O nas
Kontakt

Podwójne kłopoty: jak Belgia przygotowuje się na powodzie i suszę

Laura Kowalczyk

Copernicus

Belgia stoi w obliczu przyszłości cieplejszych temperatur i bardziej ekstremalnych zdarzeń, zgodnie z prognozami klimatycznymi. Nieobca powodziom, zmaga się również ze zwiększonym ryzykiem suszy. Climate Now informuje o regionie Belgii, który już odczuł niektóre skutki.

W tym miesiącu Climate Now udaje się do belgijskiego regionu Walonia, aby posłuchać o planie adaptacji do zmian klimatu, który ma na celu ograniczenie ryzyka i skutków związanych z przyszłymi powodziami i suszami.

Anomalia temperatury w czerwcu 2024 r. Dane z usługi Copernicus Climate Change Service wdrożonej przez ECMWF

Informacja ta pojawia się po tym, jak Copernicus Climate Change Service ujawnił, że na całej planecie odnotowano najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów, z temperaturami o 0,7 stopnia Celsjusza wyższymi od średniej z lat 1991–2020.

W Turcji panowała fala upałów, w Grecji zanotowano najcieplejszy czerwiec w historii, a na Cyprze ogłoszono czerwony alert z powodu upałów.

Anomalia opadów w czerwcu 2024 r. Dane z usługi Copernicus Climate Change Service wdrożonej przez ECMWF

W Europie Zachodniej miesiąc był chłodniejszy, a wiele osób odnotowało temperatury niższe niż średnia dla tej pory roku.

Ulewne deszcze doprowadziły do ​​powodzi i osunięć ziemi w Szwajcarii, południowych Niemczech, niektórych częściach Francji i północnych Włoch.

Tymczasem po drugiej stronie globu zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 12 procent niższy od średniej, co stanowi drugi najniższy poziom w historii pomiarów w czerwcu.

Antarctic Sea Ice Extent. Dane z Copernicus Climate Change Service wdrożone przez ECMWF

Podwójne wyzwanie klimatyczne Belgii

Kiedy w lipcu 2021 r. Belgia została dotknięta powodzią po rekordowych opadach deszczu, były one niszczycielskie i śmiertelne. Pepinster, wioska u zbiegu dwóch rzek, była jednym z zalanych obszarów.

Rzeka Vesdre przepływa przez Pepinster

„Myśleliśmy o śmierci”

Dom rodziny Brasseur w Pepinster, blisko rzeki Vesdre, został pochłonięty. Obawiając się o swoje życie, zmuszeni byli schronić się na dachu.

„Woda sięgała pięciu lub sześciu metrów na końcu, na ulicy, co było niezrozumiałe. Więc byliśmy naprawdę przestraszeni. Myśleliśmy nawet o śmierci” – wspominał Paul Brasseur, który nadal mieszka w Pepinster.

„W tej chwili mamy do czynienia z dużą zmianą klimatu. I rzeczywiście, powodzie są tego dowodem”.

Paul Brasseur, który przeżył powódź w Pepinster

Dom rodziny Brasseur, podobnie jak inne, został od tego czasu zburzony, pozostawiając ślady na krajobrazie, w którym kiedyś stał.

Plan generalny dla Doliny Vesdre

Plan adaptacji do zmian klimatu po powodzi dla Doliny Vesdre, w tym Pepinster, zaleca ograniczenie zabudowy nadrzecznej, aby zminimalizować przyszłe zagrożenia i szkody.

Polityka ta, zlecona przez Region Walonii, a nad którą pracowało konsorcjum, w skład którego wchodził Uniwersytet w Liège, zakłada również zastąpienie sosen na okolicznych wzgórzach drzewami liściastymi, które pochłaniają więcej wody, a także otoczenie gruntów rolnych terenami zielonymi, co ma podwójną korzyść.

„Jeśli masz więcej terenów zielonych wzdłuż pól, będzie to również dobre na susze, ponieważ zasadniczo modyfikujesz grunt i pozostawiasz przestrzeń do magazynowania wody wzdłuż tych krawędzi, a ta woda będzie stopniowo wsiąkać w grunt” – wyjaśnił prof. Jacques Teller, ekspert ds. planowania urbanistycznego z Uniwersytetu w Liège, który pracował nad planem generalnym.

Prof. Jacques Teller rozmawia z Climate Now w Pepinster

„Musimy dać naturze przestrzeń”

Dalej wzdłuż doliny Vesdre, w Eupen, które również dotknęły powodzie w 2021 r., wdrażane są rozwiązania oparte na naturze, które nie tylko pomagają w odprowadzaniu wody deszczowej, ale także zapewniają chłodzenie.

Prognozy klimatyczne dla Belgii do roku 2100 pokazują, że temperatury mogą wzrosnąć nawet o 3,5 stopnia Celsjusza, a w ciągu roku może wystąpić ponad 50 dni upałów.

Malmedyer Straße przechodzi zieloną metamorfozę, a dawny plac nadrzeczny staje się parkiem pełnym drzew, krzewów i łąk kwiatowych. Ale jaką różnicę naprawdę zrobi tego rodzaju zielona przestrzeń?

„Szkody wyrządzane przez powodzie są mniejsze” – powiedział prof. Jacques Teller z Uniwersytetu w Liège. „A jeśli chodzi o susze, to w zasadzie zatrzymuje wodę tam, gdzie się znajduje. I przyczynia się do obniżenia temperatury w miastach, zarówno powierzchni, jak i powietrza, co jest dobre dla mieszkańców”.

Dawny plac w Eupen staje się parkiem

Burmistrz Eupen, Claudia Niessen, dodała: „Ostatnie kilka lat potwierdziło mi, jak ściśle nasze bezpieczeństwo jest powiązane ze zrównoważonym i przyszłościowym planowaniem przestrzennym. I że ochrona przyrody jest ważną inwestycją w bezpieczeństwo”.

„W sektorze prywatnym, a także jako podmioty publiczne, musimy przygotować się na coraz częstsze kryzysy związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi” – kontynuowała. „Dlatego musimy dziś przeprojektować nasze miasta i dać naturze przestrzeń”.

„Będziemy musieli dokonać wielu adaptacji”

Bezpieczeństwo narodowe i odporność to główne cele brukselskiego Centrum Oceny Ryzyka Zmian Klimatu (CERAC), które powstało po powodziach w 2021 r.

Jej celem jest dostarczanie niezależnych ocen ryzyka, ocena narażenia i podatności Belgii na zagrożenia klimatyczne i środowiskowe w średnim i długim okresie. Celem jest dostarczanie decydentom odpowiednich informacji i rekomendacji.

Dyrektor CERAC Luc Bas w Brukseli

„Kiedy teraz analizujemy scenariusze, nawet w najbardziej optymistycznym, będziemy musieli dokonać wielu działań adaptacyjnych, a to oznacza przygotowanie się na zmianę klimatu, która i tak nastąpi” – podkreślił Luc Bas, szef CERAC.

„A w tym celu musimy wiedzieć, co się wydarzy, gdzie się wydarzy. Musimy być bardziej pewni, jaki jest lokalny kontekst, jaki jest geograficzny kontekst nadchodzących katastrof”.