O nas
Kontakt

PKB strefy euro praktycznie nie rośnie w drugim kwartale

Laura Kowalczyk

PKB strefy euro praktycznie nie rośnie w drugim kwartale

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła w mniejszym stopniu niż początkowo oczekiwano, o 0,1% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Według najnowszych danych, produkcja gospodarcza w strefie euro w drugim kwartale roku nieznacznie wzrosła, a wyniki były gorsze od oczekiwań, ze względu na słabe wyniki eksportu i stagnację konsumpcji krajowej.

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła o 0,1% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami – czyli mniej niż początkowo szacowano – i wzrosła o 0,5% w porównaniu rocznym po wzroście w zeszłym roku wyniosła ponad 1%.

Łączny PKB 27 krajów UE utrzymywał się na stałym poziomie w ujęciu kwartalnym i wzrósł o 0,4% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Niemcy, Włochy i Francja

Nawet najsilniejsze gospodarki bloku nie rysowały jaśniejszego obrazu: Niemcy odnotowały spadek o 0,1% w ujęciu rocznym i utrzymały się na stałym poziomie w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku.

Tymczasem włoski PKB wzrósł o 0,4% w ujęciu rocznym, ale spadł w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku.

Francji udało się zwiększyć produkcję gospodarczą o 1% w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego.

Te trzy kraje wytwarzają połowę całkowitego PKB UE.

Słaba konsumpcja i eksport negatywnie wpłynęły na wyniki

Ze względu na wysoką inflację konsumpcja krajowa, zarówno w strefie euro, jak i w UE, odnotowuje powolny wzrost.

Jednocześnie eksport w obu krajach spadł o 0,7%, częściowo z powodu spowolnienia handlu z Chinami i gwałtownego spadku w niemieckim przemyśle samochodowym.

W lipcu tempo produkcji spadło trzeci miesiąc z rzędu.

Eurostat
Wzrost zatrudnienia w strefie euro i UE

Zatrudnienie wzrasta… ale nieznacznie

Rynek pracy wykazuje oznaki umiarkowanego i spowalniającego wzrostu w UE i strefie euro.

Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w drugim kwartale 2023 r. o 0,2% w strefie euro i o 0,1% w UE w porównaniu do kwartału poprzedniego.

Rok do roku zatrudnienie w obu blokach wzrosło o ponad 1%, na czele z takimi krajami jak Litwa, Portugalia, Malta i Czechy, gdzie firmy zatrudniły najwięcej nowych osób w drugim kwartale 2023 roku.