O nas
Kontakt

Polityka UE. Premier Belgii bagatelizuje dyskusję o wstrzymaniu polityki ochrony środowiska

Laura Kowalczyk

Polityka UE.  Premier Belgii bagatelizuje dyskusję o wstrzymaniu polityki ochrony środowiska

Premier Alexander De Croo zaangażował się w szerszą agendę UE w zakresie ochrony środowiska, gdy Belgia przygotowuje się do przewodniczenia Radzie UE, pomimo jego ponownego wezwania do skupienia wysiłków na zmianie klimatu

Premier Belgii Alexander De Croo oświadczył, że w ramach przygotowań do przewodniczenia Radzie UE jest zaangażowany w forsowanie głównych propozycji w zakresie polityki ekologicznej, zaledwie dzień po tym, jak podtrzymał wezwania do zmiany priorytetów dossier środowiskowych niezwiązanych bezpośrednio ze zmianami klimatycznymi.

„Zielony Ład to dobry pakiet legislacyjny” – stwierdził w piątek (8 grudnia) De Croo w odpowiedzi na pytanie TylkoGliwice dotyczące sztandarowego pakietu unijnych ustaw środowiskowych.

De Croo przedstawiał program swojego rządu na sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie, która musi zgodzić się na nowe przepisy UE wraz z Parlamentem Europejskim. Prezydencja belgijska rozpocznie się 1 stycznia.

„Wszyscy w swoich pytaniach starają się sugerować, że wątpiłbym w Zielony Ład – wcale tak nie jest” – stwierdził belgijski przywódca, dodając, że „nie odejdzie ani na krok” od zielonych celów UE.

W wywiadzie opublikowanym w czwartek przez belgijską gazetę „Le Vif” premier oświadczył, że podtrzymuje wezwanie, które wygłosił w maju o „pauzę” w ustawodawstwie dotyczącym ochrony środowiska. Wezwanie, które, jak przyznał, wywołało wówczas złość wielu osób.

Cytowano De Croo, który powiedział, że potrzeba „radykalnego ograniczenia” emisji jest powszechnie akceptowana, ale dodanie do tego ograniczeń dotyczących przywracania przyrody, różnorodności biologicznej lub substancji chemicznych postawiłoby ten priorytet „pod presją”.

Niemniej jednak program prezydencji belgijskiej w UE obiecuje kontynuować prace nad szeregiem inicjatyw UE w zakresie Zielonego Ładu, które nie dotyczą tylko zmian klimatycznych, przy jednoczesnym „zapewnieniu, że wszystkie polityki będą opracowywane i realizowane zgodnie z celami środowiskowymi i klimatycznymi”.

Rząd oświadczył, że chce „poczynić postępy” w negocjacjach z Parlamentem Europejskim w sprawie rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), dyrektywy w sprawie jakości powietrza atmosferycznego (AAQD) i dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (UWWTD), a także „kontynuować prace ” w sprawie dyrektywy przeciwdziałającej greenwashingowi w sprawie roszczeń ekologicznych, rozporządzenia w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz dyrektywy ramowej w sprawie odpadów, której celem jest ograniczenie ilości odpadów spożywczych i tekstylnych.

Prezydencja oświadczyła, że ​​„dołoży wszelkich starań”, aby przyspieszyć negocjacje w sprawie proponowanej ustawy o monitorowaniu gleby oraz wdrożyć strategię Komisji Europejskiej dotyczącą chemikaliów na rzecz zrównoważonego rozwoju. Obejmie to rozmowy na temat ograniczenia zanieczyszczeń powodowanych przez mikroplastiki i PFAS, ogromną rodzinę szkodliwych „wiecznych chemikaliów”, które gromadzą się w środowisku i organizmach żywych.

Belgia zamierza także kontynuować rozmowy na temat wysoce kontrowersyjnej propozycji deregulacji genetycznie zmodyfikowanych szczepów roślin opracowanych przy użyciu „nowych technik genomicznych” (NGT) oraz propozycji rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR).

Belgijski program polityki ochrony środowiska wyraźnie przewiduje porozumienie między Radą a Parlamentem jedynie w sprawie proponowanych ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla (CRCF) i zaktualizowanych norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, takich jak ciężarówki i autobusy. Naciskany, czy oznacza to brak porozumienia w sprawie któregokolwiek z pozostałych dokumentów, De Croo sprzeciwił się.

De Croo zasugerował również, że decydenci byli zbyt skłonni do wyznaczania celów bez zastanowienia się, w jaki sposób można je osiągnąć. „Jeśli chodzi o kwestię tego, jak to zrobić, musimy bardziej skupić się na innowacjach” – powiedział De Croo.

Jeśli chodzi o politykę energetyczną, Belgia zamierza przyjąć konkluzje Rady w sprawie transgranicznej infrastruktury energii odnawialnej na lądzie i morzu oraz współpracować z Komisją Europejską nad planami dotyczącymi „banku wodoru” i potencjalną strategią dotyczącą importu wodoru. Rząd belgijski planuje także zorganizowanie „tygodnia renowacji”, aby wesprzeć unijne cele w zakresie ograniczenia ogromnych ilości energii marnowanej w słabo izolowanych i nieefektywnych domach.