O nas
Kontakt

Polityka UE. Frankfurt wygrywa przetarg na siedzibę nowego urzędu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy

Laura Kowalczyk

Frankfurt, Germany, will host the new EU Anti-Money Laundering Authority

Niemieckie centrum finansowe pokonało konkurencję z ośmiu innych miejsc, podczas gdy UE dokańcza swoje reformy za „brudne pieniądze”.

Frankfurt wygrał wyścig o przyjęcie nowego, prestiżowego europejskiego organu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, AMLA, będącego centralnym elementem reform po serii skandalów związanych z brudnymi pieniędzmi.

Niemieckie centrum finansowe pokonało konkurencję ze strony dużych miast, takich jak Paryż, Madryt i Rzym, w głosowaniu, które odbyło się w czwartkowy wieczór (22 lutego), które może ustanowić nowy precedens dla przyszłego tworzenia agencji europejskich.

„W ostatnich latach otrzymaliśmy wiele sygnałów ostrzegawczych dotyczących brudnych pieniędzy rozprzestrzeniających się w systemie finansowym” – powiedziała reporterom Mairead McGuinness z Komisji Europejskiej. „Dziś wieczorem odpowiadamy na te wezwania”.

Wybór miejsca to ostatni pozostały element reformy UE, która obejmuje ograniczenia dotyczące dużych transakcji gotówkowych oraz nowe kontrole tożsamości agentów i sponsorów piłkarskich.

Jest to następstwem skandalu, w którym Danske Bank przyznał się do prania setek miliardów brudnych rosyjskich funduszy za pośrednictwem swojego oddziału w Tallinie oraz upadku takich pożyczkodawców, jak maltański Pilatus i łotewski ABLV.

Agencje

Podczas gdy główne instytucje UE, takie jak Komisja i Parlament, mieszczą się w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu, ich agencje, którym powierzono bardziej specjalistyczne lub analityczne zadania, są rozproszone po całym bloku.

Kraje generalnie popierają pomysł rozpowszechniania hojności UE i przybliżania procesu decyzyjnego do swoich krajów, jednak organy położone dalej mogą mieć trudności z przyciągnięciem personelu.

O lokalizacji agencji UE zawsze decydowały państwa członkowskie bloku spotykające się w Radzie UE, a toczyła się tak zacięta walka, że ​​w niedawnej sprawie, dotyczącej Europejskiej Agencji Leków, trzeba było rozstrzygać w drodze losowania.

Zmieniło się to po tym, jak sędziowie UE orzekli, że posłowie do Parlamentu Europejskiego powinni mieć równy głos, co doprowadziło do procesu, w którym Parlament Europejski i Rada otrzymały po 27 głosów.

Wyczyść wynik

Przy dziewięciu kandydatach do AMLA urzędnicy nawet do ostatniej chwili nie byli przekonani, czy osiągnięty zostanie jednoznaczny wynik.

„Proces ma na celu wyłonienie zwycięzcy, ale zobaczymy, czy zakończy się sukcesem” – powiedział we wtorek TylkoGliwice Vincent Van Peteghem, belgijski minister finansów, który obecnie przewodniczy Radzie.

W praktyce wydaje się, że Radzie udało się tę kwestię rozstrzygnąć, umawiając spotkania w sposób praktycznie gwarantujący zwycięstwo Frankfurtu.

W ostatniej turze tajnego głosowania Frankfurt otrzymał 28 głosów, Madryt 16, Paryż sześć, a Rzym cztery, powiedziała reporterom czołowa prawniczka Eva Maria Poptcheva (Hiszpania/Renew Europe). wybór.

„Niemcy nie osiągnęły najlepszych wyników, jeśli chodzi o ramy przeciwdziałania praniu pieniędzy” – stwierdziła Poptcheva, powołując się na kryterium uważane za ważne przez prawodawców, choć z zadowoleniem przyjęła niedawne reformy krajowe.

Nowy proces „nie stanowi precedensu prawnego”, ale „prawdopodobnie jest to precedens, który w zasadzie działa” – stwierdziła Poptcheva, a uwagi te sugerują, że blok mógłby zastosować podobny system do wybierania przyszłych agencji dotkniętych sankcjami lub wykorzystywaniem seksualnym dzieci.

Oferty za kulisami?

Nie jest jasne, jakie zakulisowe porozumienia miały zapewnić Niemcom triumf. Irlandię, która jako kandydata wystawiła Dublin, można pocieszyć, jeśli minister finansów Paschal Donohoe wygra jego kandydaturę na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, czyli roli tradycyjnie przypisywanej Europejczykowi. Pozostałymi oferentami były Ryga, Wilno, Wiedeń i Bruksela.

W praktyce decyzja o wyborze dużego centrum finansowego może mieć także podłoże praktyczne, biorąc pod uwagę, że AMLA sprawuje bezpośredni nadzór nad 40 najbardziej ryzykownymi bankami w bloku.

Przeprowadzka Frankfurtu „zapewni nowej agencji natychmiastowy dostęp do wyjątkowej architektury finansowej i nadzorczej” – stwierdził w oświadczeniu Enrico Aresu, dyrektor ds. rozwiązań w zakresie zgodności z przepisami dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii w Moody’s Analytics, dodając: „Posiadanie Europejskiego Banku Centralnego w tym samym miejscu ułatwi współpracę i komunikację pomiędzy organami nadzoru bankowego i ds. prania pieniędzy.