O nas
Kontakt

Polityka UE. Nowe zaangażowanie polityczne w wyrzutnie kosmiczne po awarii Ariane

Laura Kowalczyk

The Ariane-5 launcher takes off in 2022

Wykorzystanie amerykańskiej technologii do wejścia na orbitę powoduje pewną nerwowość w miarę zbliżania się perspektywy drugiej prezydentury Trumpa.

UE jest zaangażowana w ochronę swojego dostępu do przestrzeni kosmicznej, a niepowodzenie historycznego programu Ariane uzależnia blok od amerykańskich rakiet nośnych.

„Bezprecedensowy kryzys” wymagał „zmiany paradygmatu” – powiedział dziś (23 stycznia) na konferencji w Brukseli przedstawiciel Komisji Europejskiej Thierry Breton, po powtarzających się opóźnieniach w Ariane 6, które zagroziły ambicjom.

Pojazdy nośne są potrzebne do umieszczania na orbicie projektów kosmicznych – w tym unijnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo i technologii monitorowania środowiska Copernicus.

Jednak w zeszłym roku blok został zmuszony do zakupu usług od SpaceX, projektu amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby wystartować.

Ariane 5 odbył swój ostatni rejs w lipcu 2023 r., po kilkudziesięciu latach służby, ale jego następca borykał się z powtarzającymi się opóźnieniami w stosunku do pierwotnie planowanej daty rozpoczęcia na 2020 r.

Przerwa wywołała rumieńce Bretona, ponieważ jako komisarz ds. rynku wewnętrznego odpowiedzialny zarówno za regulacje cyfrowe, jak i politykę kosmiczną, osobno spierał się z Muskiem na temat zarządzania siecią społecznościową X, dawniej Twitter.

Budzi także obawy o niepodległość Europy – w którym dniu prawybory w New Hampshire powinny służyć jako ostrzeżenie o stabilności transatlantyckich więzi bezpieczeństwa.

„Dzisiaj będziemy wiedzieć, czy Donald Trump ma szansę zostać kolejnym prezydentem USA” – powiedział Thomas Dermine, belgijski sekretarz stanu ds. inwestycji strategicznych, który obecnie przewodniczy grupie państw członkowskich Rady UE.

„Fakt, że żyjemy ze stabilnymi sojusznikami ze Stanami Zjednoczonymi, nie jest pewny w przyszłości i musi to być sygnał alarmowy” – powiedział Dermine, dodając: „Będziemy musieli w coraz większym stopniu polegać na naszych własnych zasobach europejskich. .”

Europejska Agencja Kosmiczna pragnie podkreślić, że początkowe problemy Ariane, będącej częściowo własnością francuskiego Airbusa, można rozwiązać, podobnie jak problemy włoskiego programu Vega C.

„Pokonaliśmy znaczące problemy techniczne podczas opracowywania Ariane 6” – powiedział na konferencji dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher, obiecując okno startowe w drugiej połowie czerwca lub lipca. „Obydwaj miotacze są teraz na dobrej drodze”.

Jednak zdaniem Bretona działania ESA wciąż nie są wystarczające, aby wyrwać blok z impasu.

„Europa utraciła niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej”, co zagraża suwerennemu rozwojowi jej sztandarowych inicjatyw kosmicznych, stwierdził Breton. „Nadal jest zbyt wiele konserwatyzmów i stanowisk, które nie służą Europie”.

„Musimy pójść dalej i połączyć siły, aby radykalnie zmienić nasze europejskie podejście” poprzez zdefiniowanie „europejskiej polityki dotyczącej wyrzutni w ramach UE” – dodał – obiecujące kroki w celu połączenia popytu na wyrzutnie ze strony europejskich instytucji cywilnych i wojskowych oraz pobudzenia badań .