O nas
Kontakt

Polityka UE. Agencja wydaje wytyczne zdrowotne przed masowymi piłkarskimi mistrzostwami Europy i igrzyskami olimpijskimi

Laura Kowalczyk

People gather in Stuttgart, Germany to watch the match between Germany and Scotland at the Euro 2024.

Europejska agencja zdrowia opublikowała zalecenia dla organów ds. zdrowia i uczestników, aby chronić się przed zagrożeniami stwarzanymi przez długie wydarzenia publiczne o masowym udziale

Ponieważ oczekuje się, że tego lata Euro i Igrzyska Olimpijskie przyciągną miliony turystów krajowych i zagranicznych, europejska agencja zdrowia wydała wytyczne mające na celu zapobieganie zagrożeniom dla zdrowia stwarzanym przez masowe zgromadzenia.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2024 rozpoczęły się w piątek (14 czerwca) w Niemczech i potrwają do 14 lipca, kiedy to w Berlinie dwie ostatnie drużyny rozegrają mecz finałowy. W tym miesiącu tysiące kibiców będzie podróżować po całym kraju, aby wziąć udział w meczach w dziesięciu wybranych miastach-gospodarzach.

Według UEFA sprzedano ponad dwa miliony biletów kibicom ze 190 krajów.

Francja, drugi wielki gospodarz tego lata, spodziewa się, że Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, które odbędą się w dniach 26 lipca–8 września, odwiedzą ponad 15 milionów gości.

Przygotowując się do tych masowych wydarzeń, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydało zalecenia dla organów zdrowia publicznego, aby przygotowały się na potencjalne ryzyko.

ECDC definiuje wydarzenia, w których „liczba osób uczestniczących jest wystarczająca, aby nadwyrężyć zasoby planowania i reagowania społeczności, miasta lub kraju będącego gospodarzem wydarzenia”, jako zgromadzenia masowe, ostrzegając, że stwarzają one szereg wyzwań w zakresie zdrowia publicznego dla władz krajowych organizatora krajach, ponieważ biorą w nich udział uczestnicy z wielu krajów i często gromadzą się tam duże tłumy.

W zaleceniach wskazano wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zagrożeń zdrowia publicznego, takich jak przenoszenie importowanych chorób zakaźnych, wzrost liczby osób bezbronnych, sprzedaż żywności i napojów przez sprzedawców ulicznych, wzmożone zachowania ryzykowne, takie jak spożywanie alkoholu i narkotyków oraz presję na systemy opieki zdrowotnej.

Aby uniknąć nadmiernego obciążenia pracą krajowych organów ds. zdrowia, przygotowania do zgromadzeń masowych rozpoczynają się zwykle na dwa lata lub więcej przed danym wydarzeniem.

ECDC zaleciło, aby główną strategią dla sektora zdrowia publicznego było wzmocnienie istniejących systemów nadzoru i unikanie tworzenia zupełnie nowych systemów na potrzeby wydarzeń.

Według agencji wzmocnienie zdolności w zakresie nadzoru powinno obejmować cyfryzację okresowych raportów epidemiologicznych i raportów o zagrożeniach, wzmocnienie ram testowania chorób przenoszonych przez żywność i wodę oraz poprawę nadzoru wektorów i wentylacji w zatłoczonych przestrzeniach.

Zalecenia obejmują informowanie ogółu społeczeństwa uczestniczącego w wydarzeniach o wszelkich niezbędnych szczepionkach, ogólnych zasadach higieny, w tym myciu rąk i właściwym obchodzeniu się z żywnością, a także ochronie przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i owadami.

Inne instrukcje dotyczą spożywania alkoholu i narkotyków oraz porad dotyczących bezpiecznego seksu.

Poprzednie przypadki ognisk związanych z imprezami masowymi obejmują przypadki ciężkiego zapalenia płuc legionistów w Edynburgu przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 r. oraz niedawną epidemię zatrucia jadem kiełbasianym we Francji podczas Pucharu Świata w Rugby w 2023 r.

ECDC zauważyło jednak, że w większości przypadków ustalenie, czy ognisko choroby mające czasowy związek z imprezą masową miałoby miejsce, gdyby zgromadzenie nie odbyło się.