O nas
Kontakt

Polityka UE. Posłowie kwestionują szybką reformę WPR przyjazną rolnikom

Laura Kowalczyk

A fast-tracking process to approve the CAP reform was agreed by the Belgium

Wydaje się, że niektóre grupy polityczne nie chcą zrezygnować z uprawnień legislacyjnych Parlamentu na rzecz przyspieszonej zgody w ostatniej chwili na poważną deregulację unijnych dotacji rolnych i uspokojenia protestujących rolników.

Trzy grupy polityczne grożą udaremnieniem próby przyspieszonej modyfikacji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), mającej udobruchać protestujących rolników podczas ostatniego głosowania plenarnego obecnej kadencji, które odbyło się 25 kwietnia.

Pakiet uproszczeń WPR zaproponowany przez Komisję pod koniec lutego ma na celu ograniczenie biurokracji dla rolników poprzez ograniczenie warunków ekologicznych wymaganych do otrzymania środków w ramach WPR i zapewnienie zwolnień z kontroli dla gospodarstw o ​​powierzchni poniżej 10 hektarów – co dotknie 65% beneficjentów WPR.

W tym tygodniu (15 kwietnia) Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego (AGRI) zdecydowała się przedłożyć środek stanowiący reformę WPR bezpośrednio na posiedzeniu plenarnym bez poprawek, po tym jak w zeszłym tygodniu posłowie do Parlamentu Europejskiego postanowili przeforsować ten środek w drodze specjalnej procedury.

Ten przyspieszony mechanizm został uzgodniony w zeszłym miesiącu przez belgijską prezydencję Rady UE i przewodniczącego AGRI Norberta Linsa (Niemcy/PPE), chcąc zapewnić wejście reformy w życie przed końcem kadencji Parlamentu.

Ponieważ środek ten opracowano w odpowiedzi na protesty rolników, wielu posłów do Parlamentu Europejskiego – zwłaszcza tych ubiegających się o reelekcję – uważa szybkie stemplowanie za kluczowe.

Aby jednak tak się stało, Parlament musi przyjąć tekst uzgodniony przez Radę UE bez poprawek, odzwierciedlając zgodę wydaną już przez Komisję Rolnictwa.

„Jeśli choć jedna istotna poprawka zostanie przyjęta, oznacza to, że sprawa musi wrócić do Rady UE” – powiedział TylkoGliwice rzecznik prasowy Parlamentu.

Rzecznik prasowy Rady UE potwierdził, że merytoryczne zmiany będą wymagały ponownego otwarcia negocjacji międzyinstytucjonalnych, choć mniejsze poprawki przyjęte przez eurodeputowanych mogą zostać później zaakceptowane przez unijnych ministrów.

„To haniebne, że tak zdecydowana większość posłów do Parlamentu Europejskiego głosowała za zagłuszaniem demokratycznej debaty nad propozycją, która nie ma żadnych dowodów naukowych” – stwierdziła Faustine Bas-Defossez z Europejskiego Biura ds. Środowiska (EEB).

„Nie jest niespodzianką”, że Zieloni zgłoszą kilka poprawek, powiedział doradca partii TylkoGliwice, dodając: „Otworzyli pudełko, musimy wszystko do niego włożyć”.

Rzecznik prasowy skrajnie prawicowej grupy Tożsamość i Demokracja (ID) powiedział, że – chociaż nie planuje ona żadnych poprawek – „jeśli jednak inni zgłoszą coś, co zmieni tekst na lepszy, oczywiście jesteśmy gotowi w tym uczestniczyć”.

Rzecznik prasowy Socjalistów i Demokratów (S&D) powiedział TylkoGliwice, że chociaż partia nie przedyskutowała jeszcze wewnętrznie, czy zgłosić poprawki, wspólne stanowisko zostanie osiągnięte w przyszłym tygodniu.

„Naszym celem jest uniknięcie ewentualnych wypaczeń WPR i zapewnienie, że ostateczne cele Zielonego Ładu będą w jakiś sposób przestrzegane i nie będą zagrożone” – powiedział rzecznik prasowy.

Socjaliści mogliby przechylić szalę każdego głosowania na korzyść poprawek, a w następstwie zeszłotygodniowego przeważającego głosowania Parlamentu Europejskiego wzywającego do unieważnienia mianowania przez Ursulę von der Leyen Markusa Piepera na wysłannika ds. MŚP partia wykazała wolę sprzeciwić się linii partyjnej szefa Komisji.

Rzecznik centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (PPE) powiedział TylkoGliwice, że partia nie złoży żadnych poprawek, aby uniknąć ryzyka przypadkowego zatwierdzenia choćby jednej.

„Środki te należy natychmiast wprowadzić w życie” – powiedział Herbert Dorfmann (Włochy/PPE), który jest koordynatorem grupy ds. rolnictwa.

Rzecznik ECR powiedział, że grupa konserwatywna nie ma zamiaru składać poprawek.

Liberałowie, jak zawsze w kwestiach związanych z rolnictwem, są podzieleni: w jednej grupie jest więcej zwolenników rolników, a w drugiej stronie opowiadającej się za kwestiami ochrony środowiska, ale nie oczekuje się od nich składania poprawek.