Meta złożyła skargę prawną w związku z koniecznością uiszczenia opłaty nadzorczej na mocy ustawy DSA.
Meta złożyła skargę prawną do Sądu w Luksemburgu w związku z koniecznością uiszczenia opłaty nadzorczej nałożonej przez Komisję Europejską na mocy obowiązującej w bloku ustawy o usługach cyfrowych (DSA).
Spółki oznaczone jako bardzo duże platformy internetowe (VLOP), czyli platformy internetowe z ponad 45 milionami użytkowników miesięcznie w UE, muszą przestrzegać surowych zasad, takich jak wymogi dotyczące przejrzystości i ochrony nieletnich w internecie.
Muszą także wnosić opłaty na rzecz prowizji w wysokości 0,05% ich rocznego światowego dochodu netto, których celem jest finansowanie kosztów organów regulacyjnych związanych z monitorowaniem przestrzegania przepisów.
Rzecznik Meta powiedział TylkoGliwice, że firma „wprowadziła już szereg środków”, aby zapewnić zgodność z DSA, ale „nie zgadza się z metodologią stosowaną do obliczania tych opłat”.
„Obecnie firmy, które odnotowały stratę, nie muszą płacić, nawet jeśli mają dużą bazę użytkowników lub stanowią większe obciążenie regulacyjne, co oznacza, że niektóre firmy nie płacą nic, a inne muszą zapłacić nieproporcjonalną kwotę całkowitej kwoty” – stwierdził. powiedział rzecznik.
Wcześniej platforma e-commerce Amazon i niemiecki sprzedawca detaliczny Zalando kwestionowały ich oznaczenie jako VLOP.
DSA ma zastosowanie od sierpnia ubiegłego roku do 22 największych platform lub VLOPów, w tym YouTube, Booking.com i Facebook, ale ogólne obowiązki, w tym przesyłanie danych o decyzjach dotyczących moderowania treści do przejrzystej bazy danych, będą miały zastosowanie do pozostałych platform, z mniejszą liczbą użytkowników, ponieważ z dnia 17 lutego.