O nas
Kontakt

Polityka UE. Ministrowie finansów UE popierają Georgievę na drugą kadencję MFW

Laura Kowalczyk

Kristalina Georgieva is seeking a second term as IMF chief

Dyrektor generalny tej międzynarodowej organizacji musiał stawić czoła konkurencji ze strony takich osobistości, jak Irlandczyk Paschal Donohoe, po skandalu z chińskimi rankingami biznesowymi.

Ministrowie finansów UE zgodzili się dziś (12 marca) na poparcie drugiej kadencji Kristaliny Georgiewej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Wsparcie to, udzielone podczas comiesięcznego spotkania w Brukseli, zwiększa szanse byłego komisarza europejskiego i dyrektora generalnego Banku Światowego na zdobycie nowej pięcioletniej kadencji po wygaśnięciu jego mandatu w październiku 2024 roku.

To jednomyślne poparcie jest „wyraźnym sygnałem zaufania, jakie mamy do Kristaliny”, która „wykazała się silniejszym przywództwem w ciągu ostatnich dwóch lat, szczególnie podczas bezprecedensowego kryzysu”, oświadczył dziś prasie belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem.

Van Peteghem, który obecnie przewodniczy dyskusjom ministerialnym reprezentującym prezydencję Rady UE, powiedział, że ma nadzieję na „szybką i terminową selekcję” w celu potwierdzenia nominacji MFW.

Zarządzanie MFW jest tradycyjnie powierzane Europejczykowi i wybierane w drodze konsensusu przez wyższych urzędników krajowych tworzących Radę Dyrektorów.

Georgiewa przewodziła burzliwemu okresowi, w którym wiele gospodarek najpierw zablokowało się z powodu Covida, a następnie stanęło w obliczu okresu wysokiej inflacji po inwazji Rosji na Ukrainę spowodowanej wzrostem cen żywności i energii.

Ledwo przetrwała skandal z 2021 r., w którym Pekin rzekomo wywierał presję na pracowników Banku Światowego, aby zmienili ranking firm w Chinach.

Zarząd MFW wyraził „pełne zaufanie” do niej po tym, jak analiza nie wykazała jednoznacznie, że odegrała niewłaściwą rolę.

W zeszłym roku MFW zatwierdził pakiet wsparcia o wartości 15 miliardów dolarów (14 miliardów euro) dla rozdartej wojną Ukrainy, a Georgieva – druga kobieta stojąca na czele tej organizacji z siedzibą w Waszyngtonie – również podkreśliła rolę, jaką równość płci może odegrać w pobudzaniu wzrostu gospodarczego.

Georgiewa, Bułgarka, która wcześniej pełniła funkcję europejskiej komisarz ds. budżetu, zasobów ludzkich i pomocy humanitarnej, objęła stanowisko szefowej MFW w 2019 r., po odejściu Christine Lagarde, aby objąć stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

Jej poparcie dla drugiej kadencji stawia ją przed rywalami, takimi jak irlandzki minister finansów Paschal Donohoe, który również jest zainteresowany tą pracą.