O nas
Kontakt

Polityka UE. Urzędnicy twierdzą, że deficyt talentów utrudnia renowację budynków ekologicznych

Laura Kowalczyk

Martin Meissner / AP

Pracownicy budowlani są niezbędni dla powodzenia renowacji zasobów budowlanych w UE.

Brak wykwalifikowanych pracowników zagraża wysiłkom na rzecz zmniejszenia zużycia energii w budynkach, ponieważ Europa pragnie przyspieszyć renowacje w sektorze budowlanym, w którym 75% zasobów radzi sobie słabo, stwierdzili dziś urzędnicy podczas belgijskiego Tygodnia Renowacji w Brukseli (16 stycznia).

Oficjalne dane pokazują, że budynki w UE odpowiadają za około 40% końcowego zużycia energii w UE, co zmusza władzę wykonawczą UE do nadania priorytetu zmniejszeniu zużycia energii z zasobów budowlanych, ponieważ dąży do oszczędzania energii w ramach swojego celu, jakim jest zeroemisyjna emisja w budynkach do 2050 r. zgodnie z niedawno zmienioną dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).

Reklamowano zastosowanie pomp ciepła jako jednego z czynników umożliwiających taką renowację, jednak niedobór wykwalifikowanych pracowników może zagrozić ambicjom UE. Urzędnik ds. polityki energetycznej Komisji Europejskiej Pau Garci Audi przyznał, że konieczne jest „zajęcie się problemem siły roboczej”, co powtórzyła jego koleżanka Sylvia Rezessy, specjalistka ds. polityki w Dyrekcji Komisji ds. Energii, która odniosła się do niedawnych konsultacji publicznych Komisji, w których stwierdzono brak dostępnych techników stanowi kluczową barierę we wdrażaniu pomp ciepła, przy 68% niedoborze wykwalifikowanych lub certyfikowanych instalatorów.

„Nie mamy wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników, aby sprostać wymaganiom związanym z wydajnością i umiejętnościami. Produkujemy wiele pomp ciepła i miejmy nadzieję, że w ciągu 13 lat znajdziemy rozwiązanie” – powiedział Audi publiczności podczas Belgijskiego Tygodnia Renowacji, wydarzenia organizowanego przez belgijską prezydencję UE.

Omawiając potrzebę przyciągnięcia pracowników na szczeblu krajowym, Rui Fragoso z działu ds. budynków i zasobów efektywnościowych w portugalskiej Agencji ds. Energii (ADENE) stwierdził, że w Portugalii ostatnio utworzono więcej „centrów umiejętności”, które mają wspierać i przyciągać techników w celu zwiększenia wydajności.

Flamandzki urzędnik Stijn Caekelbergh powiedział, że wyzwanie związane z wykwalifikowaną siłą roboczą stało się bardziej dotkliwe w wyniku nowych wymogów dotyczących utylizacji systemów grzewczych na paliwa kopalne. „We Flandrii pompy ciepła są najczęściej wybieraną opcją, ponieważ nowe prawo zabrania systemów ogrzewania na paliwa kopalne (EPBD)” – powiedział Caekelbergh, zastępca szefa sztabu flamandzkiego ministra energii Zuhala Demira, powołując się na wymogi wynikające z nowej ustawy dotyczące stopniowe wycofywanie samodzielnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

Paneliści zgodzili się, że deficyt wykwalifikowanych pracowników wpływa nie tylko na wdrażanie pomp ciepła, przy czym istnieje duże zapotrzebowanie na techników potrafiących instalować i konserwować fotowoltaikę oraz istnieje pilna potrzeba podnoszenia i przekwalifikowywania istniejącej siły roboczej.

Instalowanie systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła wymaga specjalistycznych umiejętności obejmujących wiedzę z zakresu systemów elektrycznych, technologii energii odnawialnej i budownictwa.

Roel Vermeiren, doradca ds. polityki we Flamandzkiej Agencji Energii i Klimatu (DEKA) zwrócił uwagę na dowody naukowe wykorzystane do obliczenia liczby wykonawców budowlanych, od architektów po pracowników budowlanych, ujawniające, że region Flandrii potrzebuje od 40 do 60 tysięcy dodatkowych pracowników przy budowie branży na kolejne dziesięciolecia.

„Potrzebujemy potencjału w sektorze budowlanym zgodnie z czekającą nas intensywną pracą, w przeciwnym razie renowacja wszystkich istniejących budynków nie będzie możliwa” – powiedział Vermeiren.