O nas
Kontakt

Podwyżka cen wiz Schengen: Oto, o ile więcej będziesz musiał zapłacić, aby odwiedzić UE w 2024 r

Laura Kowalczyk

Schengen visas are required for citizens from non-EU countries that do not benefit from the EU and Schengen area

Wizy Schengen są wymagane w przypadku obywateli krajów spoza UE, które nie korzystają z 90-dniowego okresu bezwizowego w UE i strefie Schengen.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję podwyższenia opłaty podstawowej za wizę Schengen w 2024 roku.

Jeśli dostanie zielone światło, koszt wzrośnie o 12 procent, z 80 do 90 euro w przypadku dorosłych i z 40 do 45 euro w przypadku dzieci.

UE planuje także jeszcze bardziej podnieść opłatę dla krajów wykazujących „niewystarczającą współpracę w zakresie readmisji”, co oznacza akceptację ponownego wjazdu osób wydalonych z państw członkowskich.

Wizy Schengen są wymagane w przypadku obywateli krajów spoza UE, które nie korzystają z 90-dniowego okresu bezwizowego w UE i strefie Schengen.

Należą do nich obywatele Republiki Południowej Afryki, Indii, Pakistanu, Sri Lanki i Chin.

Jeśli propozycja stanie się polityką, podwyżka cen może nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ile będzie kosztować wiza Schengen w 2024 roku?

Komisja Europejska przedstawiła projekt podwyżki opłaty za wizę Schengen 2 lutego po grudniowym spotkaniu, podczas którego eksperci z państw członkowskich „zdecydowaną większością” poparli rewizję.

Informacje zwrotne dotyczące inicjatywy będą można zgłaszać do 1 marca. W tym czasie obywatele UE mogą wyrazić swoją opinię w tej sprawie i poinformować, czy popierają wniosek, czy nie.

Następnie UE będzie mogła wdrożyć zmiany, które wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Komisja podkreśliła, że ​​proponowana podwyżka cen spowodowana jest rosnącą inflacją w UE. Organ dokonuje przeglądu opłaty za wizę Schengen co trzy lata.

Jeśli tak się stanie, koszty wiz wzrosną z 80 do 90 euro dla dorosłych i z 40 do 45 euro dla dzieci.

W przypadku krajów, które nie wykazały współpracy w zakresie readmisji obywateli, koszt wzrośnie ze 120 euro do 135 euro i ze 160 euro do 180 euro.

Ponadto Komisja zaproponowała, aby zezwolić zewnętrznym podmiotom wydającym wizy Schengen na podniesienie opłat zgodnie ze zmianą.

Maksymalna kwota, jaką mogą pobierać zewnętrzni dostawcy, tacy jak agencje wizowe, którzy przyjmują wnioski o wizę Schengen w imieniu państw członkowskich, wynosi zwykle połowę standardowej opłaty.

Komisja proponuje podniesienie tej kwoty z 40 do 45 euro.

Natomiast opłata za przedłużenie wizy Schengen pozostanie stała na poziomie 30 euro.

UE wprowadzi wizę Schengen wyłącznie cyfrową

UE ogłosiła również plany wprowadzenia wyłącznie cyfrowej wizy Schengen, o czym dyskutowano w 2022 r.

Podróżni będą mogli złożyć wniosek przez Internet niezależnie od kraju, który planują odwiedzić. Wersja cyfrowa zastąpi dotychczasowy system naklejek w paszportach.

Komisja Europejska twierdzi, że ma nadzieję wprowadzić platformę cyfrową do 2028 r.

Czy potrzebuję wizy Schengen, aby odwiedzić UE?

Wiza Schengen jest wymagana w przypadku obywateli krajów spoza UE, którzy nie korzystają z zasady 90 dni.

Obywatele m.in. Republiki Południowej Afryki, Indii, Pakistanu, Sri Lanki i Chin potrzebują wizy Schengen, która pozwala na pobyt w 28 krajach europejskich do 90 dni w celach turystycznych lub rodzinnych.

Obywatele tacy jak Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie i Australijczycy nie muszą ubiegać się o wizę Schengen.