O nas
Kontakt

Polityka UE. Rzeki, ptaki, kultura: EBC wybiera projekty nowych banknotów euro

Laura Kowalczyk

Polityka UE.  Rzeki, ptaki, kultura: EBC wybiera projekty nowych banknotów euro

Bank centralny UE pragnie porzucić okna i mosty, które zdobiły euro od jego powstania

Banknoty euro mają być ozdobione rzekami i ptakami lub wizerunkami kultury europejskiej, ponieważ Europejski Bank Centralny (EBC) zawęża możliwości pierwszej od czasu jej powstania aktualizacji waluty.

Jeden z dwóch motywów zastąpi istniejące obrazy na banknotach euro, przedstawiające drzwi, okna i mosty w stylach architektonicznych od klasycznego po modernistyczny, obowiązujące od czasu wprowadzenia nowej waluty w 2002 roku.

„Te dwa wybrane tematy mają wspólny wątek, jakim jest połączenie Europy i Europejczyków” – stwierdziła prezes EBC Christine Lagarde w oświadczeniu – „zgodnie z naszym celem, jakim jest zwiększenie dostępności banknotów dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.

Inne pomysły pojawiły się podczas lipcowych konsultacji – wyświetlanie wizerunków dłoni lub bardziej abstrakcyjnych pomysłów, takich jak przyszłość czy „nasza Europa, my sami”, zostały odrzucone, ponieważ ankiety przeprowadzone latem nie wzbudziły entuzjazmu.

Nie wydaje się, aby EBC kwestionował bardziej tradycyjne projekty banknotów, takie jak możliwe do zidentyfikowania budynki lub postacie historyczne, być może ze strachu, że wywołałoby to spory między 20 państwami członkowskimi strefy walutowej dotyczące tego, co powinno być przedstawiane czy coś.

Po opracowaniu szczegółowych projektów obie opcje zostaną ponownie zaoferowane społeczeństwu europejskiemu – twierdzi EBC – ale nowe banknoty będą w portfelu dopiero przez kilka lat po podjęciu ostatecznych decyzji w 2026 r.

W miarę wzrostu popularności płatności cyfrowych – częściowo z powodu pandemii – wykorzystanie gotówki ma tendencję spadkową i według EBC stanowi jedynie 59% płatności w placówkach fizycznych, takich jak sklepy i restauracje, w porównaniu z 79% w 2016 r. .

Choć niektórzy prawodawcy zaniepokoili się tą tendencją, Komisja Europejska zaproponowała w czerwcu nowe przepisy mające na celu ochronę statusu gotówki jako prawnego środka płatniczego, zachwalając jednocześnie plany dotyczące nowej cyfrowej formy euro.