O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja określa warianty strategiczne ułatwiające przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym działalność transgraniczną

Laura Kowalczyk

Thierry Breton spear-headed the Digital Networks Act.

Plan Komisji dotyczący sieci cyfrowej silnie dzieli firmy telekomunikacyjne i branżę bloku.

Komisja Europejska rozpoczęła dziś (21 lutego) nową rundę dyskusji na temat przyszłości sieci cyfrowych, przedstawiając dokument torujący drogę dla nowego prawa telekomunikacyjnego na następną kadencję. Jeden z dwunastu możliwych scenariuszy wspomnianych w białej księdze zakłada ułatwienie europejskim firmom telekomunikacyjnym prowadzenia działalności poza granicami UE.

Artykuł, o którym w zeszłym tygodniu poinformował TylkoGliwice, przedstawia pewne opcje infrastruktury cyfrowej bloku i bada, jak rozwiązać problemy z łącznością, widmem i inwestycjami, ponieważ nowe zastosowania technologiczne wymagają coraz większego przetwarzania, przechowywania i transmisji danych. a co za tym idzie unowocześnienie infrastruktury.

„Nic nie stoi dziś na przeszkodzie, aby firmy telekomunikacyjne konsolidowały się transgranicznie, ale ze względu na różne przepisy krajowe tego nie robią. Musimy stworzyć jednolity rynek dla telekomunikacji” – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margarethe Vestager.

„W białej księdze przedstawiono kilka rozwiązań, na przykład instalację światłowodu, aby zapewnić wszędzie stosowanie tej samej technologii, a także lepsze zarządzanie widmem na poziomie państw członkowskich. Stwarza to warunki dla operatorów i umożliwia skalowanie na współczesnych rynkach krajowych” – dodał Vestager.

Sprawiedliwy podział

Plany, o których po raz pierwszy wspomniał unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton w zeszłym roku, wywołały gorącą debatę w 2023 r. Branża telekomunikacyjna argumentuje, że główni dostawcy treści – którzy korzystają z infrastruktury telekomunikacyjnej i generują ruch – powinni płacić za rozwój sieci, chociaż duże firmy technologiczne twierdzą, że wszelkie dodatkowe opłaty po prostu podniosłyby koszty dla konsumentów.

W odpowiedzi na dzisiejszą białą księgę CCIA Europe, reprezentująca interesy platform internetowych, stwierdziła, że ​​pomysł rozszerzenia obecnych przepisów telekomunikacyjnych, Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EECC), powinien „opierać się na dowodach”.

„Sugestie dotyczące rozszerzenia zakresu (ustawy) mogą stać się koniem trojańskim wprowadzającym obowiązkowe płatności w celu dotowania rozwoju sieci dla firm telekomunikacyjnych” – stwierdziła CCIA w oświadczeniu.

ETNO, reprezentująca europejskich operatorów telekomunikacyjnych, z zadowoleniem przyjęła plany Komisji dotyczące „polityki telekomunikacyjnej bardziej zorientowanej na innowacje, przyszłościowej i przyjaznej inwestycjom” oraz „wyraźne uznanie skali za niezbędny czynnik umożliwiający”.

„W świecie zdefiniowanym przez oprogramowanie i chmurę obecny poziom fragmentacji rynku jest po prostu sprzeczny ze strategicznym interesem Europy” – stwierdzono w oświadczeniu.

Co więcej, organ wykonawczy UE opublikował dziś także zalecenie dla rządów krajowych UE, aby poprawiły bezpieczeństwo i odporność strategicznej infrastruktury kabli podmorskich. Dokument ma na celu poprawę koordynacji w UE, na przykład poprzez usprawnienie procedur wydawania zezwoleń.