Raport byłego premiera Włoch, którego część zapoznała się z TylkoGliwice, wzywa do wprowadzenia silniejszych przepisów w celu ujednolicenia rynków telekomunikacyjnych, energetycznych i finansowych oraz nowego europejskiego kodeksu biznesu.
Europa potrzebuje własnej strategii przemysłowej, aby stawić czoła agresywnemu wsparciu Stanów Zjednoczonych, jak przekonują przywódcy UE w czwartek (18 kwietnia) w raporcie byłego premiera Włoch Enrico Letty, którego niedawny projekt zapoznał się z TylkoGliwice.
Kraje UE mogą zostać zmuszone do wniesienia wkładu w finansowanie inicjatyw ogólnoeuropejskich, ponieważ blok stoi w obliczu powolnego wzrostu, co może wywołać strach przed globalną wojną o subsydia.
„UE musi wzmóc wysiłki na rzecz opracowania konkurencyjnej strategii przemysłowej zdolnej przeciwdziałać instrumentom przyjętym niedawno przez inne światowe potęgi, takim jak amerykańska ustawa o ograniczaniu inflacji” – stwierdzono we wstępie do raportu Letty, w którym wiele europejskich firm kusiło Zielone dotacje Waszyngtonu.
Letta stwierdziła, że po latach osłabiania unijnych reguł konkurencji w odpowiedzi na pandemię, blok musi wzmocnić się, zapewniając silniejsze egzekwowanie przepisów na szczeblu krajowym w połączeniu z „mechanizmem wkładu w pomoc państwa” wymagającym od członków UE finansowania „inicjatyw ogólnoeuropejskich i inwestycje”.
Letta wzywa także do ujednolicenia rynków takich jak finanse, energia i telekomunikacja, które do tej pory uważano za zbyt wrażliwe, aby można było nimi zarządzać z Brukseli, wraz z dodatkowym finansowaniem transportu.
„Na nadchodzące lata należy nadać priorytet planowaniu, finansowaniu i wdrażaniu dużego planu połączenia europejskich stolic koleją dużych prędkości” – powiedział po wizytach w 65 europejskich miastach, które wywołały wściekłość z powodu braku ekologicznych możliwości podróżowania.
W raporcie zaproponowano także „Europejski kodeks prawa gospodarczego”, oferujący obok 27 krajowych systemów prawnych dodatkową opcję dla przedsiębiorstw chcących prowadzić działalność w całej UE.
Letta ma przedstawić swoje ustalenia na spotkaniu przywódców krajowych w Brukseli, którego przewodniczący Charles Michel prawdopodobnie przyjmie tę propozycję z entuzjazmem.
„Jednolity rynek był zaniedbywany przez ostatnie cztery lata” – powiedział w zeszłym tygodniu dziennikarzom Michel, uznając regulacje gospodarcze za źródło „dobrobytu, władzy i autonomii” Europy.
Można to odebrać jako krytykę jego rywalki Ursuli von der Leyen, która objęła urząd przewodniczącej Komisji Europejskiej pod koniec 2019 r., choć niektórzy szybko zwrócą uwagę, że wiele proponowanych reform podatków i rynków kapitałowych zostało zablokowanych przez ministrów krajowych UE.