O nas
Kontakt

Polityka UE. EBC twierdzi, że banki wykazują „oszałamiającą” rozbieżność w podejściu do transformacji ekologicznej

Laura Kowalczyk

Banks are lending too much to polluting sectors, the ECB says

Organy regulacyjne są zaniepokojone wypłacalnością pożyczkodawców zanieczyszczających środowisko i grożą karami finansowymi lub opłatami kapitałowymi.

Dziewięć na dziesięć największych banków strefy euro nie jest odpowiednio przygotowanych na nadchodzące odejście od paliw kopalnych, stwierdził Europejski Bank Centralny w badaniu opublikowanym dzisiaj (23 stycznia).

Banki, które nie traktują poważnie zmian klimatycznych, mogą stać się niewypłacalne, stwierdzili organy regulacyjne, grożąc dziennymi karami dla najgorszych przestępców.

„Spośród 95 głównych analizowanych instytucji 90% nie spełnia celów w zakresie emisji określonych w porozumieniu paryskim w sprawie zmian klimatycznych” – stwierdzono w badaniu, odnosząc się do największych banków strefy euro, ponieważ EBC jest odpowiedzialny za bezpośredni nadzór.

Siedmiu na dziesięciu osobom grozi postępowanie sądowe, ponieważ nie dostosowali swoich praktyk kredytowych pomimo publicznego zobowiązania się do przestrzegania porozumienia paryskiego, a według raportu istnieje „potencjalny wpływ na zdolność kredytową” w przypadku tych, którzy zaciągnęli znaczne pożyczki dla sektorów zanieczyszczających środowisko.

Według EBC głównym winowajcą jest sektor energii elektrycznej: za szczególne obawy uważa się przedsiębiorstwa ociągające się z wycofywaniem technologii wysokoemisyjnych, niewystarczające środki na energię odnawialną i dalsze finansowanie produkcji ropy i gazu poza strefą euro.

UE przyjęła ambitny zestaw przepisów dotyczących ochrony środowiska, znany jako „zielony ład”, mający na celu ograniczenie emisji o 55% do 2030 r., czyli sprowadzenie ich do zera.

Organy regulacyjne mają nadzieję, że finanse prywatne będą w stanie ponieść część ogromnych kosztów tej zmiany, i obawiają się, że banki, które w dalszym ciągu udzielają pożyczek sektorom o dużej emisji dwutlenku węgla, mogą stanąć w obliczu masowych niewypłacalności.

Frank Elderson, wiceprezes organu nadzoru EBC, zagroził już sankcjami kredytodawcom, którzy nie zwracają uwagi na kwestie ochrony środowiska. Skarcił także prawodawców za wykluczenie banków z nowych przepisów dotyczących ujawniania informacji środowiskowych.