O nas
Kontakt

Polityka UE. Prezydencja belgijska zatwierdza decyzję o wycofaniu się z Traktatu Karty Energetycznej

Laura Kowalczyk

Virginia Mayo / AP

Propozycja wykonawcza UE ma na celu ustalenie stanowisk państw członkowskich w sprawie modernizacji traktatu na Konferencji Karty Energetycznej.

UE będzie mogła opuścić Traktat Karty Energetycznej (ECT), jeśli porozumienie, jak wynika z dokumentów, zostało zawarte dzisiaj (1 marca) między Komisją Europejską a państwami członkowskimi, zostanie zatwierdzone w przyszłym tygodniu.

Nowa propozycja unijnego organu wykonawczego dla Rady UE oferuje państwom członkowskim możliwość zatwierdzenia modernizacji międzynarodowej umowy handlowej, która chroni inwestycje w paliwa kopalne, na konferencji ECT, która odbędzie się w listopadzie, umożliwiając jednocześnie UE i Euratom, Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej, jak wynika z dokumentu, opuścić traktat.

Kompromis nie oznacza jednak, że państwa członkowskie UE mogą automatycznie pozostać częścią ECT. Nadal potrzebowałyby na to zezwolenia UE, a jego brak oznaczałby rezygnację z traktatu.

„Decyzje dotyczące modernizacji EWT będą podejmowane jednomyślnie. Jeśli głosowanie zakończy się pomyślnie, decyzje dotyczące modernizacji ECT zostaną uznane za „przyjęte” przez Konferencję Karty Energetycznej” – czytamy w dokumencie.

Rzecznik prezydencji belgijskiej z zadowoleniem przyjął propozycję Komisji dotyczącą modernizacji traktatu i powiedział TylkoGliwice, że prezydencja „spróbuje przełamać impas w sprawie ECT”.

ECT to międzynarodowe porozumienie obowiązujące od początku lat 90. XX w., które umożliwia przedsiębiorstwom energetycznym pozywanie krajów podejmujących działania mogące zaszkodzić ich oczekiwanym zyskom. Traktat, jedna z najczęściej spornych umów inwestycyjnych na świecie, był krytykowany za zdecydowane zbrojenie rządów, a komisja stwierdziła, że ​​staje się „coraz bardziej przestarzały”.

Paul de Clerck, ekspert ds. handlu w Friends of the Earth Europe, pochwalił prezydencję belgijską za pośrednictwo w zawarciu umowy, nazywając ją „historycznym” momentem.

„Po raz pierwszy obawy klimatyczne przeważają nad interesami handlowymi. ECT to wrak i jesteśmy przekonani, że inne państwa członkowskie pójdą za przykładami Hiszpanii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i wielu innych i również skoczą do przodu” – stwierdził de Clerck.

Od lata ubiegłego roku rozmowy UE na temat ECT utknęły w martwym punkcie. Komisja początkowo proponowała skoordynowane wystąpienie UE i wszystkich państw członkowskich, ale wiele z nich opowiadało się za modernizacją i dalszym uczestnictwem w traktacie.

Dziewięć państw członkowskich ogłosiło zamiar wystąpienia z ECT od października 2022 r. – Dania, Francja, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Polska, Portugalia, Słowenia i Hiszpania. W międzyczasie Francja, Niemcy, Luksemburg i Polska oficjalnie powiadomiły o swoim wycofaniu. Wielka Brytania ogłosiła swoje wycofanie w zeszłym tygodniu. Włochy jako pierwsze opuściły traktat w 2016 r.

Rada UE ma głosować nad propozycją wyjścia 7 marca, a głosowanie plenarne parlamentu zaplanowano na 11 marca.