Nie z hukiem, ale z kwileniem. Cóż, właściwie z jednym i drugim, ponieważ wygląda na to, że długo emitowany program motoryzacyjny BBC Top Gear mógł w końcu opuścić nasze ekrany.
Zaledwie miesiąc po 20. rocznicy tematycznego programu samochodowego w jego obecnej formie i 46 lat od jego pierwotnego debiutu BBC ogłosiło, że Top Gear zostanie zdjęty z anteny i nie powróci „w dającej się przewidzieć przyszłości”.
BBC „postanowiła dać odpocząć brytyjskiemu programowi” po tym, jak prezenter i była gwiazda krykieta Andrew „Freddie” Flintoff został ranny w wypadku samochodowym podczas kręcenia zeszłorocznych zdjęć.
W grudniu 2022 r. Flintoff został przewieziony samolotem do szpitala po wypadku przy dużej prędkości na lotnisku Dunsfold Park w Surrey. BBC zareagowało zawieszeniem 34. serii programu. Flintoff oświadczył, że nadal dochodzi do siebie po „znacznych obrażeniach zmieniających życie”.
BBC oficjalnie przeprosiło Flintoffa za wypadek. Przeprowadziła zewnętrzną ocenę bezpieczeństwa i higieny pracy i osiągnęła ugodę z byłym angielskim krykietem w sprawie odszkodowania w wysokości 10,3 mln euro.
Chociaż to na razie koniec brytyjskiego programu, BBC zapewniła fanów, że ta decyzja nie będzie miała wpływu na formaty międzynarodowe i cyfrowe.
Top Gear po raz pierwszy trafił na brytyjskie ekrany w 1977 roku jako program magazynu motoryzacyjnego.
W latach 1997–2001 wielu prezenterów przedstawiało trzeźwe recenzje najnowszych samochodów wchodzących na rynek wraz z treściami informacyjnymi na temat trendów w ruchu drogowym w Wielkiej Brytanii.
Kiedy pod koniec 2001 roku program został odwołany, Jeremy Clarkson, jeden z poprzednich prezenterów, zasugerował zmianę formatu, aby wznowić program w przyszłym roku. Nowa odsłona Top Gear, wyemitowana 20 października 2002 r., nadal była aktualnym programem o samochodach, ale teraz skupiała się na rozrywce, a nie na informacjach.
Wraz z prezenterami Richardem Hammondem i Jamesem Mayem odnowiony Top Gear Clarksona był dobrodziejstwem dla oglądalności. Dzięki humorystycznym wyzwaniom i wywiadom z gwiazdami program stał się jednym z najczęściej oglądanych programów w brytyjskiej telewizji i zaowocował wieloma międzynarodowymi wersjami, magazynem i występami na żywo.
W tym okresie Hammond również doznał wypadku zmieniającego życie. W 2006 roku doznał kontuzji podczas pilotowania samochodu o napędzie odrzutowym z prędkością 319 mil na godzinę (513 km/h). Pierwszy odcinek serialu z 2007 roku, w którym na wpół wyleczony Hammond powrócił, wyemitowano ponad osiem milionów widzów.
Ta era była również nękana kontrowersjami, wiele z nich dotyczyło prymitywnego humoru, jakiego używało trio.
Wreszcie w 2015 roku, po wielokrotnych ostrzeżeniach w związku ze skargami dotyczącymi rasizmu wobec Clarkson, prezenter został wyrzucony z programu po fizycznej sprzeczce z jednym z jego producentów.
Hammond i May opuścili program w ramach solidarności i od 2016 roku zaczęli prezentować program Amazon Prime The Grand Tour.
Program Top Gear był kontynuowany w BBC z nowymi prezenterami, w tym z byłą gwiazdą „Przyjaciół” Mattem LeBlancem. Ci prezenterzy zostali następnie ponownie zmienieni w 2019 roku w najnowszym składzie, w tym Flintoff.
Po wiadomości o wycofaniu programu była prezenterka May stwierdziła, że „wymaga to trochę przemyślenia”.
Tłumiąc wszelkie sugestie, że on, Clarkson i Hammond powrócą, dodał: „Byłbym naprawdę zaskoczony, gdyby zniknęło to na zawsze”.