O nas
Kontakt

Polityka UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego zatwierdzają środki mające na celu zwalczanie oszustw polegających na podszywaniu się pod inne osoby

Laura Kowalczyk

MEPs want to make payments safer and cheaper

Nowe przepisy UE mają na celu łatwiejszy dostęp do gotówki przy bardziej sprawiedliwych opłatach, powiedział Polak Marek Belka.

W środę (14 lutego) parlamentarzyści zatwierdzili projekt nowych unijnych przepisów dotyczących usług płatniczych, obiecując, że transakcje będą tańsze, bezpieczniejsze i bardziej ujednolicone w całej UE.

Dzięki planom międzypartyjnym użytkownicy bankomatów są informowani o opłatach, a firmy z branży mediów społecznościowych są odpowiedzialne za walkę z „cześć mamo!” oszustw związanych z podszywaniem się pod inne osoby, powiedział reporterom Marek Belka (Polska, Socjaliści i Demokraci).

„Głównym celem tego dokumentu jest uczynienie płatności bardziej przyjaznymi dla użytkownika – także dla osób starszych, takich jak ja – tańszymi i bezpieczniejszymi” – powiedział Belka, który ma 72 lata, przed głosowaniem.

„Jeśli Facebooki na całym świecie zarabiają na publikowaniu reklam… powinny wziąć odpowiedzialność, jeśli te konta reklamowe są fałszywe” – Belka powiedział o wysiłkach mających na celu zwalczanie oszustw typu spoofing, w których oszust przedtem udaje bank, agencję rządową lub krewnego. prosząc o fałszywą płatność.

„Nie chcemy, żeby wszystkich szpiegowali; chcemy, żeby reagowali na informacje, gdy je otrzymają” – powiedział Belka.

Środki te zatwierdzono 39 głosami do jednego przeciw na posiedzeniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) Parlamentu Europejskiego, przy trzech głosach wstrzymujących się.

Plany umożliwiają także sklepom oferowanie zwrotu gotówki do 100 euro bez konieczności rejestrowania się jako dostawca usług płatniczych, co podwaja próg zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu ubiegłego roku w odpowiedzi na malejącą liczbę bankomatów przy głównych ulicach.

„Chcieliśmy to zakończyć, żeby pokazać, że ECON może zrobić coś bezpośrednio dla obywateli” – powiedział Belka o determinacji komisji, by zamknąć sprawę przed czerwcowymi wyborami.

Populiści

„Wszyscy ci Orbánowie, Kaczyńscy, Le Pens, Wilders – oskarżają Unię Europejską i instytucje europejskie o oderwanie od rzeczywistości” – dodał, odnosząc się do populistycznych polityków na Węgrzech, w Polsce, Francji i Holandii. „Jesteśmy wyraźnie w w środku miejsca, w którym toczy się akcja.”

Prawicowa partia Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), do której należy Polak Jarosław Kaczyński, wstrzymała się od głosu, powołując się na obawy, że banki mogą ponieść odpowiedzialność za wyłudzenia, nad którymi nie mają kontroli.

Proponowane zmiany „mogą prowadzić do niezamierzonych konsekwencji w systemie płatności, powodować pokusę nadużycia, a nawet pomagać oszustom i szkodzić konsumentom, ponieważ mogą prowadzić do większej liczby oszustw” – powiedział TylkoGliwice Eugen Jurzyca (Słowacja, ECR) w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Lobbyści technologiczni również szybko potępili umowę, która ich zdaniem pozwala pożyczkodawcom na ucieczkę od zobowiązań.

„Banki chcą zrzucić na siebie ciężar odpowiedzialności i porzucić swoją odpowiedzialność, zrzucając ją na bardzo innowacyjnych graczy, którzy już przewodzą walce z oszustwami internetowymi” – stwierdził w przesłanym e-mailem oświadczeniu Boniface de Champris, starszy menedżer ds. polityki w Europie. .

Gotówka

Głosowanie odbyło się tuż po wczesnych rozmowach na temat nowych przepisów zapewniających dostęp do gotówki w obliczu rosnącej przewagi płatności cyfrowych i kartowych oraz rozwiązań alternatywnych, takich jak bitcoin.

„Chcemy gotówki i chcemy pozostać przy gotówce” – powiedział komisji główny poseł Stefan Berger (Niemcy, Europejska Partia Ludowa). „Chcemy mieć pewność, że nie przejdziemy wyłącznie na inny rodzaj możliwości płatności.”

Aby plany regulacji płatności weszły w życie, muszą zostać uzgodnione także z Radą UE reprezentującą państwa członkowskie – a Belce zależało na ich poparciu.

„Nikt tak naprawdę nie odczuwa tego jako kraju: to nie jest antyfrancuskie, prohiszpańskie czy cokolwiek innego” – powiedział Belka. „Nie widzę, w jaki sposób poszczególne systemy bankowe poszczególnych krajów odnoszą korzyści lub są upośledzone kosztem innych”.

„Wspólny rynek będzie funkcjonował nieco lepiej dzięki bezpieczniejszemu systemowi płatności” – powiedział Belka, choć wyraźnie tracił cierpliwość do tych, którzy jego zdaniem ociągają się z cyfrową przemianą.

„Nadal kochamy niemieckie samochody, ale nie niemieckie banki” – powiedział.