O nas
Kontakt

Polityka UE. Ustawa o przywróceniu przyrody sieje spustoszenie w austriackiej koalicji

Laura Kowalczyk

Lisa Leutner / AP

Głos oddany przez minister klimatu Zielonych Leonor Gewessler wywołał zamieszanie w rządzie federalnym, a kanclerz Karl Nehammer wytoczył pozew przeciwko członkowi własnej koalicji.

Przyjęcie przez Austrię unijnej ustawy o przywracaniu przyrody dzisiaj (17 czerwca) wywołało spustoszenie, gdy centroprawicowy kanclerz kraju Karl Nehammer zapowiedział zaskarżenie tej decyzji przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, a później skrytykował swoją „łamiącą zasady” minister klimatu Leonore Gewessler podczas oświadczenie prasowe w Brukseli.

Centroprawicowa Partia Ludowa (OVP) Nehammer stwierdziła, że ​​Gewessler, członek zielonej koalicji rządzącej w Austrii, „naruszył konstytucję”, oddając w imieniu Republiki Austriackiej głosowanie, które było sprzeczne z wolą koalicji rządzącej w Ustawa o przywracaniu przyrody, dodając, że takie czyny należy „odpowiednio ukarać”.

Ustawa o przywracaniu przyrody to projekt ustawy o różnorodności biologicznej mający na celu odwrócenie dziesięcioleci degradacji ekosystemów, zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu 2022 r., który napotkał kilka niepowodzeń między współprawodawcami UE i został przyjęty dzisiaj po zmianie taktyki przez Austrię w ostatniej chwili.

Po chaosie, który nastąpił po głosowaniu w Austrii nad ustawą, unijny dyplomata powiedział, że „minister (Gewessler) reprezentuje jej kraj”, a głos, który oddała, „jest prawnie wiążący”.

Jednak kraj federalny rozważa obecnie możliwości prawne unieważnienia głosowania oddanego w imieniu ministra klimatu, co kanclerz Nehammer nazwał „poważnym naruszeniem prawdy”.

„Walczymy teraz z tą decyzją, która naszym zdaniem została podjęta niezgodnie z prawem, także w opinii Służby Konstytucyjnej Kancelarii Federalnej, która została podjęta niezgodnie z prawem w UE” – powiedział Nehammer na konferencji prasowej dzisiejszego popołudnia w Brukseli, dokąd przybył, aby wziąć udział w nieformalnej dyskusji na szczycie na temat najważniejszych stanowisk pracy w UE.

„Partner koalicji Zielonych pokazał swoje prawdziwe oblicze, z jednej strony moralizując do granic bez odwrotu, a z drugiej strony natychmiast gotowy przedłożyć ideologię ponad konstytucję i prawo” – powiedział Nehammer.

Spór wskazuje na ustawienie pozycji przed wyborami powszechnymi, które odbędą się 29 września. Jednak pomimo zerwania relacji między przedstawicielami koalicji Nehammer wycofał się z rozpisania przedterminowych wyborów.

„Rażące niewłaściwe postępowanie” Gewesslera byłoby zwykle wystarczającym powodem do „zakończenia koalicji” – powiedział, po czym dodał, że powstrzyma się od tego, ponieważ „ważne jest, aby w kraju panował porządek, bez chaosu”.

W rozmowie z reporterami w Radzie UE po głosowaniu Gewessler podtrzymała swoją decyzję o poparciu ustawy o różnorodności biologicznej, twierdząc, że zapewnia ona „dużą elastyczność, w tym uwzględnienie lokalnej specyfiki”.

„To najważniejsze prawo, jakie mamy w zakresie ochrony przyrody na tym kontynencie i jestem całkowicie przekonany, że w czasach, gdy zapadają decyzje pilnie potrzebne dla przyszłych pokoleń, nadszedł czas, aby zintensyfikować się i podjąć działania, właśnie to zrobiłem” – dodał. Gewessler powiedział reporterom w Luksemburgu.

Zapytana, czy obawia się potencjalnego odwetu prawnego ze strony austriackiej koalicji, minister klimatu odpowiedziała, że ​​przed głosowaniem zasięgnęła „szeroko zakrojonych porad prawnych”, co dało jej pewność, że będzie kontynuować głosowanie.

„Aby przetrwać zarówno dla nas, jak i dla planety, absolutnie potrzebujemy nienaruszonej różnorodności biologicznej i ekosystemów” – dodała.