O nas
Kontakt

Polityka UE. Daj nam czas na wdrożenie przepisów, proszą Komisję ministrowie telekomunikacji

Laura Kowalczyk

Belgian minister Petra De Sutter, EU Commissioner Thierry Breton, Belgian state secretary Mathieu Michel.

Proszą także o przegląd śródokresowy w celu przeanalizowania powiązań między przepisami a aktualizacjami sektorowymi.

Unijni ministrowie telekomunikacji wezwali dziś (21 maja) kolejną Komisję Europejską, aby pozostawiła wystarczająco dużo czasu na spójne wdrożenie przepisów technologicznych, zamiast przedstawiać regulacje bardziej cyfrowe.

W swoich konkluzjach „Przyszłość polityki cyfrowej”, które miały stanowić wkład dla nowej Komisji, która rozpocznie się po wyborach do UE, ministrowie z 27 krajów zwrócili uwagę na „znaczną liczbę” aktów ustawodawczych UE, które zostały przyjęte w ostatnich latach, oraz „ podkreślić potrzebę nadania priorytetu w nadchodzących latach ich skutecznemu i wydajnemu wdrażaniu.”

Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen przedstawiła i przyjęła szereg przepisów, takich jak ustawa o sztucznej inteligencji, ustawa o usługach cyfrowych, a także szereg przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych i cyberbezpieczeństwa.

Duńska minister ds. administracji cyfrowej i równości płci Marie Bjerre z Danii powiedziała podczas dzisiejszej ministerialnej dyskusji przy okrągłym stole, że ramy cyfrowe powinny zapewniać konsumentom pewność. „Teraz musimy terminowo przyjąć wszystkie wytyczne, akty wykonawcze i standardy – są one ważne dla naszych przedsiębiorstw i potrzebujemy skoordynowanych wytycznych”.

Stefano Verracchia, zastępca stałego przedstawiciela Włoch w Brukseli, powiedział, że rządy „muszą teraz popracować nad wdrożeniem i jak najlepiej wykorzystać rolę parlamentów narodowych w ich zatwierdzaniu”.

W odpowiedzi na apel ministrów unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że wiele państw członkowskich nie powołało jeszcze odpowiednich organów, których zadaniem byłoby nadzorowanie prawa na szczeblu krajowym.

„Każdy musi odegrać swoją rolę. Połowa państw członkowskich pozostaje w tyle. Niektórzy chcą robić wszystko we własnym tempie. Teraz mamy przepisy horyzontalne UE; musimy przyspieszyć i zatrzymać się, wprowadzając szczegółowe regulacje krajowe” – dodał Breton.

Średnioterminowy

Ministrowie zachęcili także Komisję do przeprowadzenia śródokresowej analizy wzajemnego oddziaływania horyzontalnych i sektorowych unijnych przepisów cyfrowych. Ponadto stwierdzili, że transformacja cyfrowa powinna iść w parze z celami w zakresie zrównoważonego rozwoju i że należy zrobić więcej, aby przyciągnąć i zatrzymać wykwalifikowaną cyfrowo siłę roboczą.

Kraje mówiły dziś również o znaczeniu międzynarodowego wymiaru polityki cyfrowej UE i z zadowoleniem przyjęły partnerstwa cyfrowe i umowy handlowe z krajami o podobnych poglądach.

Niemiecki Minister Cyfryzacji i Transportu Volker Wissing nazwał obecny zbiór przepisów cyfrowych ambitnym. „Udane wdrożenie może sprawić, że inne rynki przyjmą nasze zasady, co wzmocni rolę Europy” – powiedział podczas dzisiejszego spotkania.

W odrębnym dokumencie dotyczącym przyszłości polityki cyberbezpieczeństwa rządy stwierdziły, że poza wdrażaniem przepisów należy jeszcze zrobić więcej.

„W świetle zmienionego i rosnącego poziomu zagrożeń należy dokonać przeglądu unijnej strategii cyberbezpieczeństwa z grudnia 2020 r., zaktualizować jej cele i podejście, a także ustalić jasne ramy określające role i obowiązki wszystkich zaangażowanych podmiotów” – czytamy w dokumencie.