Więcej pracowników w Wielkiej Brytanii korzysta z dni chorobowych niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady. Jak sytuacja wygląda w porównaniu z krajami europejskimi?
Nowe dane pokazują, że w Wielkiej Brytanii pracownicy korzystają obecnie z większej liczby zwolnień lekarskich niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady.
Według brytyjskiego Chartered Institute for Personnel and Development (CIPD) w zeszłym roku pracownicy wykorzystali 7,8 dnia urlopu w porównaniu z 5,8 dnia przed pandemią.
W badaniu przeanalizowano dane z ponad 900 organizacji reprezentujących 6,5 miliona pracowników w Wielkiej Brytanii.
Jednym z kluczowych ustaleń była liczba dni chorobowych, które według doniesień wynikały ze „zmartwień” spowodowanych stresem, kryzysem kosztów utrzymania i ciągłym niepokojem związanym z Covid-19.
Chociaż stwierdzono, że wirus nadal powoduje znaczną liczbę nieobecności, zdrowie psychiczne było jednym z kluczowych czynników wpływających na absencje pracowników.
Czy zatem obraz ten pasuje do tego, co dzieje się w pozostałej części Europy? Jak wygląda porównanie dodatków za płatny urlop w całej Europie? I czy więcej osób zgłasza choroby, gdy istnieją hojne programy?
Sytuacja w Europie
Po pierwsze, interesujące jest przyjrzenie się, ile rządy ogółem wydają na świadczenia chorobowe i zdrowotne. Niemcy zajmują pierwsze miejsce w UE, przeznaczając 11 procent swojego PKB na zwolnienia lekarskie i publiczną opiekę medyczną. Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat, za nimi plasują się Francja i Holandia (po 10,2 proc.).
Kraje UE, które przeznaczają najmniej na świadczenia chorobowe i zdrowotne to Estonia (4,9 proc.), Litwa (5 proc.), Polska, Węgry i Irlandia (wszystkie po 5,5 proc.).
Według danych za 2020 r. Niemcy są także krajem, który wydaje najwięcej na świadczenia chorobowe. Kraj przeznacza 2,3 procent swojego PKB na wsparcie chorych pracowników. Na kolejnych miejscach plasują się Holandia (2,1 proc.), Szwecja (1,7 proc.), Hiszpania (1,5 proc.) i Luksemburg (1,4 proc.).
Na rankingi w 2020 r. mogła mieć wpływ pandemia koronawirusa, ale jeśli spojrzymy na dane za 2018 r., kraje o najwyższych wydatkach są prawie takie same, z wyjątkiem Hiszpanii, która kilka lat temu nie wydawała tak dużo.
Czy hojny płatny urlop zachęca do zgłaszania chorób?
Można założyć, że kraje wydające więcej na zwolnienia lekarskie to te, w których ludzie biorą więcej wolnego od pracy. Ale rzeczywistość jest sprzeczna z intuicją.
Na koniec 2022 roku krajami o największym udziale nieobecnych w pracy bezrobotnych były Francja (14,9 proc.), Finlandia (14,8 proc.), Szwecja (14,7 proc.), Dania (13,6 proc.), Estonia (13,2 proc.). proc.) i Holandii (12,4 proc.).
Kraje, w których osób jest najmniej nieobecnych w pracy, to Rumunia (2,5 proc.), Bułgaria (2,9 proc.), Grecja (4,9 proc.), Polska (5,8 proc.) i Serbia (5,9 proc.).
Warto zauważyć, że średni wskaźnik nieobecności w pracy w UE jest znacznie wyższy w przypadku kobiet (12,1 proc.) niż w przypadku mężczyzn (7,8 proc.). Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez naukowców Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wykazało, że „stresory zawodowe i rodzinne” są „najbardziej znaczącym” wyjaśnieniem tej różnicy między płciami.
Kraje zgłaszające najwięcej nieobecności w pracy nie pokrywają się z krajami, które wydają najwięcej na świadczenia chorobowe i zdrowotne. Należą jednak do tych, w których warunki płatnego urlopu są najbardziej korzystne, zarówno pod względem kwoty, jak i czasu trwania.
Kraje europejskie z najbardziej hojnymi zasiłkami chorobowymi
Poniższa lista krajów została sporządzona przez TylkoGliwice Next i należy ją interpretować ostrożnie.
Istnieje wiele zasad i warunków dotyczących uprawnień do płatnego urlopu. Przykładowo w niektórych krajach jest to możliwość jedynie dla osób, które w okresie rozliczeniowym poprzedzającym niezdolność do pracy odprowadzały wystarczające składki do swoich organów zabezpieczenia społecznego.
W niektórych krajach istnieją również warunkowe wyjątki, które pozwalają na zwiększenie kwoty pomocy, na przykład, jeśli dana osoba cierpi na infekcję zakaźną, taką jak gruźlica lub wirus HIV.
Luksemburg
Wysokość świadczenia: Firmy w Luksemburgu mają obowiązek wypłacać pracownikom przebywającym na zwolnieniu chorobowym pełne wynagrodzenie przez około trzy miesiące – a dokładnie przez 77 dni lub do końca miesiąca kalendarzowego, w którym przypada 77. dzień niezdolności do pracy.
Czas trwania świadczenia: Jeżeli niezdolność do pracy trwa dłużej niż ten okres, kasa chorych przyznaje przedłużenie świadczenia do 78 tygodni (1,5 roku).
Estonia
Wysokość świadczenia: 70% wynagrodzenia referencyjnego z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego od drugiego dnia zwolnienia lekarskiego.
Wynagrodzenie referencyjne ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich sześciu miesięcy oraz od wpłat na ubezpieczenie społeczne dokonanych w poprzednim roku kalendarzowym.
Długość świadczenia: Do 182 kolejnych dni kalendarzowych płatnego zwolnienia chorobowego, maksymalnie 240 dni w roku.
Finlandia
Wysokość świadczenia: Pracownicy mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy dziewięć dni roboczych po rozpoczęciu choroby. Pracodawca zazwyczaj płaci pracownikowi wynagrodzenie w tym okresie karencji, a wielu z nich wypłaca także pełne wynagrodzenie przez pierwszy jeden lub dwa miesiące.
Następnie Kela – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Finlandii – pobiera zasiłek na podstawie średniego rocznego dochodu pracownika.
Czas trwania świadczenia: Do 300 dni roboczych (około roku).
Szwecja
Wysokość świadczenia: Około 80 procent wynagrodzenia, ale może być wyższa, jeśli obowiązuje układ zbiorowy.
Długość świadczenia: 364 dni, z możliwością przedłużenia w przypadku urlopu płatnego w wysokości 75% dochodu pracownika.
Jeżeli jednak dana osoba jest poważnie chora, może ona nadal ubiegać się o zasiłek chorobowy w wysokości 80% jej wynagrodzenia powyżej tego limitu.
Francja
Wysokość świadczenia: W zależności od rodzaju choroby i statusu zawodowego świadczenia mogą się różnić. Jednak dzienna dieta wynosi zazwyczaj 50 procent referencyjnej płacy pracownika.
Maksymalna stawka referencyjna brutto wynosi jednak 2885,61 euro miesięcznie, co oznacza, że wypłacana dieta nie może przekroczyć 47,43 euro dziennie. Jeżeli jednak zwolnienie chorobowe trwa dłużej niż trzy miesiące, zasiłek dzienny może zostać ponownie obliczony i zwiększony.
Czas trwania świadczenia: Jeśli wymaga tego stan zdrowia pracownika, zwolnienie lekarskie może trwać do trzech lat.
Portugalia
Wysokość świadczenia: Im dłuższe zwolnienie lekarskie, tym lepiej płatne. Chociaż zwolnienie chorobowe trwające krócej niż miesiąc pokrywane jest w wysokości 55% średniego dochodu pracownika, wskaźnik ten wzrasta do 70% w przypadku choroby trwającej dłużej niż trzy miesiące i 75% w przypadku zwolnień chorobowych trwających ponad rok.
Czas trwania świadczenia: Do 1095 dni (trzy lata).
Innymi słowy, Francja i Portugalia są bardzo hojne, jeśli chodzi o długość płatnego urlopu, a nie kwotę pokrywaną za każdy dzień chorobowy.
Łotwa
Wysokość świadczenia: Pierwszy dzień choroby nie jest wypłacany, ale pracodawca ma obowiązek wypłacić zwolnienie chorobowe od drugiego do 10 dnia w wysokości co najmniej 75% średniego dziennego wynagrodzenia pracownika.
Od 11 dnia choroby ZUS przyznaje zasiłek chorobowy w wysokości 80% przeciętnego wynagrodzenia.
Czas trwania świadczenia: Do 26 tygodni (sześć miesięcy).
Litwa
Wysokość świadczenia: Litewskie ubezpieczenie społeczne pobiera opłatę od trzeciego dnia choroby w wysokości 62%. Jednak bardzo często zdarza się, że pracodawcy doliczają tę kwotę do 100 pensji pracownika.
Czas trwania świadczenia: Do 90 dni kalendarzowych w roku kalendarzowym.
Niemcy
Pomimo prowadzenia w rankingu pod względem PKB przeznaczanego na świadczenia chorobowe i zdrowotne, Niemcy nie należą do najhojniejszych, jeśli chodzi o płatne zwolnienia chorobowe, ale raczej przeciętnie na tle innych krajów UE.
Wysokość świadczenia: Pełne wynagrodzenie przez okres do sześciu tygodni. Po tym okresie pracownicy otrzymują zasiłek chorobowy z zakładu ubezpieczeń zdrowotnych, stanowiący 70% ich normalnego wynagrodzenia.
Czas trwania świadczenia: Do 78 tygodni (1,5 roku) w okresie trzech lat w przypadku tej samej choroby.
Wielka Brytania
Zasiłki chorobowe w Wielkiej Brytanii, szóstej co do wielkości gospodarce świata, mogą wydawać się mniej hojne w porównaniu ze świadczeniami oferowanymi przez niektóre kraje UE.
Wysokość świadczenia: Pracownicy w Wielkiej Brytanii mają prawo do 109,40 funtów (123,91 euro) tygodniowo począwszy od czwartego dnia choroby. Niektórzy mogą jednak otrzymać więcej, jeśli firma posiada program zasiłku chorobowego.
Czas trwania świadczenia: do 28 tygodni. Po upływie tego czasu osoby zbyt chore, aby wrócić do pracy, mogą kwalifikować się do ubiegania się o zasiłek na zatrudnienie i wsparcie (ESA), który zapewnia od 74,35 do 113,35 funtów tygodniowo.
Czy hojność wypłacanych zasiłków zależy od zamożności?
Tylko niektóre z wymienionych krajów plasują się powyżej średniej unijnego wskaźnika PKB na mieszkańca. Jednak większość z nich znajduje się na liście 30 najszczęśliwszych krajów według Światowego Raportu Szczęścia, który podkreśla, że ludzie są bardziej zadowoleni ze swojego życia w krajach, w których panuje jakość instytucji i hojność państwa opiekuńczego.
Kraje europejskie oferują jedne z najbardziej hojnych pakietów zwolnień lekarskich na świecie. Nawet kraje o najniższym PKB na mieszkańca w UE, takie jak Bułgaria, Słowacja i Grecja, oferują lepsze świadczenia z zakresu ochrony socjalnej niż niektóre z najbogatszych krajów świata, takie jak Stany Zjednoczone, gdzie żadne prawo federalne nie przewiduje prawa do płatnych świadczeń urlop rodzinny lub medyczny.