O nas
Kontakt

Podatek od miliarderów potrzebny do walki z nierównością, twierdzi unijna grupa badawcza

Laura Kowalczyk

Podatek od miliarderów potrzebny do walki z nierównością, twierdzi unijna grupa badawcza

Globalny minimalny podatek nałożony na miliarderów, równy 2% ich majątku, mógłby przynieść prawie 250 miliardów dolarów (około 235,6 miliarda euro) – szacuje w opublikowanym w poniedziałek raporcie Obserwatorium Podatkowe UE.

Rozwiązanie to dotknęłoby mniej niż 3000 osób, ale grupa twierdzi, że dochody mogłyby pomóc rządom w inwestowaniu w kluczowych obszarach, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i polityka klimatyczna.

Według wyliczeń Obserwatorium podatek dochodowy miliarderów w Stanach Zjednoczonych wynosi około 0,5% ich majątku.

We Francji, kraju, w którym podatki są ogólnie stosunkowo wysokie, liczba ta nie przekracza 0%.

Grupy twierdzą, że częściowo ze względu na metody uchylania się od płacenia podatków „efektywne stawki podatkowe dla miliarderów wydają się znacznie niższe niż te dla wszystkich pozostałych grup populacji”.

W raporcie wskazano na szereg sposobów, w jakie osoby zamożne unikają płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Niektóre formy unikania podatków są nielegalne, na przykład niezgłaszanie dochodów zagranicznych, ale niektórzy miliarderzy mogą po prostu zdecydować się na przeprowadzkę do krajów o niższych stawkach podatkowych.

Inne techniki uchylania się od płacenia podatków mogą należeć do szarej strefy prawnej, np. wykorzystywanie firm fasadowych w celu uzyskania korzystnego traktowania podatkowego.

Spółki Shell to firmy, które nie posiadają aktywów i nie prowadzą żadnej działalności.

Chociaż mają one zgodne z prawem zastosowania, często można je wykorzystać do ukrycia dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Słabe strony przedsiębiorstw

Obserwatorium zwraca również uwagę na niepowodzenie minimalnego podatku nałożonego na przedsiębiorstwa międzynarodowe w wysokości 15%, wprowadzonego w 2021 r. w ponad 140 krajach i terytoriach.

Chociaż początkowo oczekiwano, że polityka ta zwiększy globalne dochody z podatku od osób prawnych o prawie 10%, w raporcie wskazano, że liczba ta została zmniejszona o połowę ze względu na szereg niedociągnięć.

Szacunkowe przychody z tej opłaty w 2023 r. wzrosły z 270 miliardów dolarów do około 136 miliardów dolarów.

Nie wszystkie kraje zgadzają się ze stawką 15%, Obserwatorium wyjaśnia, że ​​zachęca się firmy do zakładania rajów podatkowych.

Rozpoczyna się wówczas błędne koło uchylania się od płacenia podatków, ponieważ inwestycje zagraniczne zachęcają te państwa do dalszego stosowania niskich stawek.

Innym sposobem na uniknięcie stawki minimalnej jest zapewnienie ulg podatkowych przedsiębiorstwom na działalność taką jak badania i inwestycje w lokalnych fabrykach.

System ten umożliwia rządom obniżanie stawek podatkowych poniżej poziomu 15% przy jednoczesnym przestrzeganiu porozumienia z 2021 r.

Międzynarodowa współpraca w walce z ucieczkami

Chociaż raport Obserwatorium podkreśla słabe strony przepisów, zawiera także pozytywne wnioski.

W ciągu ostatniej dekady zjawisko uchylania się od płacenia podatków za granicą zmniejszyło się, częściowo dzięki automatycznej wymianie informacji bankowych między krajami.

Przed 2013 rokiem gospodarstwa domowe w rajach podatkowych na całym świecie posiadały majątek finansowy odpowiadający 10% światowego PKB. Większość tych kwot nie została zadeklarowana organom podatkowym.

Obecnie majątek gospodarstw domowych za granicą stanowi tę samą część światowego PKB, ale Obserwatorium szacuje, że tylko około 25% tego majątku unika opodatkowania.

Grupa twierdzi, że ten rysunek pokazuje, jak „można osiągnąć szybki postęp w walce z uchylaniem się od płacenia podatków, jeśli będzie ku temu wola polityczna”.

Potwierdza, że ​​uchylanie się od płacenia podatków nie jest nieuniknione, ale jest powiązane z wyborami politycznymi.