczenia kobiet jako matek.

W Chinach wiele kobiet otrzymuje pół dnia wolnego od pracy, a włoskie Festa della Donna obchodzone jest poprzez wręczanie kwiatów mimozy.

Dlaczego jest to święto historyczne w Rosji?

Protestujące kobiety w Piotrogrodzie 8 marca 1917 r
Protestujące kobiety w Piotrogrodzie 8 marca 1917 r

W 1917 r. obchody Dnia Kobiet w Rosji zapewniły im prawo do głosowania.

Kobiety w Rosji uczciły ten dzień w tym roku, podejmując strajk o „chleb i pokój” w ramach protestu przeciwko I wojnie światowej i kampanii na rzecz równości płci. Car Mikołaj II nie był zadowolony i upoważnił generała Chabałowa z Piotrogrodzkiego Okręgu Wojskowego do zastrzelenia każdej kobiety, która nie chciała ustąpić. Nie ustąpili, a protesty nie ustały i doprowadziły do ​​abdykacji cara. Rząd tymczasowy przyznał kobietom prawo do głosowania w wyniku ich akcji protestacyjnej.

Jaki jest temat w tym roku?

Tematem kampanii z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2024 jest Inspire Inclusion.
Tematem kampanii z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2024 jest Inspire Inclusion.

Od 1996 roku każdy Międzynarodowy Dzień Kobiet ma oficjalny temat przewodni.

Pierwszym tematem przyjętym przez ONZ w 1996 r. było „Celebrowanie przeszłości, planowanie przyszłości”.

W zeszłym roku tematem IWD było #EmbraceEquity, a w tym roku ONZ określiła ten temat jako „Inwestuj w kobiety: przyspieszaj postęp”, koncentrując się na rozwiązaniu problemu osłabienia pozycji gospodarczej. Tematem kampanii na rok 2024 jest „Inspiruj do włączenia”.

„Kiedy inspirujemy innych, aby zrozumieli i docenili włączenie kobiet, tworzymy lepszy świat” – czytamy na stronie internetowej IDW. „A kiedy same kobiety są zainspirowane do włączenia, pojawia się poczucie przynależności, znaczenia i siły. Wspólnie twórzmy bardziej włączający świat dla kobiet”.

W ramach tej kampanii kładzie się nacisk na uznanie znaczenia różnorodności i wzmocnienia pozycji w różnych sferach społeczeństwa oraz na podkreślenie kluczowej roli włączenia społecznego w promowaniu równości płci.

„Kiedy kobiet nie ma, musimy zadać sobie pytanie: «Jeśli nie, dlaczego nie?» Kiedy kobiety są dyskryminowane, musimy piętnować złe praktyki. Kiedy kobiety są traktowane niesprawiedliwie, musimy podjąć działania. I musimy rób to za każdym razem, za każdym razem.”

Jak wynika ze strony internetowej, ludzie mogą inspirować innych do pomocy w tworzeniu włączającego świata, zabiegając o włączenie kobiet i dzieląc się wiedzą. Na zasadzie grupowej organizacje mogą rekrutować, zatrzymywać i rozwijać różnorodne talenty, a także wspierać kobiety na stanowiskach kierowniczych. Inne obszary obejmują pomaganie kobietom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich zdrowia, zapewnianie kobietom i dziewczętom dostępu do wysokiej jakości edukacji i szkoleń, a także promowanie talentów sportowych, kreatywnych i artystycznych.

Organizacja dodaje, że częścią tegorocznej kampanii jest także udostępnianie swojego wizerunku #InspireInclusion w mediach społecznościowych za pomocą hasła #IWD2024 #InspireInclusion.