O nas
Kontakt

Polityka UE. Ekskluzywnie: prawodawcy wezwą szefa przedstawiciela von der Leyen ds. MŚP

Laura Kowalczyk

MEPs will likely vote on the SME controversy next week

Projekt, do którego dotarł TylkoGliwice, oskarża Ursulę von der Leyen o polityczne faworyzowanie przy wyborze Markusa Piepera z jej własnej partii na lukratywne stanowisko oficjalne.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z wielu głównych partii politycznych będą wzywać Komisję Europejską do ponownego przemyślenia w przyszłym tygodniu kwestii zatrudnienia kontrowersyjnego urzędnika, oskarżając jej przewodniczącą Ursulę von der Leyen o faworyzowanie polityczne, podają źródła TylkoGliwice.

Jak wynika z projektu nowelizacji, do którego dotarł TylkoGliwice, prawodawcy chcą, aby nominacja Markusa Piepera na wysłannika Komisji ds. małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) została unieważniona podczas debaty nad budżetem Komisji w przyszłym tygodniu.

W poprawce „odnotowuje się z zaniepokojeniem, że wybrany kandydat to ustępujący poseł do Parlamentu Europejskiego z niemieckiej partii politycznej prezydent von der Leyen” i „wzywa Komisję do naprawienia sytuacji poprzez unieważnienie nominacji” i wznowienie procesu.

Trzy źródła zaznajomione z rozmowami potwierdziły, że są one wspierane przez prawodawców z ugrupowań Socjaliści i Demokraci, Odnów Europę i Zielonych – trzech największych partii w parlamencie po Europejskiej Partii Ludowej von der Leyen.

Aby rozwiązanie to zostało złożone 11 kwietnia podczas debaty na temat procedury absolutorium z wykonania budżetu, konieczne jest zebranie 36 podpisów, a według jednego ze źródeł zwolennicy ustawy są „całkiem pewni”, że im się to uda.

Posunięcie to oznaczałoby zdenerwowanie von der Leyen, która stara się o nominację na stanowisko przewodniczącego Komisji na drugą kadencję i prawdopodobnie będzie potrzebować wsparcia ze strony innych głównych grup politycznych, aby zostać zatwierdzona.

Wysłannik Komisji ds. MŚP ma współpracować z lobbystami z małych przedsiębiorstw i zapewniać uwzględnienie ich poglądów w procesie kształtowania polityki. Pieper został mianowany na to stanowisko kilka tygodni temu, co nadało mu tymczasowy oficjalny status w grupie zaszeregowania z wynagrodzeniem podstawowym w wysokości około 17 000 euro miesięcznie.

Innymi kandydatami były podobno eurodeputowana Martina Dlabajová (Czechy, Renew Europe) i Anna Stellinger z Konfederacji Szwedzkich Przedsiębiorstw.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego zadali Komisji priorytetowe pytanie pięć tygodni temu, po tym jak ukazały się doniesienia mediów, że Pieper został zatrudniony pomimo najniższego wyniku w procesie rekrutacji – jednak dziś (3 kwietnia) poseł Daniel Freund (Niemcy/Zieloni) zamieścił w mediach społecznościowych informację, że nadal czekam na odpowiedź.

Poglądy prawodawców na temat nieprawidłowości i faworyzowania podzielają działacze na rzecz przejrzystości.

„Komisja zlekceważyła swoje własne zasady rekrutacji, aby obsadzić politycznego sojusznika prezydent von der Leyen na wysoce lukratywnym stanowisku w służbie cywilnej” – powiedział w oświadczeniu TylkoGliwice Nick Aiossa, dyrektor Transparency International EU. „Komisja musi pilnie zająć się obawami wyrażanymi przez posłów do Parlamentu Europejskiego i społeczeństwo obywatelskie w związku z wątpliwą nominacją”.

Rzecznik Komisji powiedział, że nie będzie komentował poszczególnych procedur, ale ostateczna decyzja została podjęta przez komisarzy działających „w sposób kolegialny”.

„Wybór i mianowanie pełnomocnika UE ds. MŚP przeprowadzono w pełnej zgodności z procedurami Komisji dotyczącymi wyboru i mianowania urzędników wyższego szczebla” – powiedział rzecznik.

Pieper nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.