O nas
Kontakt

Polityka UE. Finlandia i Włochy starają się utrudniać wprowadzanie ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku

Laura Kowalczyk

Polityka UE.  Finlandia i Włochy starają się utrudniać wprowadzanie ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku

Dwa kraje UE grożą osłabieniem celów w zakresie ponownego użycia i odpadów przed przyszłotygodniowym spotkaniem ministrów UE w Brukseli

Finlandia i Włochy wezwały rządy przygotowujące stanowiska w sprawie rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), aby sprzeciwiły się surowym ograniczeniom dotyczącym opakowań jednorazowego użytku, wraz z proponowanymi celami dotyczącymi ponownego użycia, we wspólnym oświadczeniu przedstawionym przez TylkoGliwice, które rozesłano w tym tygodniu wśród dyplomatów .

Obydwa kraje wzywają w dokumencie do usunięcia celów do ponownego użycia i anulowania wszelkich ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku. Stanowisko Włoch i Finlandii różni się od kompromisowego „podejścia ogólnego” – porozumienia politycznego pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą – w sprawie propozycji PPWR, rozesłanego także wczoraj (12 grudnia) wśród dyplomatów UE.

Konkretnie Finlandia i Włochy chcą, aby przyszłotygodniowe posiedzenie Rady ds. Środowiska (18 grudnia) w Brukseli, podczas którego ministrowie UE spodziewają się zakończenia negocjacji politycznych w sprawie PPWR, aby uniknąć ograniczeń dotyczących opakowań jednorazowego użytku, zwłaszcza na żywność i napoje, jest apelem zgodnym z Decyzja Parlamentu Europejskiego o złagodzeniu przepisu dotyczącego ograniczenia jednorazowego użytku podczas sesji plenarnej w Strasburgu 22 listopada.

Obydwa kraje wzywają również do wprowadzenia wyjątków w przypadku formatów jednorazowego użytku, które mogą zapewnić najlepszy wynik dla środowiska lub w przypadkach, gdy podmioty gospodarcze mogą wykazać wysoki poziom selektywnej zbiórki swoich odpadów opakowaniowych.

W artykule czytamy, że w przypadkach, gdy ponowne wykorzystanie opakowań lub dostęp do infrastruktury niezbędnej do prawidłowego ponownego użycia nie jest technicznie możliwe, należy również rozważyć odstępstwa.

Wspólny dokument rozpowszechniony przez Finlandię i Włochy atakuje również proponowane ograniczenia rynkowe związane z określonymi formatami opakowań, powołując się na „bardzo duży wpływ” na sektor rolno-spożywczy i hotelarsko-gastronomiczny. Według sygnatariuszy nadchodzące prawo powinno „pozostawić wybór” alternatywnym opakowaniom, które zapewniają najlepszy ogólny wynik dla środowiska zgodnie z oceną cyklu życia.

Finlandia i Włochy twierdzą ponadto, że cele dotyczące ponownego użycia i ponownego napełniania należy rozważać „tylko w przypadku produktów, w przypadku których ponowne użycie i ponowne napełnienie jest technicznie i praktycznie wykonalne”. Duet skrytykował także obowiązkowe cele w zakresie ponownego użycia, szczególnie w przypadku żywności i napojów, twierdząc, że ich wpływ nie został odpowiednio oceniony, a jednocześnie argumentował, że mogą one prowadzić do obaw dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Obydwa kraje proszą o wyjątki w przypadku ponownego wykorzystania celów, jeśli można udowodnić, że nie zapewniają one najlepszych wyników dla środowiska. Ponadto chcą, aby Rada pozwoliła krajom UE o wysokim wskaźniku selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych na rezygnację z praktyk ponownego użycia. To samo dotyczy tych państw członkowskich, w których poziom recyklingu jest wysoki.

Jean-Pierre Schweitzer, kierownik ds. polityki gospodarki o obiegu zamkniętym w Europejskim Biurze ds. Środowiska (EBB), powiedział, że ponowne użycie i ograniczenie niepotrzebnych opakowań to środki o największym wpływie na środowisko określone w PPWR. „Osłabianie tych środków jest nieodpowiedzialne i stwarza ryzyko dopuszczenia na rynek dodatkowych 7,3 mln ton odpadów opakowaniowych do 2030 r.” – dodał.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydencja hiszpańska potwierdziła, że ​​cele w zakresie ponownego użycia stanowią „główną otwartą kwestię” do omówienia wśród decydentów.

Uzasadniając swoje stanowisko, Finlandia i Włochy wskazują na Dyrektywę ramową w sprawie odpadów (RDW) – która ma wpływ na PPWR w zakresie unijnej hierarchii postępowania z odpadami – twierdząc, że RDW „nie ma na celu jedynie zapobiegania powstawaniu odpadów, ale opiera się na naukowym podejściu do cyklu życia ”.

W chwili publikacji stałe przedstawicielstwa Finlandii i Włoch przy UE nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.

„Mamy nadzieję osiągnąć porozumienie, które uwzględni te obawy (ponowne wykorzystanie i napełnianie) więcej niż jednego państwa członkowskiego w sposób, który zagwarantuje, że ambicje nie zostaną zbytnio rozwodnione” – powiedziała na konferencji prasowej hiszpańska prezydencja Rady UE.