O nas
Kontakt

Podcast dotyczący składników gwiazd | Czy jadalne owady są pożywieniem przyszłości?

Laura Kowalczyk

Podcast dotyczący składników gwiazd |  Czy jadalne owady są pożywieniem przyszłości?

W swojej paryskiej restauracji szef kuchni Laurent Veyet tworzy dania haute cuisine z kilkoma akcentami – owadami. Kolorowy talerz ogrodowy z robakami i świerszczami jest częścią jego ekologicznej wizji kulinarnej na rzecz zrównoważonej przyszłości żywnościowej.

W niewielkiej, małej restauracji położonej w sercu 2. dzielnicy Paryża szef kuchni z Lyonnais, Laurent Veyet, dopracowuje jedno ze swoich najpopularniejszych dań.

Kilka kropel hummusu o smaku jabłkowym leży na kruchym spodzie, otoczonym marchewką pieczoną w miodzie i pomidorami zapiekanymi w tymianku. Udekorowany jadalnymi kwiatami i kilkoma gałązkami mesclun talerz zaczyna przypominać mały ogródek eksplodujący kolorami.

Do tego szef kuchni Laurent dodaje pièce de résistance: kilka suszonych robaków mącznika i kilka całych świerszczy dla chrupkości i smaku. Świetnie komponują się także z mielonymi świerszczami i serem, które tworzą bazę sablé.

Miałbyś rację, jeśli myślisz, że to nie jest zwykła restauracja. Tak naprawdę nic w menu Inoveat nie jest przygotowywane bez składnika, który ożywił dużą część kulinarnej wyobraźni szefa kuchni: owadów.

Szef kuchni Laurent Veyet dopracowuje swoje najpopularniejsze danie w swojej restauracji Inoveat w Paryżu.
Szef kuchni Laurent Veyet dopracowuje swoje najpopularniejsze danie w swojej restauracji Inoveat w Paryżu.

„Jest wiele do zrobienia, aby być bardziej ekologicznym. Więc to mnie interesuje i jest to teraz mniej więcej moja specjalność. Są owady, ale za nimi kryje się bardziej sposób na gotowanie w sposób bardziej inteligentny i pełen szacunku” – wyjaśnił klasycznie wyszkolony szef kuchni.

Według Laurenta gotowanie z szacunkiem i inteligencją odnosi się do wyzwania, jakim jest wyżywienie przewidywanej światowej populacji 9 miliardów ludzi do 2050 r. bez powodowania marnotrawstwa środowiska.

Według FAO szacuje się, że aby zaspokoić rosnący popyt w nadchodzących latach, będziemy musieli zwiększyć produkcję żywności o 70%. Biorąc pod uwagę, że produkcja zwierzęca odpowiada już za około 14,5 procent wszystkich gazów cieplarnianych wytwarzanych przez człowieka rocznie, zaspokojenie tego zapotrzebowania będzie wymagało delikatnego zrównoważenia w zarządzaniu systemem żywnościowym przyszłości.

I dlatego eksperci ds. żywności, zwłaszcza na Zachodzie, z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się alternatywnym formom białka, takim jak owady.

„Przede wszystkim musimy zmienić naszą dietę po prostu dlatego, że 70% lub 80% wszystkich obszarów rolnych jest już wykorzystywanych do hodowli zwierząt. Jeśli więc popyt na mięso wzrośnie, nie da się go zaspokoić hodowlą zwierząt. Musimy więc się zmienić” – powiedział Arnold Van Huis, profesor na Uniwersytecie w Wageningen w Holandii, który jest współautorem książki o jadalnych owadach.

Ale dlaczego owady? Cóż, poza ich wszechstronnym profilem żywieniowym – są bogate w białko, niezbędne aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe – owady jadalne mogą być realnym sposobem na sprostanie wyzwaniom środowiskowym związanym z produkcją żywności.

Weź pod uwagę to: produkcja owadów wymaga znacznie mniej wody i ziemi, emituje mniej gazów cieplarnianych i może poszczycić się imponującym współczynnikiem wykorzystania paszy, który jest kluczowym czynnikiem zrównoważonego rolnictwa.

Zdjęcie przedstawia larwy mącznika na farmie owadów Ferme du Tiret we Francji.
Zdjęcie przedstawia larwy mącznika na farmie owadów Ferme du Tiret we Francji.

Z tych i innych powodów Laurent uważa, że ​​owady są pożywieniem przyszłości, pomimo początkowych obaw, jakie miał szef kuchni z Lyonnais, gdy po raz pierwszy spróbował tego przysmaku.

„Pamiętam bardzo dobrze, kiedy po raz pierwszy spróbowałem owadów, ponieważ było mi naprawdę ciężko. Właściwie to mnie to naprawdę zniesmaczyło. Miałem tę blokadę” – wspomina.

W ostatnim odcinku programu Star Ingredient usłyszymy historię o tym, jak i dlaczego szef kuchni Laurent pokonał tę blokadę i stał się jednym z czołowych europejskich zwolenników jadalnych owadów.

Wysłuchamy także opinii ekspertów i producentów, którzy są zdeterminowani, aby wprowadzić owady na rynek i na rynek w tej części świata.

„Gotowanie z owadami. Dla mnie jest to raczej sposób na dotarcie do ludzi z informacją, że powinniśmy uważać na to, co jemy, ponieważ to, co jemy, ma wpływ na nasze środowisko i zdrowie” – powiedział Laurent.

„Trzeba wykazać się odwagą. Trzeba być ciekawym, trzeba być otwartym”.

Zdjęcie przedstawia „kompletny ogród” według przepisu szefa kuchni Laurenta Veyeta z owadami.
Zdjęcie przedstawia „kompletny ogród” według przepisu szefa kuchni Laurenta Veyeta z owadami.

Przepis na „kompletny ogród” szefa kuchni Laurenta Veyeta:

Składniki:

  • Proszek do mielonego krykieta
  • Drobno starty ser według uznania
  • Na polewę
  • Marchew
  • Pomidory
  • Miód
  • tymianek
  • Hummus
  • Suszone całe mączniki
  • Suszone całe świerszcze
  • Mesclun

Metoda:

  • Wymieszaj zmielone świerszcze i ser i zagęść razem. Spłaszczyć i pokroić na prostokątny kształt, tworząc coś w rodzaju kruchego ciasta. Ciasto kruche pieczemy w piekarniku około 10 minut.
  • Marchewkę pokroić i ułożyć na blasze do pieczenia. Dopraw i skrop odrobiną miodu. Posyp pomidory odrobiną tymianku i ułóż na blasze. Piec w piekarniku, aż będzie ugotowany.
  • Do kruchego ciasta dodać kilka łyżek hummusu, razem z marchewką i tymiankiem.
  • Udekoruj danie suszonymi całymi mącznikami i suszonymi całymi świerszczami.
  • Udekoruj kilkoma gałązkami mesclun.
  • Podawać.

Smacznego!