W swojej najnowszej prognozie Bank Włoch szacuje, że w 2024 r. gospodarka kraju ulegnie dalszemu spowolnieniu i oczekuje się wzrostu inflacji.
Kwestie finansowe Włoch prawdopodobnie pozostaną w tym roku jednym z najważniejszych problemów kraju, a finanse publiczne będą nadal w niepewnym stanie. Włochy potrzebują więcej pracowników w różnych branżach, ale naciski na zwiększenie liczby pracowników zagranicznych zostaną prawdopodobnie ograniczone ze względu na rosnące wpływy skrajnej prawicy.
Spowolnienie tempa wzrostu PKB
W swojej najnowszej prognozie Bank Włoch szacuje, że produkt krajowy brutto (PKB) w 2024 r. ulegnie dalszemu spowolnieniu, spadając do 0,6% z 0,7% w 2023 r. Inflacja, która ma bezpośredni i istotny wpływ na konsumentów, nieco spadła, ale oczekuje się, że ponownie wzrośnie powyżej progu 2%. Według danych opublikowanych w grudniu inflacja bazowa, po wyłączeniu cen energii i żywności, nadal wynosi 3,1%. Środki wprowadzone w celu złagodzenia skutków rosnących cen energii – takie jak 22% stawka VAT na gaz – są znoszone, co prowadzi do ponownego wzrostu inflacji.
Inwestycje, zwłaszcza w sektorze budowlanym, w 2023 roku mocno spadły, a według GlobalData w tym roku odnotują dalszy spadek o 8,6%, w połączeniu ze spadkiem zatrudnienia, pozwoleń i pozwoleń na budowę. Analitycy Fitch Solutions spodziewają się spowolnienia wydatków konsumenckich i inwestycji w porównaniu z poprzednimi dwoma latami. Oczekuje, że wzrost PKB spowolni do 0,3% w 2024 r., poniżej szacunków na poziomie 0,8%.
Wątły rynek pracy
Inną funkcją spowalniającej gospodarki jest to, że prowadzi ona do zaostrzenia warunków finansowych. Fitch Solutions szacuje, że Europejski Bank Centralny (EBC) utrzyma podstawową stopę procentową na poziomie 4% do października, co może zaszkodzić działalności handlowej i produkcyjnej.
Co istotne, 75,1% kredytów zaciągniętych w 2023 r. przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa stanowiły tzw. kredyty o zmiennym oprocentowaniu, w przypadku których poziom spłacanych odsetek od kredytu jest zmienny, a nie stały. Oznacza to, że jeśli stopy procentowe wzrosną, osoby posiadające pożyczki o zmiennym oprocentowaniu będą musiały płacić większe odsetki od swoich pożyczek. Rosnące koszty pożyczek dla przedsiębiorstw i osób fizycznych oznaczają, że obie grupy będą prawdopodobnie miały mniej pieniędzy do wydania gdzie indziej.
Innym możliwym skutkiem może być spowolnienie na rynkach pracy. Agencja ratingowa spodziewa się, że do końca 2024 r. bezrobocie wyniesie 8,5% w porównaniu do 7,6% w drugim kwartale 2023 r. we Włoszech.
Konsumenci oczekują większego bólu
Oczekuje się, że spadający poziom zatrudnienia i spowolnienie wzrostu płac wywrą dodatkową presję na konsumentów i ich wydatki. Dla przykładu, jeśli spojrzymy na oprocentowanie kredytów hipotecznych w sierpniu 2023 r., wyniosło ono 4,3%, w porównaniu z 3%. Ma to nieuchronny negatywny wpływ na dochód do dyspozycji konsumentów.
Klimat
W miarę jak katastrofy klimatyczne stają się coraz częstsze w kraju, wydaje się, że w niektórych częściach Włoch katastrofalne powodzie w 2023 r. będą coraz częstsze. Jeżeli tendencja ta utrzyma się w 2024 r., wydaje się, że niespójność klimatyczna we Włoszech może doprowadzić kraj do serii ekstremalnych zjawisk pogodowych, które okażą się niebezpieczne dla krajobrazu społeczno-gospodarczego.
Biorąc pod uwagę, że drugi rok El Nino jest zazwyczaj cieplejszy niż pierwszy, rok 2024 może stanowić dla Włoch wyzwania klimatyczne w kluczowych sektorach zdrowia, energii i żywności.
Włochy i wyzwanie przywództwa G7
Rok rozpoczął się od przejęcia przez Japonię przewodnictwa w G7 od Włoch. Może to okazać się jednym z głównych wyzwań dla Włoch, ponieważ przekazanie władzy następuje w kluczowym momencie. Biorąc pod uwagę utrzymujące się wyzwania krajowe, takie jak powolny wzrost PKB, kryzys imigracyjny i słaby rynek pracy, globalny scenariusz wygląda ponuro. Wojna między Rosją a Ukrainą trwa, podczas gdy kryzys między Izraelem a Gazą dodatkowo zaostrza się w wyniku konfliktu na Morzu Czerwonym.