O nas
Kontakt

PKB Chin w drugim kwartale jest niższy od oczekiwań

Laura Kowalczyk

Pedestrians cross an intersection with the background of the central business district in Beijing, July 12 2024

Chiny zgłosiły niższe od oczekiwań dane dotyczące produkcji krajowej brutto (PKB) za drugi kwartał i słabsze dane gospodarcze za czerwiec. Kraj rozpoczął także trzecie posiedzenie plenarne, kluczowe spotkanie polityczne.

Chiny opublikowały w poniedziałek serię rozczarowujących danych makroekonomicznych, co spowodowało spadki na giełdach. Benchmarkowy indeks Hang Seng spadł o ponad 1% w pierwszej godzinie handlu, po gwałtownym odbiciu w zeszłym tygodniu. Inwestorzy są zaniepokojeni perspektywami gospodarczymi Chin w obliczu słabego popytu krajowego, kryzysu na rynku nieruchomości i eskalacji napięć geopolitycznych.

Ponadto kraj rozpoczął trzecie posiedzenie plenarne, na którym oczekuje się wprowadzenia reform politycznych mających na celu sprostanie wyzwaniom wzrostowym w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Kluczowe polityki mogłyby obejmować finanse publiczne, reformę podatkową, postęp technologiczny i inwestycje zagraniczne.

Ożywienie gospodarcze w Chinach jest niepewne

Według chińskiego Narodowego Biura Statystycznego PKB wzrósł w drugim kwartale o 4,7% w ujęciu rocznym, znacznie mniej niż szacowano na 5,1% i spadł z 5,3% w pierwszym kwartale. Budzi to wątpliwości co do możliwości osiągnięcia przez kraj zakładanego na 2024 r. celu 5% wzrostu, czyniąc obradujące od poniedziałku do czwartku III plenum Partii Komunistycznej kluczowym wydarzeniem dla światowych rynków.

Ponadto od dawna borykający się z problemami rynek nieruchomości w dalszym ciągu znajdował się pod presją, a ceny nowych domów spadły w czerwcu o 4,5% rok do roku, co stanowi najniższy poziom od czerwca 2015 r. Spadek ten jest bardziej wyraźny niż spadek o 3,9% obserwowany w poprzednim miesiącu i stanowi największy spadek od dziewięciu lat.

Wydatki konsumentów w Chinach spadły

Ponadto sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w czerwcu o 2% rok do roku, poniżej oczekiwanych 3,3% i 3,7% odnotowanych w maju. Pozytywem jest to, że produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 5,3% rok do roku, przekraczając oczekiwane 5,1%, ale spowalniając z 5,6% odnotowanych w maju. Inwestycje w środki trwałe w Chinach wzrosły w pierwszej połowie roku o 3,9%, w porównaniu z 4% w poprzednim miesiącu.

Chiny odnotowują spowolnienie wzrostu gospodarczego od 2021 r., kiedy kraj wdrożył surowe ograniczenia w celu zwalczania Covid-19. Ożywienie gospodarcze po pandemii jest postrzegane jako niepewne, ponieważ słaby popyt konsumencki przyczynił się do presji deflacyjnej w okresie od sierpnia 2023 r. do początku tego roku, wraz z eskalacją napięć między USA i Chinami oraz trwającym kryzysem mieszkaniowym.

Chiński rząd stoi jednak przed dylematem, jak sprostać wyzwaniom związanym z wzrostem i zarządzać ryzykiem nadmiernej stymulacji gospodarki. Ludowy Bank Chin (PBC) zezwolił na odnowienie części swojego średnioterminowego instrumentu pożyczkowego (MLF) – narzędzia finansowego służącego do zarządzania płynnością i ustalania stóp procentowych w systemie finansowym, wycofując 3 miliardy juanów płynności po raz piąty z rzędu miesiąc. Zgodnie z oczekiwaniami BPC pozostawił stopę oprocentowania kredytów na 1-rocznym rynku MLF na niezmienionym poziomie 2,5%. Ostrożne podejście banku centralnego sugeruje, że celem Chin jest wspieranie gospodarki za pomocą ograniczonych środków stymulacyjnych, unikając jednocześnie tworzenia się baniek mydlanych i dalszej dewaluacji chińskiego juana.

Chińscy decydenci zbierają się na trzecim posiedzeniu plenarnym

Oczekuje się, że po publikacji PKB Chiny rozpoczną trzecie posiedzenie plenarne, uważane za kluczowe wydarzenie polityczne kształtujące krajobraz gospodarczy kraju. Trzecie posiedzenie plenarne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (CPC) odbywa się podczas jej pięcioletniej kadencji i jest kluczowym wydarzeniem, podczas którego omawia się i podejmuje decyzje dotyczące ważnych kierunków polityki i reform. Historycznie rzecz biorąc, Trzecie Plenum było punktem zwrotnym w strategii gospodarczej i politycznej Chin. Na przykład Trzecie Plenum w 1978 r. zapoczątkowało chińską politykę „reform i otwarcia” pod przewodnictwem Deng Xiaopinga, katalizując transformację gospodarczą kraju. Podobnie na posiedzeniu w 2013 r. przedstawiono szeroki program reform obejmujący gospodarkę, zarządzanie, politykę społeczną i system prawny.

Policjanci sprawdzają tożsamość osób na ulicy w Pekinie, gdzie 205-osobowy Komitet Centralny Partii Komunistycznej zbiera się po raz trzeci.

Oczekuje się, że podczas nadchodzącego spotkania Chiny będą nadal forsować reformy gospodarcze, kładąc nacisk na postęp technologiczny, a nie na sprzedaż gruntów. Ekonomiści przewidują, że Chiny przedstawią środki mające zaradzić spowolnieniu w sektorze nieruchomości, centralno-lokalnym stosunkom fiskalnym oraz priorytetom rozwoju technologii. Potencjalne reformy mogłyby obejmować wprowadzenie podatku konsumpcyjnego w celu zwiększenia dochodów budżetowych oraz dostosowanie polityki w zakresie wieku emerytalnego w celu uwzględnienia szybko starzejącego się społeczeństwa. Ponadto można by omówić środki mające na celu poprawę możliwości inwestycji zagranicznych w celu zwiększenia napływu kapitału.