O nas
Kontakt

Po czterogodzinnych rozmowach prezydenci Joe Biden i Xi Jinping deklarują bardziej otwarty dialog USA-Chiny

Laura Kowalczyk

Po czterogodzinnych rozmowach prezydenci Joe Biden i Xi Jinping deklarują bardziej otwarty dialog USA-Chiny

Rozmowy odbyły się w Filoli Estate w Woodside w Kalifornii, na marginesie konferencji Spółdzielni Gospodarczej Azji i Pacyfiku.

Po pierwszym od roku bezpośrednim spotkaniu prezydent USA Joe Biden i Xi Jinping z Chin przyrzekli ustabilizować swoje napięte stosunki.

Nadal jednak istniały głębokie różnice w kwestii konkurencji gospodarczej i globalnych zagrożeń bezpieczeństwa.

Najbardziej uspokajającym wnioskiem ze spotkania dla Bidena było to, że jeśli którykolwiek z mężczyzn będzie miał wątpliwości, „powinniśmy podnieść słuchawkę i zadzwonić do siebie, a my podejmiemy rozmowę. To ważny postęp” – powiedział na konferencji prasowej po konferencji prasowej. rozmowy.

Kolejny pozytywny znak: Xi zasygnalizował później w środę, że Chiny wyślą do Stanów Zjednoczonych nowe pandy, zaledwie tydzień po tym, jak trzy pandy z Narodowego Zoo Smithsonian wróciły do ​​Chin, ku wielkiemu przerażeniu Amerykanów. W Stanach Zjednoczonych zostały już tylko cztery – w zoo w Atlancie, a ich umowa pożyczki wygasa w przyszłym roku.

Obaj przywódcy spędzili razem cztery godziny w sielankowej posiadłości w Północnej Kalifornii – na spotkaniach, roboczym lunchu i spacerze po ogrodzie – z zamiarem pokazania światu, że choć są globalnymi konkurentami gospodarczymi, nie są skazani na walkę, w której zwycięzca bierze wszystko .

„Planeta Ziemia jest wystarczająco duża, aby oba kraje mogły odnieść sukces” – Xi powiedział Bidenowi.

Prezydent USA powiedział Xi: „Uważam, że najważniejsze jest, abyśmy ty i ja dobrze się rozumieli, między przywódcami, bez nieporozumień i nieporozumień w komunikacji. Musimy dopilnować, aby konkurencja nie przerodziła się w konflikt”.

Ich spotkanie na marginesie dorocznej konferencji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku ma dalekosiężne implikacje dla świata zmagającego się z krzyżowymi prądami gospodarczymi, konfliktami na Bliskim Wschodzie i w Europie, napięciami na Tajwanie i nie tylko.