O nas
Kontakt

Po tsunami: społeczności rybackie w Japonii patrzą w przyszłość

Laura Kowalczyk

Po tsunami: społeczności rybackie w Japonii patrzą w przyszłość

Trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 r. mocno uderzyły w Japonię. Ponad dziesięć lat później TylkoGliwice udaje się do północno-wschodniego regionu Tohoku w kraju, aby dowiedzieć się, jak społeczności rybackie odradzają się.

W tym odcinku Focusa przenosimy się do japońskiego regionu Tohoku, aby zobaczyć, jak społeczności rybackie na północnym wybrzeżu Pacyfiku radzą sobie ponad dziesięć lat od niszczycielskiego trzęsienia ziemi, tsunami i awarii nuklearnej w 2011 roku.

Pomimo kilku trudnych lat dowiadujemy się, jak portowe miasto w Somie ciężko pracuje nad odrodzeniem się przemysłu rybnego dzięki młodej, zróżnicowanej sile roboczej. Spotykamy miejscowego rybaka Masahiro, który wyjaśnia, dlaczego ryby z tej części Japonii są tak wyjątkowe.

„Obszar morski jest tutaj bogaty w osady, dzięki czemu można łowić różnorodne ryby. Ryby te są szybko wyładowywane, dzięki czemu są świeże i smaczne.”

Rozmawialiśmy także z Masahiro o jego nadziejach na przyszłość i jego zdaniem prawdopodobnych skutkach niedawnej decyzji o uwolnieniu uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

Dalej na północ, na malowniczych wyspach Urato, odkrywamy, jak w regionie nastąpił dramatyczny powrót przemysłu ostryg. Zniszczony przez tsunami w 2011 r., spotykamy hodowcę ostryg Haruo, który opowiada nam, jak wsparcie ze strony takich krajów jak Francja odegrało kluczową rolę w odwróceniu fali.