Dania, jedyny kraj UE, który jak dotąd wyraźnie poparł cel na rok 2040, jakim jest ograniczenie emisji netto gazów cieplarnianych w Unii do 90% w porównaniu z poziomem z 1990 r., przekonała Niemcy, Francję i osiem innych krajów do poparcia wezwania do przyjęcia „ambitnego” celu we wspólnym stwierdzenie wskazujące na podobną liczbę.
Niemcy, Francja i Hiszpania należą do dziesięciu państw członkowskich, które dołączyły do Danii, wzywając do wyznaczenia celu redukcji emisji do roku 2040 zgodnie z radami unijnych naukowców, którzy twierdzą, że emisję gazów cieplarnianych netto należy ograniczyć do nie więcej niż jednej dziesiątej poziomu z 1990 r.
Dania jest jak dotąd jedynym krajem, który wyraźnie zatwierdził cel redukcji emisji netto o 90%, co odpowiada siedmiokrotnej redukcji w stosunku do obecnego poziomu w ciągu najbliższych szesnastu lat. Minister klimatu Lars Aagaard ogłosił to na początku grudnia podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju.
We wspólnym oświadczeniu rozesłanym w czwartek przez Danię zauważono, że szefowie rządów UE na szczycie w połowie grudnia z zadowoleniem przyjęli świeżo zawarte globalne porozumienie mające na celu przyspieszenie przejścia na zerową emisję netto „zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową” w celu ograniczenia emisji wzrost temperatury na świecie o 1,5 stopnia w stosunku do poziomu przedindustrialnego.
„Cel (UE) powinien być zgodny z długoterminowym celem dotyczącym temperatury wynoszącym 1,5°C i uwzględniać zasady zawarte w europejskim prawie o klimacie, takie jak najlepsza dostępna wiedza naukowa, opłacalność, uczciwa i sprawiedliwa transformacja oraz kosztów bierności, a także porady Europejskiej Naukowej Rady Doradczej ds. Zmian Klimatu” – czytamy w oświadczeniu.
Dokument – podpisany także przez ministrów Austrii, Bułgarii, Finlandii, Irlandii, Luksemburga, Holandii i Portugalii – nie określa preferowanego celu na rok 2040, ale niezależna rada doradcza stwierdziła zeszłego lata, że UE musi przyjąć cel na rok 2040 wynoszący 90 -95%, jeśli ma mieć spore szanse na wywiązanie się ze swojego zobowiązania dotyczącego osiągnięcia zerowej emisji netto dziesięć lat później.
Władza wykonawcza UE planuje opublikować 6 lutego komunikat zawierający zalecenia dotyczące celu na rok 2040. Nowo mianowany komisarz ds. klimatu Wopke Hoekstra zobowiązał się już do „obrony” celu wynoszącego co najmniej 90% zalecanego przez panel naukowy.
Minister klimatu Aagaard powiedział dzisiaj (26 stycznia), że ambitny cel jest konieczny także po to, aby zapewnić Europie „niezależność energetyczną i przyszłą konkurencyjność”. Biuro stałego przedstawicielstwa Danii w Brukseli poinformowało w mediach społecznościowych, że kraj skandynawski „zebrał szeroki sojusz krajów europejskich z północy na południe, wschód i zachód” na rzecz wysokich ambicji.
Jednak działacze klimatyczni zareagowali na to wspólne oświadczenie mieszanie. Sven Harmeling z Climate Action Network Europe powiedział TylkoGliwice, że sojusz kampanii z zadowoleniem przyjął fakt, że kilka „wpływowych państw członkowskich” wezwało do wyznaczenia ambitnego celu, zauważył jednak, że Komisja modeluje wyższe cele, ponieważ finalizuje ocenę skutków, która również ma zostać opublikowana w przyszłym tygodniu.