O nas
Kontakt

Pingwin w zoo w Edynburgu awansowany na generała dywizji armii norweskiej

Laura Kowalczyk

Pingwin w zoo w Edynburgu awansowany na generała dywizji armii norweskiej

Generał dywizji Sir Nils Olav III, baron Wysp Bouveta, jest obecnie najbardziej odznaczanym pingwinem na świecie – prawdopodobnie nawet we wszechświecie.

Pingwin został awansowany na trzecią najwyższą rangę w Norweskich Siłach Zbrojnych.

Sir Nils Olav III, mieszkaniec Penguin’s Rock w zoo w Edynburgu, otrzymał w poniedziałek honorowy tytuł generała dywizji Gwardii Królewskiej Norwegii, jako ich oficjalna maskotka.

Około 160 umundurowanych żołnierzy odwiedziło szkockie zoo, aby oddać pingwinowi królewskiemu ten wyjątkowy zaszczyt, co wiązało się z wojskowym przepychem i okolicznościami.

Odznaczony ptak, już brygadier, ma teraz wspaniały tytuł generała dywizji Sir Nilsa Olafa III, barona Wysp Bouveta.

Ale wielka wojskowa peruka – która nosi nawet epolety – jest jednym z długiego szeregu pingwinów królewskich służących w Norweskich Siłach Zbrojnych.

W 1961 roku norweska Gwardia Królewska odwiedziła Royal Edinburgh Military Tattoo w celu przeprowadzenia musztry, a porucznik Nils Egelien zakochał się w kolonii pingwinów znajdującej się w zoo.

Pomyślał, że marsz jego oddziału w niesamowity sposób przypomina sposób poruszania się czarno-białego ptaka.

Dziesięć lat później, kiedy Egelien wrócił do stolicy Szkocji, zaaranżował adopcję pingwina przez Gwardię Królewską. Ten został nazwany Nils Olav na cześć Nilsa Egeliena i króla Norwegii Olafa V, który wówczas zasiadał na tronie.

Za każdym razem, gdy skandynawscy żołnierze odwiedzali Szkocję, ich pingwin był promowany, chociaż nowe ptaki przejęły płaszcz starych.

Co roku oddziały ceremonialne wysyłają także ryby i kartki świąteczne.

Zoo w Edynburgu
Opiekunowie Sir Nilsa Olafa III w zoo

Po starannie opracowanej choreografii paradzie obok Orkiestry Gwardii Królewskiej i Zespołu Musztry z Norwegii, którzy w tym roku wystąpią w Royal Edinburgh Military Tattoo, Sir Nils podczas specjalnej ceremonii otrzymał nową odznakę.

Ten zaszczyt oznacza, że ​​przewyższał stopniem żołnierza, na którego cześć nadano mu imię w latach 70.

„Jestem zachwycony, że mogę pogratulować Sir Nilsowi Olavowi III awansu na generała dywizji” – powiedział Jason Barrett, dyrektor operacyjny w Royal Edinburgh Military Tattoo.

Pochwalił „bogatą historię, honor i tradycję” wniesioną przez Norweską Gwardię Królewską Jego Królewskiej Mości, mówiąc, że jest ona „ulubionym fanem od lat”.

Trzy wcielenia Nilsa Olafa awansowały na wyższe stanowiska.

Zaczynał jako maskotka w 1972 r., a w 1982 r. został kapralem; sierżant w 1987 r.; sierżant pułku w 1993 r.; honorowy starszy sierżant pułku w 2001 r. i naczelny pułkownik w 2005 r.

Zoo w Edynburgu
Jego odznaczenie wojskowe

Królewski czarno-biało-żółty ptak został pasowany na rycerza w 2008 r. – osobiście zatwierdzony przez samego króla Norwegii Haralda V – a w 2016 r. został brygadierem.

„Jego awans w sierpniu tego roku za dobre zachowanie i bycie wspaniałym przykładem dla reszty pingwinów w zoo w Edynburgu jest kamieniem milowym w jego karierze maskotki strażnika” – powiedział sierżant sztabowy Fredrik Gresseth z Jego Królewskiej Mości Gwardii Królewskiej Zespół Band and Drill z Norwegii.

Sam pierwszy pingwin królewski został podarowany zoo w Edynburgu, kiedy zostało otwarte w 1913 roku przez norweskiego magnata żeglugowego.

David Field, dyrektor naczelny Królewskiego Towarzystwa Zoologicznego Szkocji, określił poniedziałkową ceremonię jako „bardzo dumny moment i reprezentuje trwającą bliską współpracę między naszymi dwoma krajami, Szkocją i Norwegią”.

Oficer Nils Egelien zmarł 11 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat.