O nas
Kontakt

Polityka UE. Microsoft nalegał, aby odpowiedzieć na pytania UE dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji

Laura Kowalczyk

The Microsoft office in New York.

Nieprzekazanie Komisji odpowiedzi do dnia 27 maja może skutkować wysoką grzywną.

Komisja Europejska stwierdziła dzisiaj (17 maja), że Microsoft został wezwany do dostarczenia większej ilości informacji na temat generatywnych funkcji sztucznej inteligencji w swojej wyszukiwarce Bing.

Prawnie wiążąca prośba o informacje, wysłana po wcześniejszych pytaniach Komisji do technologicznego giganta, zawiera prośbę o więcej szczegółów dotyczących konkretnych zagrożeń związanych z funkcjami „Copilot w Bing” i „Image Creator by Designer”.

Dyrektor UE podejrzewa, że ​​Bing mógł naruszyć unijną ustawę o usługach cyfrowych (DSA) za pomocą swoich generatywnych narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak tzw. „halucynacje”, wirusowe rozpowszechnianie deepfake’ów oraz zautomatyzowana manipulacja usługami, która może wprowadzać wyborców w błąd – Komisja oświadczył.

Microsoft ma czas do 27 maja na udzielenie odpowiedzi na dzisiejszą prośbę. Jeżeli nie udzieli odpowiedzi w terminie, Komisja może nałożyć grzywny w wysokości do 1% całkowitego rocznego dochodu przedsiębiorstwa lub światowego obrotu oraz okresowe kary w wysokości do 5% średniego dziennego dochodu lub światowego rocznego obrotu usługodawcy.

Rzecznik Microsoftu powiedział, że firma jest „głęboko zaangażowana” w tworzenie bezpiecznych doświadczeń w Internecie i współpracę w tym temacie z organami regulacyjnymi.

„W pełni współpracowaliśmy z Komisją w ramach dobrowolnego wniosku o informacje i nadal staramy się odpowiadać na jej pytania oraz dzielić się dodatkowymi informacjami na temat naszego podejścia do bezpieczeństwa cyfrowego i zgodności z DSA” – powiedział rzecznik, dodając, że podejmują działania w celu ograniczenia potencjalnego ryzyka, w tym narzędzi wyborczych w 2024 r.

Wybory

Generacyjna sztuczna inteligencja jest jednym z zagrożeń zidentyfikowanych przez Komisję w jej wytycznych dotyczących integralności procesów wyborczych na mocy DSA – rygorystycznych przepisów dotyczących platform internetowych, które weszły w życie w lutym – w szczególności w odniesieniu do czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Oprócz usługi Bing Komisja w marcu przesłała w ramach DSA formalne wnioski o udzielenie informacji na temat korzystania z narzędzi generacji AI, takich jak Google Search, Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, YouTube i X.

Pytania pojawiają się w związku z tym, że zaledwie wczoraj (16 maja) wszczęto dwa kolejne formalne postępowania na podstawie DSA. Trwa sprawdzanie Facebooka i Instagrama Meta, aby sprawdzić, czy stosowane przez nie środki mające na celu ochronę nieletnich w Internecie są zgodne z zasadami platformy.

Meta jest również przedmiotem dochodzenia w związku z podejrzeniem braku walki z dezinformacją w Internecie.