O nas
Kontakt

Polityka UE. Europa nie jest gotowa na zakaz hodowli zwierząt na futra

Laura Kowalczyk

Polityka UE.  Europa nie jest gotowa na zakaz hodowli zwierząt na futra

Władza wykonawcza UE postanowiła kupić czas, przekładając na 2026 rok decyzję o wprowadzeniu ogólnounijnego zakazu trzymania i zabijania zwierząt na futra.

Oświadczenie ogłoszono w czwartek (7 grudnia) w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską (ECI), która zebrała 1,5 miliona podpisów pod apelami o zakazanie hodowli zwierząt gospodarskich wyłącznie lub głównie w celu produkcji futer, a także sprzedaży futer ze zwierząt hodowlanych i produktów je zawierających w UE.

Inicjatywy obywatelskie umożliwiają rozpatrywanie petycji, które osiągną próg miliona podpisów, przez Komisję Europejską, która może podjąć decyzję o przedłożeniu wniosku ustawodawczego w tej sprawie. W tym przypadku Komisja postanowiła nie działać natychmiast, ale „dokładnie ocenić konieczność i wykonalność zakazu hodowli futer i wprowadzania do obrotu futer w UE”.

„Nie było możliwe osiągnięcie konsensusu w tej kwestii” – powiedziała reporterom europejska komisarz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Stella Kyriakides, dodając, że hodowla zwierząt futerkowych pozostaje ważnym sektorem gospodarki w niektórych państwach członkowskich, szczególnie w społecznościach bardziej wiejskich i wrażliwych ekonomicznie.

Według lobbystki działającej na rzecz ochrony zwierząt z Brukseli, Eurogroup for Animals, roczna produkcja norek w Europie spadła z 45 milionów w 2014 r. do około 12 milionów w 2021 r. Finlandia i Polska to kraje UE posiadające najwięcej hodowli na futra.

Piłka jest teraz po stronie Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności UE (EFSA), który został poproszony przez organ wykonawczy UE o sporządzenie opinii naukowej do marca 2025 r. Po tej ocenie Komisja poinformuje nie wcześniej niż w marcu 2026 r., czy uzna to za właściwe zaproponować taki zakaz.

„Projektowanie polityki UE będzie w tej kwestii zdecydowanie opierać się na nauce” – podsumował Kyriakides. Według wysokiego rangą urzędnika UE Komisja w międzyczasie „nie tylko porozmawia przez telefon z państwami członkowskimi”, ale podejmie pewne praktyczne kroki, które obejmą wizyty na miejscu w fermach futerkowych.

Zdaniem organizacji pozarządowej Human Society International niepowodzenie Komisji w wydaniu dzisiejszego zakazu „jest niewybaczalne i skazuje miliony czujących zwierząt na życie niewarte życia na pozostałych fermach futerkowych w UE”.

„To głęboko frustrujące i niepokojące, że Komisja uchyla się od odpowiedzialności za zdecydowane działania mające położyć kres przestarzałemu i niepotrzebnemu handlowi futrami” – stwierdziła Joanna Swabe, starsza dyrektor w Human Society International/Europe, dodając, że czołowi wirusolodzy ostrzegają, że hodowle futerkowe bardzo realne ryzyko choroby pandemicznej.

Jednakże w przypadku grupy prowadzącej kampanię na rzecz dobrostanu zwierząt Cztery Łapy Komisja dała jasno do zrozumienia, że ​​jest otwarta na ogólnounijny zakaz hodowli zwierząt futerkowych i „jest przekonana, że ​​niezależna opinia naukowa wydana przez (unijny organ ds. bezpieczeństwa żywności) EFSA dojdą do wniosku, że obecne systemy utrzymania na fermach futerkowych są niezgodne z dobrostanem zwierząt”.