O nas
Kontakt

Pokolenie Z gotowe przejąć stery w Europie

Laura Kowalczyk

Pokolenie Z gotowe przejąć stery w Europie

Nie mów o nas – mów do nas.

Takie przesłanie płynie od nowej krwi, która zabiega o większe wpływy w Brukseli przed przyszłotygodniowymi wyborami europejskimi.

Ponieważ średni wiek posłów do Parlamentu Europejskiego wynosi 54 lata – a najstarszy ma 83 lata – młodzi ludzie chcą, aby ich głos został usłyszany na sali posiedzeń.

W wyborach w 2019 r. nieco ponad 50 procent uprawnionych do głosowania oddało głosy, a frekwencja wśród młodych ludzi była rekordowa.

W nadchodzącej kadencji frekwencja będzie prawdopodobnie jeszcze większa. Wiele krajów UE po raz pierwszy zezwoli 16- i 17-latkom na głosowanie na kandydatów do mandatów legislacyjnych UE.

„W Brukseli odbywają się miliony konferencji na temat tego, jak nakłonić młodych ludzi do pójścia na wybory” – powiedziała TylkoGliwice 26-letnia niezależna kandydatka z Chorwacji Nina Skočak. Przepis jest prosty, powiedziała: „Wystarczy nas włączyć, a stanie się to automatycznie.

„To frustrujące. Nie powinni tylko rozmawiać o nas – My musimy rozmawiać o kwestiach, które nas niepokoją, ponieważ nas to dotyka”.

Skočak należy do kohorty kandydatów z pokolenia Z ubiegających się o urząd, mając nadzieję tchnąć nowe życie w „przestarzałą” politykę partyjną w Europie. Chorwacki kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego znajduje się na niezależnej „liście pokolenia Z” przedłożonej w wyborach europejskich w Chorwacji, która obejmuje 11 innych kandydatów w wieku poniżej 30 lat.

W Niemczech uprawnionych do głosowania będzie 4,8 mln osób w wieku od 16 do 22 lat. | Hannibala Hanschkego/EPA

„Przejrzystość jest kluczem” – podkreślił Skočak, dodając, że dla wielu UE UE pozostaje tajemnicą, ponieważ „wydaje się bardzo odległa” od codziennego życia ludzi. „Próbuję wyjaśnić, co dzieje się tutaj, w tej bańce i jak może to wpłynąć na Chorwację” – powiedziała. „Dzięki mediom społecznościowym to naprawdę nie jest takie trudne — możesz być kreatywny”.

Mająca 200 000 obserwujących na TikToku i 44 000 na Instagramie, wpływowa influencerka pracująca w niepełnym wymiarze godzin dzieli się fragmentami swojego życia prywatnego, od wyprzedaży odzieży używanej po filmy, w których wyjaśnia swoim obserwującym działanie brukselskiego labiryntu.

Francuska kandydatka liberalna Shannon Seban (28), znajdująca się na liście wyborczej zwolenników Macrona Besoin d’Europe (A Need For Europe) to kolejne pokolenie Z korzystające z mediów społecznościowych – obok tradycyjnych kampanii – w celu demistyfikacji procesu kształtowania polityki UE.

„Najskuteczniejszym sposobem jest wyjście na zewnątrz i rozmowa z ludźmi” – Seban powiedział TylkoGliwice. „Musimy rozmawiać o Europie nie tylko na dwa miesiące przed wyborami – musimy rozmawiać o Europie codziennie”.

Mimo to politycy okazują zdziwienie, gdy podczas wyborów europejskich ludzie unikają kabin do głosowania – dodała, zauważając, że we Francji 76 proc. uprawnionych do głosowania w wieku od 18 do 34 lat nie zamierza głosować. „Ale jeśli nie skorzystamy z prawa do głosowania, oznacza to, że się poddajemy”.

W Niemczech w przyszłym tygodniu do głosowania będzie uprawnionych 4,8 miliona osób w wieku od 16 do 22 lat. Analiza zachowań wyborczych osób w wieku od 18 do 29 lat w 2019 r. pokazuje, że Zieloni otrzymali więcej głosów niż chadekowie i socjaliści razem wzięci.

Najmłodszy kandydat Zielonych, Can Diego Aru, powiedział TylkoGliwice, że „szczególnie młodzi ludzie mają poczucie pozostawienia w tyle i nietraktowania ich poważnie”.

23-letnia studentka prawa zajęła się lokalną polityką w wieku 18 lat i martwi się o perspektywy, jakie czekają na młodych ludzi w przyszłości. „Kiedy moi dziadkowie i rodzice przyjechali do Niemiec z Turcji, nie mieli zbyt wiele” – powiedział. „To tylko obietnica, że ​​następnemu pokoleniu w pewnym momencie będzie lepiej.

„Teraz nie możemy spełnić tej obietnicy”.

Aru dodała, że ​​potrzeba „więcej zachęt i więcej możliwości” oraz że chociaż średni poziom życia w Niemczech jest wysoki, nadal utrzymują się ogromne różnice między klasami społecznymi.

„W niektórych częściach Europy nie ma nawet płacy minimalnej, (podczas gdy) Europa Wschodnia zmaga się z wysoką stopą bezrobocia wśród młodych osób” – kontynuowała Aru – jest to kwestia, która dotyczy wielu ludzi, niezależnie od wieku.

W wyborach w 2019 r. młodzi ludzie ustanowili rekord frekwencji. | Heikki Saukkomaa/Getty Images

Na Słowacji 27-letni konserwatywny kandydat Slavomír Gregorík również martwi się o poziom życia.

„Przeciętny Słowak martwi się rosnącymi cenami żywności, dostępnością mieszkań i wsparciem rządowym dla młodych rodzin” – powiedział, dodając, że promuje tradycyjne wartości, aby zaoferować „alternatywę dla (tego) postępowego głównego nurtu”, tak aby umiarkowani wyborcy nie „zwrócić się do sił eurosceptycznych i prorosyjskich”.

Po tym, jak 15 maja premier kraju Robert Fico został postrzelony i ciężko ranny, jego partia Smer na krótko zawiesiła kampanię wyborczą. „W tej chwili najbardziej potrzebujemy deeskalacji napięć i zapobieżenia takim wydarzeniom w przyszłości, ponieważ ludzie będą bać się wychodzić i angażować się politycznie” – powiedział TylkoGliwice dzień po ataku.

Gregorík, kandydat słowackiej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, swój wiek postrzega w dużej mierze jako zaletę.

„Niektórzy ludzie nie traktują nas aż tak poważnie, ale oznacza to również, że możemy swobodniej wyrażać nasze poglądy, ponieważ jesteśmy postrzegani jako idealiści” – powiedział.

„Świeże pomysły i umiejętności, nowe formy komunikacji, a przy tym brak skandali – myślę, że to nas wyróżnia”.