Komisja Europejska rozpoczyna rekrutację ekspertów krajowych, prawników do Biura AI.
Jasność co do tego, kto będzie kierować Biurem ds. Sztucznej Inteligencji, może nastąpić dopiero po lecie, ponieważ wewnętrzne procesy związane z utworzeniem nowej jednostki w Komisji Europejskiej będą najpierw wymagały formalnej zgody kolegium komisarzy, powiedzieli TylkoGliwice urzędnicy UE.
Biuro AI, wewnętrzny departament Komisji, będzie nadzorować przepisy dotyczące systemów AI ogólnego przeznaczenia i będzie pełnić funkcję centralnego organu koordynującego politykę w zakresie AI na poziomie UE, koordynując działania z innymi departamentami władzy wykonawczej UE, jej agencjami, spółkami i organem 27 państw członkowskich.
Ustawa o sztucznej inteligencji – przełomowe europejskie prawo regulujące technologię uczenia maszynowego – ma oficjalnie wejść w życie w czerwcu, po formalnym zatwierdzeniu przez ministrów UE w tym tygodniu (21 maja). Komisja zapowiadała już wcześniej, że rozpocznie poszukiwania kandydatów po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Urzędowym.
Wraz z wejściem w życie przepisów zbliżają się także terminy dostosowania się firm. W listopadzie zaczną obowiązywać zakazy niedozwolonych praktyk określone w ustawie o AI. Przepisy dotyczące sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia zaczną obowiązywać rok po wejściu w życie, czyli w maju 2025 r., a obowiązki dotyczące systemów wysokiego ryzyka – po trzech latach.
Lucilla Sioli, dyrektor ds. sztucznej inteligencji i przemysłu cyfrowego w Komisji oraz jedno z nazwisk krążących jako pretendenci do stanowiska dyrektora biura, powiedziała na konferencji Europejskiego Szczytu Biznesu na początku tego miesiąca (15 maja), że proces ustanawiania ciało jest w toku.
„W ciągu najbliższych kilku tygodni Komisja otrzyma oficjalny komunikat” – powiedział Sioli, wyjaśniając, że wewnętrzna restrukturyzacja wymaga zgody kolegium komisarzy. W związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na 6–9 czerwca proces ten może się opóźnić.
Jako potencjalny szef urzędu wymienia się także głównego prawodawcę pracującego nad ustawą o sztucznej inteligencji w Parlamencie Europejskim, Dragosa Tudorache (Rumunia/Renew).
Funkcjonariusze ds. polityki
Komisja rozpoczęła dalszy nabór do Urzędu w drodze opublikowanego w tym miesiącu zaproszenia do składania wniosków dla ekspertów z administracji krajowych, a także ekspertów w dziedzinie prawa, polityki i technologii. W najnowszym ogłoszeniu o naborze wskazano, że eksperci krajowi przyczynią się do wdrożenia ustawy o sztucznej inteligencji – zbioru przepisów, który dzieli systemy sztucznej inteligencji na cztery główne kategorie w zależności od potencjalnego ryzyka, jakie stwarzają dla społeczeństwa.
W lutym dyrektor UE rozpoczął proces rekrutacji na stanowiska polityczne i techniczne i stwierdził, że zatrudnienia można wstępnie spodziewać się jesienią tego roku.
Sioli powiedział, że Komisja rekrutuje „znaczną liczbę analityków danych”.
„Otrzymaliśmy ponad 500 aplikacji, a także wielu młodych ludzi jest zainteresowanych tą rolą” – dodała.