O nas
Kontakt

Podsumowanie tygodnia: Odbicie na rynkach w miarę jak Europa wychodzi z niepokojów politycznych

Laura Kowalczyk

Paris (file photo)

W tym tygodniu światowe rynki akcji notują głównie wzrosty w związku ze wzmocnieniem oczekiwań na obniżki stóp procentowych banku centralnego i osłabieniem obaw przed zakłóceniami politycznymi w Europie.

Nastroje związane z ryzykiem powróciły w tym tygodniu na europejskie rynki akcji, ponieważ potencjalny wynik wyborów we Francji wydawał się mniej zakłócający. Po drugiej stronie Atlantyku Wall Street nabrała rekordowego tempa w związku z rosnącymi oczekiwaniami na oczekiwaną obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Rynki azjatyckie również odnotowały pozytywne tygodniowe wyniki, zgodnie z trendami światowymi.

Europa

Wszystkie europejskie indeksy odnotowały w tym tygodniu gwałtowne odbicie, gdy pierwsza tura wyborów we Francji pokazała, że ​​skrajnie prawicowa partia może nie zapewnić większości absolutnej umożliwiającej przejęcie władzy ustawodawczej w parlamencie, co spowodowało odbicie ulgi na giełdach na całym kontynencie. Ponadto sondaże wyjściowe z wyborów w Wielkiej Brytanii pokazują, że oczekuje się miażdżącego zwycięstwa Partii Pracy, co również pomogło rynkom brytyjskim.

W ujęciu tygodniowym indeks Euro Stoxx 600 wzrósł o 0,81%, CAC 40 o 2,19%, DAX o 1,33%, a FTSE 100 o 0,75%.

Na poziomie sektora akcje banków i zielonej energii odnotowały największe odbicie na rynkach francuskich, przy czym BNP Paribas wzrósł o 5,74%, Total Energies o 5,91%, a Crédit Agricole o 4,27% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Sektor przemysłowy również osiągnął lepsze wyniki, gdzie Airbus wzrósł o 3,11%, a Safran o 2,71% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Mocne wzrosty notowały także akcje spółek z sektora górnictwa i energetyki ze względu na rosnące ceny metali i ropy. Akcje Shell wzrosły w ujęciu tygodniowym o 4,54%, BP o 3,88%, a Rio Tinto o 2,25%.

Z kolei akcje spółek konsumenckich i sektora luksusowego kontynuowały straty w związku ze słabym popytem światowym. W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych LVMH spadł o 0,94%, Hermès stracił 3,33%, a L'Oréal stracił 6,72%.

Ponadto firma ASML, producent sprzętu półprzewodnikowego, osiągnęła w tym tygodniu najwyższy poziom w historii, podczas gdy boom na sztuczną inteligencję w dalszym ciągu napędzał światowy rajd technologiczny. Jednak akcje największej europejskiej spółki, Novo Nordisk, spadły o 2,9% w ciągu pięciodniowego okresu handlowego, po tym jak w zeszłym tygodniu osiągnęły rekordowy poziom.

Euro umocniło się w stosunku do dolara amerykańskiego, zyskując 0,6% w porównaniu z zeszłym tygodniem, przekraczając 1,08, pod wpływem mniej destrukcyjnych prognoz wyborów we Francji. Wspólna waluta umocniła się także w stosunku do franka szwajcarskiego trzeci tydzień z rzędu po tym, jak Szwajcarski Bank Narodowy po raz drugi obniżył stopy procentowe w czerwcu.

Wall Street

Oczekuje się, że amerykańskie giełdy będą kontynuować piąty cotygodniowy wzrost w miarę dalszego wzrostu dynamiki wzrostów technologicznych. S&P 500 po raz pierwszy w historii zamknął się powyżej 5500 punktów. W ciągu ostatnich pięciu dni handlowych indeks S&P 500 wzrósł o 0,99%, a Nasdaq o 1,85%. Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,37%.

Na poziomie sektora pięć z jedenastu sektorów odnotowało wzrosty w porównaniu z zeszłym tygodniem, przy czym liderem jest sektor technologii, który wzrósł o 2,52%. Sektory dóbr konsumpcyjnych i finansów również osiągnęły lepsze wyniki, odnotowując wzrost odpowiednio o 2,33% i 2,01% w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych. Z drugiej strony najbardziej pozostawały w tyle materiały, artykuły pierwszej potrzeby i opieka zdrowotna, co oznacza spadek o 0,77%, 1,07% i 1,84% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Akcje Tesli wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o prawie 25% po tym, jak firma odnotowała mniejszy niż oczekiwano spadek dostaw samochodów w drugim kwartale. W ujęciu tygodniowym dobrze radziły sobie także inne spółki o bardzo dużej kapitalizacji rynkowej, przy czym Apple wzrósł o 3,48%, Nvidia o 3,46%, Microsoft o 1,75% i Alphabet o 0,22%. Meta Platformy spadły o 1,85%, a Amazon o 0,13%.

Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych przez Fed wzrosły w związku z ostatnim osłabieniem danych makroekonomicznych z USA, w szczególności z rynku pracy. Nadchodzące dane o zatrudnieniu poza rolnictwem będą miały kluczowe znaczenie dla nastrojów i kształtowania trendu rynkowego dzisiaj, gdy handel zostanie wznowiony po Święcie Niepodległości.

Azja i Pacyfik

Większość rynków akcji w regionie Azji i Pacyfiku zmierza w tym tygodniu na pozytywne zamknięcie, napędzany trendami światowymi. Japońskie rynki akcji były szczególnie mocne, a japoński jen w dalszym ciągu słabł w stosunku do swoich światowych konkurentów. Jen osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego do najniższego poziomu od 1986 r. z powodu szerokich spreadów pomiędzy japońskimi obligacjami rządowymi a amerykańskimi obligacjami skarbowymi. Chociaż Bank Japonii ostrzegał przed interwencjami kursowymi, rynki w dalszym ciągu faworyzowały waluty o znacznie wyższej stopie zwrotu. Japoński indeks referencyjny Nikkei 225 wzrósł w ciągu tygodnia o ponad 4%, osiągając w marcu najwyższy poziom w historii.

W tym tygodniu australijskie giełdy wznowiły wzrosty, na czele z akcjami górnictwa i energetyki. W ciągu pięciu dni handlowych indeks ASX 200 wzrósł o 0,93%. Słabnący dolar amerykański spowodował wzrost cen surowców i wzrost akcji głównych spółek wydobywczych i producentów energii, przy czym BHP wzrósł o 3,78%, Rio Tinto o 3,04%, Fortescue Metal o 4,53%, a Santos o 5,96% w porównaniu z zeszłym tygodniem.

Chińskie giełdy również radziły sobie w tym tygodniu dobrze pomimo utrzymujących się napięć handlowych z Europą i Stanami Zjednoczonymi. Rynki w Hongkongu zmierzają w tym tygodniu na pozytywne zamknięcie, a indeks Hang Seng wzrósł w tygodniu o 1,8% w czwartek. Udziały chińskich producentów pojazdów elektrycznych są szczególnie duże, ponieważ nie wydaje się, aby nowe cła UE miały znaczący wpływ na rentowność eksportu tego sektora.