O nas
Kontakt

Polityka UE. PODSUMOWANIE: Kluczowe głosy dotyczące środowiska w parlamencie

Laura Kowalczyk

Wilfredo Lee / AP

Przepisy mające na celu ograniczenie usuwania odpadów pochodzących z transportu morskiego, przywrócenie ekosystemów, zwiększenie odpowiedzialności za zanieczyszczających i zwiększenie przejrzystości na hurtowym rynku energii zostały przyjęte na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w dniach 25–28 lutego. Wszystkie dokumenty legislacyjne zostały przekazane Radzie UE.

Przesyłki odpadów

We wtorek (27 lutego) eurodeputowani przypieczętowali rozporządzenie w sprawie przemieszczania odpadów 587 głosami za i 8 przeciw. Choć eksport odpadów z UE do krajów spoza UE osiągnął w 2020 r. 32,7 mln ton, zdaniem parlamentu nowa ustawa, której przewodniczy posłanka do Parlamentu Europejskiego Pernille Weiss (Dania/PPE), wprowadzi zakaz eksportu odpadów z tworzyw sztucznych z UE na globalne południe lub do innych krajów rozwijających się krajów dwa lata po wejściu w życie ustawy. Utworzy także centralny węzeł elektroniczny, aby poprawić sprawozdawczość i przejrzystość wśród statków UE, a także grupę ds. egzekwowania prawa, aby poprawić współpracę między krajami UE w celu zapobiegania nielegalnym przepływom i ich wykrywania.

Przywrócenie natury

Ustawa o przywracaniu przyrody, tymczasowo uzgodniona z Radą UE w listopadzie ubiegłego roku, po miesiącach wysoce upolitycznionych negocjacji, została poparta na posiedzeniu plenarnym we wtorek (27 lutego) 329 głosami za i 275 przeciw, po naciskach ze strony prawicy i konserwatystów, aby ją odrzucić w obliczu obaw o bezpieczeństwo żywnościowe. Chociaż według Europejskiej Agencji Środowiska ponad 80% siedlisk w Europie jest w złym stanie, projekt ustawy kierowany przez prawodawcę Césara Luenę (Hiszpania/S&D) ma na celu rekultywację co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich UE do roku 2030, a wszystkie zdegradowanych ekosystemów do 2050 r. Ustanawia obowiązki i cele na różnych frontach, takich jak pola uprawne, zapylacze, rzeki, lasy – docelowo posadzone trzy miliardy drzew – oraz obszary miejskie, aby stopniowo odwracać szkody w środowisku spowodowane przez klimat zmiany i niekontrolowanej działalności człowieka.

Przestępczość ekologiczna

Kolejna czysta pieczątka – dyrektywa w sprawie przestępstw przeciwko środowisku została przyjęta we wtorek (27 lutego) 499 głosami za i 100 przeciw. Projekt ustawy, kierowany przez holenderskiego parlamentarzystę Antoniusa Mandersa (PPE), zawiera nową listę przestępstw przeciwko środowisku, w tym nielegalny handel drewnem i wyczerpywanie się zasobów wodnych. Chociaż przestępstwa przeciwko środowisku są uważane za czwartą najbardziej rozpowszechnioną działalność przestępczą na świecie, zdaniem parlamentu nowa ustawa ma na celu pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko środowisku poprzez karanie poszczególnych osób karą do dziesięciu lat więzienia oraz karami finansowymi dla przedsiębiorstw w wysokości do 5% światowy obrót lub 40 mln euro.

Manipulacje na hurtowym rynku energii

W odpowiedzi na gwałtownie rosnące ceny po inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek (29 lutego) przyjęto rozporządzenie w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT) 440 głosami za i 32 przeciw. Projekt ustawy kierowany przez europosłankę Marię da Graça Carvalho (Portugalia/PPE) ma złagodzić zmienność cen energii podczas nieoczekiwanych kryzysów. Głównym celem REMIT jest ochrona konsumentów przed praktykami spekulacyjnymi, które mogłyby zawyżać ceny i powodować zakłócenia w dostawach. Nowa ustawa ma wzmocnić rolę organów regulacyjnych, takich jak Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER).